• 6:12 بعد از ظهر

  • 1400-06-21

  • کد خبر: 15950

تحلیلگر اندیشکده آمریکایی؛

نیروهای آمریکا را از پایگاه اینجرلیک خارج کنید

یک تحلیلگر اندیشکده آمریکایی با تأکید بر لزوم خروج قوای آمریکا از پایگاه هوایی اینجرلیک در ترکیه گفت: ترکیه به همان اندازه که متحد است، دشمن آمریکا نیز محسوب می‌شود.

آناج-ترکیه و قفقاز؛ یک تحلیلگر اندیشکده آمریکایی گفت که تنها پایگاه نظامی‌خارجی که جو بایدن باید رئیس‌جمهور آمریکا باید آن را رها کند پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه است.

مایکل روبین تحلیلگر اندیشکده آمریکایی «امریکن اینترپرایز» در این باره گفت: ایالات‌متحده باید یک دهه پیش پایگاه اینجرلیک را رها می‌کرد.

وی افزود: پایگاه اینجرلیک که زمانی سرمایه مهمی‌علیه اتحاد جماهیر شوروی سابق و میزبان 50 سلاح اتمی‌بود، اما اکنون تنها یک مسئولیت راهبردی را بر عهده دارد.

روبین گفت: علیرغم عضویت ترکیه در ناتو، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور این کشور به طور فزاینده‌ای به سمت روسیه متمایل می‌شود. ترکیه به همان اندازه که متحد است، دشمن نیز محسوب می‌شود.

این تحلیلگر آمریکایی گفت: اردوغان ممکن است روزی حضور آمریکایی‌ها در اینجرلیک را به عنوان یک سرمایه برای گروگان‌گیری تلقی کند.

وی افزود: اگر ایالات‌متحده از اینجرلیک خارج شود، تنها بازنده  اقتصاد ترکیه خواهد بود، زیرا واشنگتن اکنون می‌تواند از پایگاه‌های هوایی در یونان و رومانی به عنوان جایگزین‌هایی استفاده کند که در گذشته وجود نداشت.

هم‌زمان با تداوم تنش‌ها در دریای مدیترانه و تقابل ترکیه با همسایگان،  برخی منابع مطلع مدعی شدند که آمریکا در پی خروج از پایگاه هوایی «اینجرلیک» در ترکیه است.

ران جانسون رئیس کمیته روابط  با اروپای سنای آمریکا در این باره گفت: نمی‌دانیم چه اتفاقی در اینجرلیک در شرف وقوع است. مجبوریم برای بدترین سناریوها برنامه‌ریزی کنیم.

ران جانسون در ادامه سخنان خود گفت: فکر می‌کنم از منظر دفاعی باید به این واقعیت نگاه کنیم که مسیری که اردوغان در پیش گرفته خوب نیست.

به نوشته این وبگاه، خروج آمریکا از اینجرلیک ضربه بر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و به مفهوم عدم اطمینان واشنگتن به اوست.

مردم ترکیه نیز بارها در مناسبت‌های مختلف با برپایی تظاهرات خواستار خروج قوای آمریکا از پایگاه هوایی اینجرلیک شده‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *