• 4:18 بعد از ظهر

  • 1400-06-16

  • کد خبر: 15789

استراتژی اصلی حزب حاکم ترکیه برای انتخابات 2023

روزنامه سؤزجو ترکیه از دست به دست شدن آخرین نتایج نظرسنجی‌هایی که توسط خود حزب حاکم انجام شده است خبر داده و از افزایش نگرانی‌های درون حزب نسبت به آینده ذوب بدنه اجتماعی عدالت و توسعه سخن گفته است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ دنیز زیرک، ستون نویس روزنامه سوزجو که از رسانه‌های مخالف دولت اردوغان است در یادداشت خود از دست به دست شدن آخرین نتایج نظرسنجی‌هایی که توسط خود حزب حاکم انجام شده است خبر داده و از افزایش نگرانی‌های درون حزب نسبت به آینده ذوب بدنه اجتماعی عدالت و توسعه سخن گفته است.

او اصلی‌ترین دلیل کاهش محبوبیت اجتماعی حزب حاکم را وضعیت اقتصادی ترکیه دانسته و از وضعیت خراب این حزب در مناطق جنوب و جنوب شرق کشور که اصلی‌ترین پایگاه‌های رأی آوری حزب و تغییر معادلات انتخاباتی بود خبر داد.

نکته قابل توجه در این نظرسنجی‌ها وضعیت بهتر شخص اردوغان در مقایسه با وضعیت حزب عدالت و توسعه است. اما با این همه خود اردوغان هم با کاهش اعتبار در نزد مردم مواجه است.

بر اساس ادعای زیرک، حزب حاکم برای بهبود وضعیت موجود درصدد است تا پیش از انتخابات 2023 هر چه سریع‌تر در دو حوزه فعالیت خود را متمرکز سازد:

1)بهبود وضعیت اقتصادی، کاهش تورم، افزایش استخدام و بهبود وضعیت معیشتی اقشار کم‌درآمد

2)بهبود روابط با جناح کُردی و جامعه کُرد ترکیه.

اصلی‌ترین مشکل حزب اردوغان در این میان این است که احزاب رقیبی همچون علی باباجان و احمد داوود اوغلو نیز در میان جناح محافظه‌کار کُرد از نفوذ بالایی برخوردار هستند و حزب حاکم راهی جز نزدیک شدن به حزب دموکراتیک خلق‌ها و جناح چپ کُردی ندارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *