• 10:16 بعد از ظهر

 • 1400-06-15

 • کد خبر: 15767

آناج گزارش می‌دهد؛

پایان کار مالک کهکشانی/ چرا تراکتـور باید واگذار شود؟

باشگاه تراکتور با مالکیت زنوزی روز به روز به ورطه نابودی کشیده شده و واگذاری این باشگاه امری اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

به گزارش آناج، باشگاه تراکتور در بدترین برهه از تاریخ خود قرار دارد و در بلاتکلیفی محض فرو رفته است. فعالیت‌های این باشگاه در آستانه حضور در لیگ قهرمانان آسیا از سوی هیات مدیره تعطیل شده است. بر اساس اعلام مدیرکل ورزش و جوانان استان، محمدرضا زنوزی، مالک متمول تراکتور پایش را در یک کفش کرده و بر واگذاری باشگاه اصرار دارد. قرار است این پروسه بعد از بازی آسیایی انجام شود و شمارش معکوس برای پایان کار زنوزی در تراکتور شروع شده است. اما گذشته از پافشاری زنوزی، این واگذاری اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد و برای پاسخ به این سوال که چرا تراکتور باید واگذار شود، لازم است تا به مواردی متذکر شد که این تیم بزرگ را زیر چتر حمایت زنوزی روز به روز به ورطه نابودی کشانده است.

بلندپروازی‌های مالک کهکشانی

زنوزی در نخستین روزهای حضورش در تراکتور وعده داد که این تیم را سه ساله قهرمان ایران و آسیا می‌کند، ورزشگاه اختصاصی می‌سازد و هر سال با این قول که “تراکتورِ کهکشانی را در سال آینده ببینید” انتظارات را از این تیم به شکل قابل توجهی بالا برد. وی هرچند با ترکاندن بمب‌های نقل‌اونتقالاتی و جذب مربیان و بازیکنان بزرگ توانست تیم قدرتمندی بسازد اما ریخت‌وپاش‌ها و مدیریت نادرست در این سه سال باعث شد تا یک بدهی هنگفت میراث او در تیم محبوب پرشورها باشد. موردی که حالا به دردسر عظیم تبدیل شده و باشگاه بزرگ فوتبال آذربایجان و کشور را در آستانه ورشکستگی قرار داده است.

اسیر رفتارهای احساسی

در این سه سال تصمیمات عجیب‌وغریب و دخالت‌های مالک باشگاه در امور فنی کم نبوده که در این مورد می‌توان به جابجایی‌های پرشمار از مدیرعامل تا سرمربی تیم اشاره کرد. تغییراتی که در تراکتورِ خصوصی رخ داده است نه تنها در فوتبال ایران که بلکه در فوتبال دنیا یک رکورد محسوب می‌شود! از دخالت‌های بی‌مورد زنوزی هم باید به اخراج محسن فروزان در هفته‌های پایانی لیگ هجدهم اکتفا کرد که با دستور مستقیم او انجام گرفت و تیمی‌که در کورس قهرمانی حضور داشت را وارد حواشی کمرشکن کرد. این حواشی درنهایت پاشنه آشیل تراکتور شد و این تیم ضمن از دست دادن مقام قهرمانی، در کسب سهمیه آسیایی نیز ناکام ماند.

باشگاهی که اقتصادی نبود

در زمان مالکیت زنوزی پیشوند «اقتصادی» به باشگاه تراکتور اضافه شد اما این باشگاه در عمل هیچ نشانی از یک بنگاه اقتصادی نداشت. زنوزی اعتقادی به اسپانسر نداشت درحالیکه در طول این سه سال جذب اسپانسر می‌توانست بخشی از هزینه‌های باشگاه تراکتور را تامین کند. ریل‌گذاری اقتصادی در این باشگاه هرگز به شکل اصولی انجام نشد که البته تحت تاثیر تغییرات فراوان بود. برنامه‌هایی نظیر «تراپ» که می‌توانست راهکاری برای رفع مشکلات مالی باشد، نصفه‌ونیمه رها شد. بطورکلی مدیریت هزینه در این تیم وجود نداشت که باعث شد تا بدهی‌ها روی هم انباشه شود و به کوهی از مشکلات مبدل گردد.

بازی با احساسات هواداران

زنوزی در این سه سال به هیچ عنوان انتقادپذیر نبود و با کوچک‌ترین نقدها از کوره در رفته و تهدید به کناره‌گیری کرد. کسی که مدعی شده بود از ثروت خود حاضر است 2 هزار میلیارد به نام تراکتور کند! باور اینکه 50 میلیارد برای گشودن پنجره‌ای که به دلیل اشتباهات او و مدیرانش بسته شده بود، ندارد، در مخیله نمی‌گنجد. از آن گذشته، زنوزی همواره منت هزینه‌های خود را بر سر هوادار کوبید و با احساسات آن‌ها بازی کرد. یکی از دلایل اصلی وضعیت فعلی تراکتور که موج اعتراضات هواداران و تعلیق فعالیت‌ها را در پی داشت، همین پنجره بسته نقل‌وانتقالات و تعلل مالک کهکشانی در حل مشکلات بود که صبر هواداران را لبریز کرد.

بی‌خیالی با غیبت طولانی

حدود یکسال از آخرین حضور زنوزی در تبریز می‌گذرد و جز یک مصاحبه کوتاه و چند تصویر، اثری از وی نبوده است. در مورد غیبت طولانی مالک تراکتور و اینکه چرا دیگر برای تیمش هزینه نمی‌کند، حرف‌وحدیث‌های زیادی وجود دارد که البته این غیبت بی‌‎‌علت نیست! زنوزی در این مدت ماشین‌سازی و تراکتور را به حال خود رها کرد که این کار درنهایت به سقوط ماشین‌سازی انجامید و تراکتور را در وضعیت کنونی قرار داده است. در واقع اتفاقاتی که برای ماشین‌سازی رخ داد، در تراکتور در حال تکرار است. اکنون این بیم می‌رود که اگر مالکیت تراکتور به موقع از زنوزی ستانده نشود، این تیم نیز به سرنوشت تیم همشهری دچار خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  سلام‌خوب‌مسئولین‌محترم‌منتصب‌‌از‌تهران
  ‌بخواهند‌این‌تیم‌را‌مانند‌پیروزی‌واستقلال
  وسپاهان‌و‌ذوب‌آهن‌و‌برخی‌دیگر‌تیمهای‌شهرهای
  فارس‌زبان‌ازبیت‌المال‌بودجه‌بدهند‌شما‌فرمودید
  اما‌نگفتید‌چه‌کسی‌باید‌بودجه‌تیم‌داری‌را‌بدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *