• 3:17 بعد از ظهر

  • 1400-06-12

  • کد خبر: 15647

رکورد جدید صادرات در تاریخ جمهوریت ترکیه

وزیر تجارت ترکیه در جلسه بررسی تجارت خارجی اعلام کرد که صادرات این کشور در ماه آگوست سال ۲۰۲۱ با افزایش 52 درصدی به رقم بی‌سابقه ۱۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسیده است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ محمد موش وزیر تجارت ترکیه در جلسه بررسی تجارت خارجی اعلام کرد که صادرات این کشور در ماه آگوست سال ۲۰۲۱ با افزایش 52 درصدی به رقم بی‌سابقه ۱۸ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسیده است.

بر اساس این خبر با احتساب صادرات 12 ماه گذشته، ترکیه در یک سال اخیر 207.5 میلیارد دلار صادرات داشته است که این میزان صادرات رکورد دوران جمهوریت محسوب می‌شود.

میزان کل صادرات این کشور از آغاز ژانویه سال جاری با رشد ۳۷ درصدی نسبت به میزان مشابه سال قبل، به ۱۴۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسیده است.

پیش‌بینی می‌شود صادرات کل ترکیه تا پایان سال میلادی جاری به بیش از ۲۱۰ میلیارد دلار برسد که رکوردی برای اقتصاد این کشور طی تمامی‌دوره‌ها می‌باشد.

نسبت صادرات به واردات این کشور نیز با رشد ۱۵.۱ درصدی، به رقم ۸۱.۵ درصد رسیده است، امری که نشان می‌دهد ترکیه عملکرد موفقی در موازنه بخشی به تراز تجاری و کاهش کسری تجاری داشته است.

کل واردات ترکیه در ماه آگوست سال جاری ۲۳.۲ میلیارد دلار اعلام شده است.

در این راستا استانبول به عنوان قلب تپنده اقتصاد ترکیه با صادرات بیش از ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در صدر جدول قرار دارد.

سه رقم اول صادراتی ترکیه طی ماه آگوست را صنایع خودروسازی با ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، صنایع فولاد با ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و صنایع مواد شیمیایی با بیش از ۲ میلیارد دلار تشکیل می‌دهند.

گفتنی است رشد صادرات ترکیه سهم اساسی در رشد اقتصادی ۲۱.۷ درصدی این کشور نسبت به سال پیش دارد.

انتهای پیام/

کلید واژه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *