• 4:56 بعد از ظهر

  • 1400-06-10

  • کد خبر: 15583

تلاش ترکیه برای جذب امارات و مصر

دور دوم مذاکرات مقامات وزارت امور خارجه ترکیه و مصر در آنکارا برگزار می‌شود و ترکیه علاوه بر مصر تلاش می‌کند با امارات نیز قدم در مسیر جدیدی بگذارد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ دستگاه دیپلماسی ترکیه در تلاش است عادی‌سازی روابط با چند کشور عربی را به فرجام برساند. در این چهارچوب، عادی‌سازی روابط با امارات متحده عربی، مصر و عربستان سعودی در دستور کار قرار گرفته است و پس از سفر شیخ طحنون چهره امنیتی امارات به آنکارا و دیدار او با اردوغان، تماس تلفنی بین اردوغان و ولیعهد امارات نیز، به‌عنوان گامی‌توصیف شده است که به عادی‌سازی روابط، سرعت و انگیزه بخشیده است.

این در حالی است که تا همین چند سال پیش، اردوغان به‌طور مداوم در تمام سخنرانی‌های خود، نه‌تنها وضعیت لیبی، بلکه کودتای نافرجام ترکیه را نیز به گردن امارات می‌انداخت و در مورد مصر نیز همواره با الفاظ سیسیِ قاتل و سیسیِ دیکتاتور از او یاد می‌کرد.

پس از قتل جمال خاشقجی و جنایت فجیعی که در ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول روی داد، اردوغان بارها با خود ملک سلمان پادشاه سعودی صحبت کرد اما در مورد ولیعهد، موضوعاتی بیان کرد که به شکل غیرمستقیم، برای خود اردوغان، تعهد ایجاد کرده است.

او بارها گفته است که باید به آمریت محمد بن سلمان در این ماجرای قتل اشاره شود و در نشست‌های بین‌المللی دیگر نیز، حرف و سخنی بین اردوغان و بن‌سلمان رد و بدل نشد و به‌اصطلاح عوامانه باید گفت؛ این دو، همچنان با هم قهر هستند!

اتفاقاً همین قاعده در مورد اردوغان و سیسی نیز صدق می‌کند اما یخ رابطه بین اردوغان و ولیعهد امارات آب شده است و حالا باید دید آیا در مورد سیسی و بن‌سلمان نیز این اتفاق روی می‌دهد یا همه چیز به مواضع شخصی اردوغان مرتبط خواهد ماند.

آیا بارزانی واسطه شد؟

رسانه‌های ترکیه در مورد زمینه‌سازی‌های لازم برای تماس تلفنی بین اردوغان و بن‌زاید، توضیح خاصی ارائه نداده‌اند، اما بخش انگلیسی المانیتور، در گزارشی مدعی شده است که نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان، همان فردی است که در پشت پرده، اردوغان و بن‌زاید را به توافق رساند تا در یک تماس تلفنی، بخش دیگری از مسیر عادی‌سازی روابط را طی کنند.

رئیس‌جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان و ولیعهد ابوظبی، محمد بن زاید آل‌نهیان تلفنی صحبت کردند، این واضح‌ترین علامت گرم شدن بین رقبای منطقه است که با مداخله شخصی تسریع شد که المانیتور از نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق به عنوان میانجی خبر داد.

خانم عمبرین زمان، روزنامه‌نگار ترک مقیم اروپا در المانیتور، چنین نوشته است: «المانیتور به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می‌دهد نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، با اردوغان و بن‌زاید صحبت کرده و زمینه تماس تلفنی را فراهم آورده است. بارزانی روابط شخصی نزدیکی با اردوغان دارد. این رابطه، از دستاوردهای قرارداد نفتی سال 2010 میلادی بین اقلیم و ترکیه است. نیچروان بارزانی در 12 ژوئن به دعوت ولیعهد به ابوظبی سفر و با او در مورد ترکیه، صحبت کرده است».

در مورد تحولات سیاست خارجی ترکیه در مورد مصر باید گفت، میزان اهمیت عادی‌سازی روابط ترکیه با مصر، به‌مراتب بیش از اهمیت عربستان و امارات است، چرا که مصر، علاوه بر آن که یک کشور عربی مهم جهان اسلام است، در حوزه آفریقا و معادلات لیبی و تونس با ترکیه مشکلاتی دارد و از این گذشته، در حوزه مهم و حساس شرق مدیترانه، از چنان اهمیت استراتژیکی برخوردار است که بر منافع مهم دیپلماسی انرژی ترکیه سایه می‌اندازد و بخش مهمی‌از مسائل ترکیه با یونان، قبرس و حتی رژیم صهیونیستی، تحت تأثیر این موضوع خواهد بود که آیا آنکارا به اختلاف با قاهره پایان می‌دهد یا خیر.

انتهای پیام/

کلید واژه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *