• 11:43 بعد از ظهر

  • 1400-06-05

  • کد خبر: 15418

مرز ایران با ارمنستان باز شد

رسانه‌های جمعی ارمنی به نقل از شهردار شهر قافان اعلام کردند که پس از بلوکه شدن تقریباً ۴۰ ساعته، جاده گروس- قافان باز شده است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ رسانه‌های جمعی ارمنی به نقل از شهردار شهر قافان اعلام کردند که پس از بلوکه شدن تقریباً ۴۰ ساعته، جاده گروس- قافان باز شده است.

این بزرگراه قدیمی‌علاوه بر دو شهر مذکور، با متصل شدن به مرکز ارمنستان و همچنین ایران و گرجستان محل تردد استراتژیکی محسوب می‌شود و به مدت بیش از ۴۰ ساعت توسط نیروهای آذربایجانی مسدود شد.

گفتنی است که انسداد راه در داخل ارمنستان صورت نگرفته و جمهوری آذربایجان بخشی از جاده که در داخل مرزهای سرزمینی خود قرار گرفته است را مسدود کرده بود و حدود ۲۱ کیلومتر از این جاده در داخل مرزهای جمهوری آذربایجان و در مناطق اخیر آزاد شده قبادلی و زنگیلان قرار دارد، این امر باعث ایجاد اختلال در مسیر ترانزیتی ایران و ارمنستان نیز شد.

جمهوری آذربایجان شرط باز شدن جاده مذکور را نظارت کامل جمهوری آذربایجان بر خودروهای عبوری (عموماً ارمنی و ایرانی) و همچنین تأسیس پست‌های بازرسی اعلام کرده است که گفته می‌شود با موافقت ارمنستان روبرو بوده است.

در صورت قطعی بودن پذیرش این درخواست، تمامی‌خودروهای عبوری از این مسیر از جمله تردد زمینی ایران با ارمنستان نیز تحت نظارت و بازرسی ارتش جمهوری آذربایجان خواهد بود.

همچنین جمهوری آذربایجان احیای جاده قدیمی‌شوشا-نخجوان را نیز به عنوان یک پیش‌شرط به ارمنستان ارائه کرده است که درباره پذیرش و یا عدم پذیرش این امر از سوی ارمنستان اطلاعی در دست نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *