• 4:31 بعد از ظهر

  • 1400-06-02

  • کد خبر: 15363

خرید بسته جدید اس ۴۰۰ توسط ترکیه

خبرگزاری تاس روسیه اعلام کرد: ترکیه و روسیه در آینده نزدیک قراردادی را برای امضای بسته جدید سیستم اس ۴۰۰ امضا خواهند کرد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ خبرگزاری تاس روسیه اعلام کرد: ترکیه و روسیه در آینده نزدیک قراردادی را برای امضای بسته جدید سیستم اس ۴۰۰ امضا خواهند کرد.

اختلاف ترکیه و آمریکا بر سر خرید سامانه پدافند اس ۴۰۰ روسی از سوی ترکیه تحریم‌های تسلیحاتی متعددی برای ترکیه به همراه داشته است.

مقامات آمریکا طی موضعی آشکار، ترکیه را از پروژه ساخت جنگنده اف ۳۵ کنار گذاشتند و این در حالی است که ترکیه بخشی از پیمانکار پروژه بود و نه صرفاً خریدار آن.

همچنین به کارگیری و یا عدم به کارگیری این سیستم از سوی ترکیه بدون شک یکی از مهم‌ترین موارد مورد مناقشه بین دو کشور بوده است. اما عزم ترکیه برای تداوم خرید تجهیزات پدافندی روسی بدون شک تنش میان ترکیه و ناتو را به اوج خواهد رساند.

ترکیه نشان داده است که خرید سامانه اس ۴۰۰ را به خرید جنگنده اف ۳۵ ترجیح می‌دهد اما دلیل اصلی را باید در جای دیگری جست.

ترکیه به خوبی می‌داند که حتی در صورت عدم خریده سامانه روسی نیز، آمریکا با دستاویزهای گوناگون این جنگنده را لااقل تا زمانی که تکنولوژی آن بروز محسوب می‌شود به ترکیه نخواهد فروخت.

همچنین با توجه به ویژگی‌های سامانه پدافندی اس ۴۰۰ روسی مبنی بر قابلیت شناسایی و به چالش کشیدن جنگنده‌های رادار گریز نسل ۵ و همچنین رهگیری موشک‌های بالستیک دوربرد، می‌توان نتیجه گرفت که ترکیه تصمیم خود را بر پایه منافع استراتژیک نظامی‌گرفته است.

اگرچه که همکاری‌های ترکیه با ناتو در قالب‌های مختلف به ویژه مسیر اخیر افغانستان در حفاظت از فرودگاه کابل در تخلیه ایمن نیروهای غربی ادامه دارد و مقامات ناتو اعلام کرده‌اند که ترکیه به بخش جدایی‌ناپذیر و متحد استراتژیک ناتو می‌باشد اما بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که با توجه به تداوم تنش‌های نسبتاً شدید میان آمریکا و ترکیه، تصمیم این کشور برای خرید پکیج دیگری از سامانه پدافندی روسی یک تصمیم ارادی و خودخواسته ترکیه برای فاصله‌گیری از اتحاد ناتو می‌باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *