• 6:12 بعد از ظهر

  • 1400-05-23

  • کد خبر: 14849

آغاز ساخت چهارمین رآکتور نیروگاه آق‌قویو

چهارمین برجک نیروگاه اتمی آق‌قویو ترکیه که شامل محل نگهداری رآکتور، توربین، رآکتور کمکی و دیگر تأسیسات لازم می‌شود در روزهای گذشته در زمینی به مساحت 655 مترمکعب آغاز شده است و خاک‌برداری‌های لازم در حال انجام است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ چهارمین برجک نیروگاه اتمی‌آق‌قویو ترکیه که شامل محل نگهداری رآکتور، توربین، رآکتور کمکی و دیگر تأسیسات لازم می‌شود در روزهای گذشته در زمینی به مساحت 655 مترمکعب آغاز شده است و خاک‌برداری‌های لازم در حال انجام است.

این نیروگاه اتمی‌که با چهار رآکتور فعال در آن واحد بزرگ‌ترین نیروگاه اتمی‌جهان خواه بود قرار است تا پایان سال جاری میلادی وارد مرحله بتن‌ریزی و پس از آن نصب تأسیسات شود.

اگرچه ساخت بزرگ‌ترین نیروگاه اتمی‌جهان یکی از افتخارات ترکیه به شمار می‌رود، جناح مخالف مدعی است که این نیروگاه به جای استقلال برای ترکیه وابستگی بیشتر به خارج از کشور را به همراه خواهد شد. چرا که ساخت و بهره‌برداری از این نیروگاه به دست روسیه خواهد بود و شرکت روس با قیمت بسیار بالایی دست به تولید برق در این نیروگاه خواهد زد.

از سوی دیگر در صورت وقوع مشکلات و نیز از نظر تأمین مواد اولیه ترکیه وابسته به روسیه خواهد شد. در نتیجه این نیروگاه حوزه تولید انرژی که از وظایف دولتی حساب می‌شود تبدیل به امری بازرگانی خواهد شد.

از سوی دیگر مخالفان معتقدند که دولت پیش‌بینی‌های لازم برای وقوع بحران‌های زیست‌محیطی ناشی از این نیروگاه و نیز مواردی چون خرابی رآکتورها و یا حملات موشکی به رآکتورها را مدنظر نداشته است.

مخالفان اساساً اصل ساخت این نیروگاه را بلامحل می‌دانند. آنها با بیان این که ترکیه در سال 2020 میلادی 305 میلیارد کیلووات تولید برق داشته و در مقابل 304 میلیارد کیلووات مصرف داشته است برق تولیدی از این نیروگاه‌ها را غیر لازم می‌دانند.

در مقابل این انتقادات دولت ترکیه ساخت این نیروگاه را برای تأمین انرژی صنایع رو به رشد کشور حیاتی دانسته و انتقادات را صرفاً اشکال‌تراشی می‌داند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *