• 09:05

  • 1400-05-10

  • کد خبر: 14351

عدم دخالت پیمان امنیت جمعی در مناقشات مرزی آذربایجان و ارمنستان

دبیرکل پیمان امنیت جمعی در پاسخ به درخواست کمک پاشینیان از این پیمان، اعلام کرد که مناقشه مرزی میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه زنگه‌زور بر سر ترسیم خطوط مرزی مشمول مفاد مربوط به دفاع مشترک نمی‌باشد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ استانیسلاو زاس دبیرکل پیمان امنیت جمعی در پاسخ به درخواست نیکول پاشینیان برای استقرار نیروهای روسی و عضو این پیمان در امتداد مرزهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان اعلام کرد که این پیمان امنیت جمعی به مناقشات مرزی نمی‌پردازد و تنها در حالت حمله و اشغال سرزمینی خود را ملزم به دفاع از کشورهای عضو می‌داند و مناقشه مرزی میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه زنگه‌زور بر سر ترسیم خطوط مرزی مشمول مفاد مربوط به دفاع مشترک نمی‌باشد.

پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان پس از تشدید مناقشات مرزی میان این کشور با جمهوری آذربایجان و همچنین کشته شدن چند تن از نیروهای ارمنی و افتادن چند پست مرزی به دست نیروهای آذربایجان در مناطق مرزی کلبجر و یک روستا در ناحیه نخجوان، با به چالش کشیدن کارکرد پیمان امنیت جمعی تهدید کرده بود که در صورت عدم ورود این پیمان به مناقشه ارضی میان آذربایجان و ارمنستان و حمایت از این کشور، به دنبال آلترناتیوهای جدید برای تأمین امنیت خود خواهد بود.

در این راستا مقامات ارمنستان در تلاش‌اند تا نفوذ سنتی گروه مینسک متشکل از فرانسه، آمریکا و روسیه را با کنشگری جدی‌تر فرانسه و آمریکا را احیا کنند و حتی درخواست ارمنستان از فرانسه در قالب اتحادیه نظامی ناتو نیز طی هفته‌های اخیر مطرح بوده است.

طی ماه‌های اخیر نیز ارمنستان از کم‌کاری و عدم همکاری کشورهای قزاقستان و قرقیزستان در دفاع از ارمنستان و جانبداری نسبی نسبت به جمهوری آذربایجان سخن به میان آورده بود.

پاشینیان با استناد به اظهارات الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان نسبت به ایجاد کریدور زنگه‌زور و نامیدن استان جنوبی ارمنستان به عنوان ناحیه زنگه‌زور غربی، درخواست حضور نیروهای روسی و سایر کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی را مطرح کرده است.

گفتنی است که پیمان امنیت جمعی که در ادبیات سیاسی با نام ناتوی روسی نیز شناخته می‌شود با ابتکار ارمنستان و روسیه در سال ۱۹۹۴ به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، بلاروس، ارمنستان و تاجیکستان اعضای اصلی این پیمان می‌باشند و جمهوری آذربایجان و ازبکستان علی‌رغم حضور چندساله در این پیمان آن را ترک کرده‌اند.

با وجود به چالش کشیده شدن کارکرد پیمان امنیت جمعی توسط ارمنستان، روسیه در راستای تأمین امنیت تاجیکستان حضور نیروهای روسیه در مرز تاجیکستان با افغانستان را مطرح کرده است که می‌توان آن را گام مهم در احیای کارکردی این پیمان دانست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.