• 8:31 قبل از ظهر

  • 1400-05-06

  • کد خبر: 14247

پناهندگان سوری؛ بحث داغ سیاست ترکیه

از نظر مخالفان، حزب حاکم در حال تبدیل کردن ترکیه به چین است که نیروی کار ارزان، برده‌وار مجبور به کار است و به این ترتیب قیمت تمام شده اجناس پایین می‌ماند؛ در مقابل، جناح دولتی نیز جناح مخالفان را به نشر اکاذیب در این حوزه متهم می‌کند.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ در روزهای اخیر مسئله پناهندگان سوری و آینده آنها در ترکیه تبدیل به یکی از اصلی‌ترین موضوعات مباحثات سیاسی در ترکیه شده است.

احزاب مخالف با اشاره به سفر سوری‌ها در ایام عید قربان به کشورشان و برقراری آتش‌بس در بسیاری از نقاط سوریه معتقدند که دیگر زمان بازگشت سوری‌ها به خانه‌های خود فرارسیده است.

جریان مخالف با اشاره به بار سنگین مالی این جمعیت قریب به 5 میلیونی بر دوش دولت ترکیه و دریافت کمک و یارانه از دولت ترکیه و نیز اشغال بازار کار از سوی آنها و همچنین مشکلات اجتماعی و حساسیت‌هایی که در ماه‌های اخیر ایجاد شده است برای پیشگیری از هر نوع تنش اجتماعی میان مردم ترکیه و پناهندگان سوری معتقد است که باید هرچه سریع‌تر سازوکار بازگرداندن این افراد به کشور خود آغاز شود.

برخی شهرداری‌های متعلق به جناح مخالف در خصوص سیاست‌های انقباضی علیه پناهندگان سوری پیش‌قدم شده و اعلام کرده‌اند که هزینه آب‌خانه‌های متعلق به پناهندگان سوری 10 برابر افزایش قیمت خواهد داشت!

اما در مقابل جبهه حزب عدالت و توسعه این اقدام را اقدامی‌غیرانسانی دانسته، بازگرداندن این افراد به سوریه را به معنای دستگیری آنها از سوی دولت بشار اسد و قتل و شکنجه آنها قلمداد می‌کند.

از نظر جناح دولتی جنگ در سوریه هنوز تمام نشده است و پناهندگان سوری امکان بازگشت به کشور خود را ندارند.

جناح حزب عدالت و توسعه با الفاظی همچون فاشیست و دیگرستیز، جناح مقابل خود را متهم به رفتاری غیراخلاقی می‌کند.

در برابر جناح مخالفان علت اصلی طرفداری حزب حاکم از مهاجران سوری را مسئله نیروی ارزان کار می‌داند.

از نظر آنها حزب حاکم برای برداشتن بار سنگین بحران اقتصادی در ترکیه از نیروی کار بسیار ارزان پناهندگان سوری بهره می‌برد و به این وسیله قیمت تمام شده محصولات را کاهش می‌دهد.

در مقابل حزب حاکم که مخالفان را فاشیست می‌داند مخالفان نیز حزب حاکم را برده‌دار معرفی می‌کنند.

اظهارات روزنامه‌نگاران طرفدار حزب حاکم مبنی بر تأثیر مثبت سوری‌ها بر اقتصاد ترکیه و اظهارات فردی همچون آکتای که از افراد دخیل در پرونده سوریه بوده است اصلی‌ترین دلیل جبهه مخالفان است.

از نظر مخالفان حزب حاکم در حال تبدیل کردن ترکیه به چین است که نیروی کار ارزان، برده‌وار مجبور به کار است و به این ترتیب قیمت تمام شده اجناس پایین می‌ماند.

در مقابل، جناح دولتی نیز جناح مخالفان را به نشر اکاذیب در این حوزه متهم می‌کند. شایعاتی همچون پرداخت مبالغ قابل‌توجه به عنوان یارانه به سوری‌ها، عدم پرداخت مالیات از سوی آنها، ورود بدون کنکور به دانشگاه از سوی آنها، بالا بودن آمار جرم و جنایت در میان سوری‌ها از جمله اطلاعات غلطی است که به ادعای جناح حاکم از سوی مخالفان به صورت هدفمند منتشر و تکثیر می‌شود.

با افزایش تنش‌ها در این حوزه به طوری که جناح مخالف بازگرداندن سوری‌ها به کشورشان را جزو برنامه‌های انتخاباتی خود در انتخابات 2023 اعلام خواهد کرد و در مقابل جناح حاکم اساساً مدعی است که ملت ترکیه دیگر نه 85 میلیون که 90 میلیون (یعنی به‌اضافه 5 میلیون) سوری باید حساب شود اما به هر حال این موضوع رفته‌رفته تبدیل به موضوعی حیاتی برای ترکیه شده است و زندگی همه مهاجران و پناهندگان به ترکیه از جمله افغانستانی‌ها، عراقی‌ها و حتی ایرانی‌ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی برخی مراکز مطالعاتی، در حالی که در ابتدای جنگ سوریه قریب به 60 درصد از مردم ترکیه نسبت به پناهندگان سوری هیچ نگاه منفی‌ای نداشتند اما امروز 79 درصد از مردم ترکیه حاضر به زندگی در ساختمانی که سوری‌ها در آن زندگی می‌کنند نیستند!

وضعیت کشمکش حاضر در صحنه سیاسی در شبکه‌های اجتماعی ترکیه نیز انعکاس قابلی توجهی داشته و طرفین با هشتگ‌های مختلف به ابراز نظرات خود پرداخته‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    سلام‌ترکیه‌بدون‌شک‌اگر‌‌پناهندگان‌سوری‌را‌نگه‌دارد
    به‌جهت‌تغییر‌بافت‌جمعیتی‌برخی‌مناطق‌کرد‌نشین
    استفاده‌خواهد‌کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *