• 12:38

  • 1400-05-05

  • کد خبر: 14221

پاشینیان در حال شعله‌ور کردن جنگ قره‌باغ

ارمنستان پس از شکست در جنگ ۴۴ روزه قره‌باغ از لحاظ نظامی و اقتصادی به شدت تضعیف شده و تا ۱۰ سال آینده توان جنگ با جمهوری آذربایجان را ندارد اما ایروان تلاش می‌کند پای نیروهای نظامی فرانسه و آمریکا را به منطقه باز کند.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ با وجود اینکه بیش از 8 ماه از امضای سند 10 نوامبر صلح قره‌باغ می‌گذرد و بخش بزرگی از اراضی جمهوری آذربایجان آزاد شد اما دولت ارمنستان در حال تبلیغات و تحرکات بین‌المللی علیه جمهوری آذربایجان بوده و این کشور را به تجاوز ارضی متهم می‌کند.

اقدامات ایروان این تلقی را به وجود می‌آورد که ارمنستان بیش از آنکه به دنبال صلح باشد در حال حرکت به سوی جنگ است.

البته ارمنستان پس از شکست در جنگ 44 روزه قره‌باغ از لحاظ نظامی و اقتصادی به شدت تضعیف شده و تا 10 سال آینده توان جنگ با آذربایجان را ندارد اما ایروان تلاش می‌کند پای نیروهای نظامی فرانسه و آمریکا را به منطقه باز کند و با استقرار آنها در مرزهای ارمنستان بتواند به کمک ده ها هزار جدایی‌طلب مسلح در خانکندی، بار دیگر جنگ قره‌باغ را شعله‌ور کرده و به کمک قدرت‌های غربی ورق را به سود خود برگرداند.

درگیری‌های اخیر ارمنستان در مرز کلبجر که منجر به جان باختن تعدادی از نظامیان آذربایجان شده، اقدامات یک کشور تازه فارغ شده از جنگ که سند صلح امضا کرده، نیست و ایروان در نظر دارد تا شعله‌های جنگ را روشن نگه دارد و راه را برای دخالت نظامی خارجی هموار کند.

در عین حال نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان واقارشاک هاروطونیان روس‌گرا را از وزارت دفاع برکنار کرد و آرشاک کاراپتیان غرب‌گرا را به عنوان وزیر دفاع جدید ارمنستان تعیین کرد.

همچنین تعیین آرمن گریگوریان غرب‌گرا به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه موید دیگری از اجرای سیاست‌های فرانسه و آمریکا در ارمنستان به دست نیکول پاشینیان است.

عزل و منزوی کردن مقامات روس‌گرا توسط نیکول پاشینیان در حالی انجام می‌گیرد که اگر حمایت نظامی و مادی روسیه در جنگ 44 روزه قره‌باغ از ارمنستان صورت نمی‌گرفت، جمهوری آذربایجان نه‌تنها در آستانه آزادسازی کامل مناطق اشغالی قره‌باغ از جمله خانکندی و خوجالی بود بلکه حتی تمامیت ارضی ارمنستان هم به خطر می‌افتاد.

از طرف دیگر اتحادیه اروپا مبلغ 2.6 میلیارد یورو کمک مالی به ارمنستان اختصاص داده است که این مبلغ برای یک کشوری با جمعیت کمتر از 3 میلیون، قابل توجه است و حتی با بودجه سالانه این کشور برابری می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.