• 3:22 بعد از ظهر

  • 1400-04-17

  • کد خبر: 13458

تغییر تاریخ قره‌باغ در 98 اُمین سالگرد خودمختاری آن

الهام علی‌اف فرمان لغو خودمختاری قره‌باغ را در سالگرد آغاز این خودمختاری توسط اتحاد جماهیر شوروی امضا و جمهوری جعلی قره‌باغ را در آرشیوهای تاریخی دفن کرد و قره‌باغ را به منطقه اقتصادی آذربایجان تبدیل و اصطلاح «زنگه‌زور شرقی» را وارد فرهنگ لغت حقوقی کرد.

اختصاصی آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان در تاریخ 7 ژوئیه 2021 (16 تیر 1400) با امضای فرمان «تقسیمات جدید مناطق اقتصادی جمهوری آذربایجان» اقدام به ایجاد مناطق اقتصادی «قره‌باغ» و «زنگه‌زور شرقی» کرد.

گفتنی است که 7 ژوئیه مصادف با سالگرد ایجاد ولایت خودمختار قره‌باغ کوهستانی در سال 1923 توسط کمیته اجرایی جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان است.

خودمختاری ولایت قره‌باغ کوهستانی در 26 نوامبر 1991 با تصمیم شورای عالی جمهوری آذربایجان لغو و به جزوی از واحد یکپارچه جمهوری آذربایجان درآمد اما این منطقه به همراه هفت استان غیر قره‌باغی آذربایجان تا سال گذشته در اشغال ارمنستان بود.

در نتیجه‌ی جنگ 10 نوامبر 2020 قره‌باغ، مناطق اشغالی آذربایجان آزاد شد و خودمختاری قره‌باغ کوهستانی به آرشیوهای تاریخی پیوست.

با این اوصاف، الهام علی‌اف به خوبی نشان داد که به مسائل تاریخی مسلط است و در انتخاب تاریخ صدور فرمان‌های حکومتی نهایت دقت و ظرافت را برای استفاده از نمادها و یادبودها به کار می‌برد.

علی‌اف فرمان لغو خودمختاری قره‌باغ را در سالگرد آغاز این خودمختاری توسط اتحاد جماهیر شوروی امضا و جمهوری جعلی قره‌باغ را در آرشیوهای تاریخی دفن کرد و قره‌باغ کوهستانی را به منطقه اقتصادی آذربایجان تبدیل و در عین حال اصطلاح «زنگه‌زور شرقی» را وارد فرهنگ لغت حقوقی جمهوری آذربایجان وارد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *