• 11:53

  • 1400-04-13

  • کد خبر: 13294

گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

فرصت طلبی مدیران و استخدام‌های فامیلی/ هشدار به منتخبین شورای ششم

جلسه امروز شورای شهر تبریز با گزارشی از سامانه شفافیت شهرداری و شورای سیاستگذاری حفظ آثار تاریخی تبریز به پایان رسید.

به گزارش آناج، محمدباقر بهشتی در جلسه امروز شورای شهر تبریز در دستور جلسه اول در گزارشی در خصوص کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: کمیسیون برنامه و بودجه جزء کمیسیون‌های ضروری است که حتی در برخی جلسات شورا تمام مصوبات مربوط به کمیسیون برنامه وبودجه بوده است، این کمیسیون در کل ۱۱۶ جلسه تشکیل داده است.

وی با انتقاد از پایان پیش از موعد شورای پنجم گفت: وزیر کشور باید پاسخ دهد که چرا شورای پنجم در شهریور آغاز به کار کرد اما شورای ششم در در مرداد ماه آغاز می‌شود.

رئیس کمیسیون برنامه بودجه با بیان اینکه در شورای پنجم ۱۹۵ لایحه کمک‌های بلاعوض و ۱۴۲ لایحه مربوط به سایر لوایح است، عنوان کرد: مواردی که مربوط به کمک‌های مالی بوده به جای آمدن به صحن شورا در کمیسیون برنامه و بودجه بررسی شد.

بودجه شهرداری تبریز، بهترین بودجه کشور

وی با اشاره به اینکه ادعا می‌کنم که بودجه‌ای که در سال ۱۴۰۰ نوشته‌ایم بهترین بودجه در کشور است، گفت: البته متاسفانه متمم سال ۹۹ به دلیل ناتوانی شهرداری هنوز تصویب نشده است.

بهشتی فعال کردن گزارش‌های حسابرسی را جزء افتخارات شورای پنجم دانست و ابراز داشت: برای اولین بار در تاریخ شهرداری از سال ۹۶ تا به امروز حسابرسی سازمان‌ها صورت گرفت.

فرصت طلبی مدیران در استخدام اقوام

وی با اشاره به استخدام‌های دقیقه ۹۰ گفت: برخی از مدیران در اواخر این دوره فامیل‌هایشان را در شهرداری استخدام کردند، اسامی این افراد وجود دارد، من نام این ماه‌های آخر را دوره فرصت طلبی برخی مدیران می‌گذارم. البته از خانم غفوری ممنونم که در این خصوص به دادستان نامه نوشته‌اند.

عضو شورای شهر تبریز تصریح کرد: شهرهای دیگر مانند مشهد،تهران و شیراز بالای ۱۰۰ اتوبوس خریداری کرده‌اند در حالیکه تبریز ۱۲ اتوبوس خریده است که اعلام می‌کنند به دلیل عدم پرداخت بودجه این اتفاق رخ نداده است.

وی با در خواست پاسخگویی از وزارت کشور اظهار داشت: وزارت کشور اعلام کرده که شورای ششم ۱۴ مرداد آغاز به کار می‌کند، یعنی دو هفته از عمر شورای پنجم کم می‌شود، وزیر کشور باید در این خصوص پاسخ دهد.

دستور جلسه دوم گزارش شورای سیاستگذاری ستادحفظ و احیای هویت فرهنگی، تاریخی تبریز بود که اکبر تقی زاده، رئیس شورای سیاستگداری سال حفظ و احیای هویت تاریخی فرهنگی تبریز در این خصوص ابراز داشت:هویت معماری و بافت تاریخی تبریز به صورت گسترده تخریب شده اما تعدادی مانده که باید حفظ شوند.

وی ادامه داد: مردم را در تصمیم‌سازی‌ها شریک کنیم به طور نمونه در سال ۱۳۴۴ وضعیت بازار به قدری خراب بود که شهردار وقت و استاندار وقت می‌خواستند بازار را تخریب کنند اما خود بازاریان با آورده مالی اجازه این کار را ندادند.

پروژه‌هایی مانند آیسان نه راه پس دارند نه راه پیش

سعید نیکوخصلت هم در این خصوص ابراز کرد: این شورای سیاست‌گذاری با حرکت صحیح در اجرای پروژه‌ها اجازه نداد که پروژه‌های خلق الساعه مانند آیسان کار شود که حالا نه راه پیش دارد و نه راه پس.

فریدون بابایی‌اقدم هم در این جلسه با اشاره به انتقال ساختمان شورا گفت: برای انتقال ساختمان شورا نامه‌ای نوشته شده بود، چه کسی قرار بود آن را پیگیر شود و تصمیم بگیرد؟

همچنین قرار شد در جلسه بعدی از میلاد وزیری، مهدی پیرجهان، سعید صفرزاده، رامین امیرساسان عضو کادر پزشکی کاروان، سیامک صالح فرج زاده، بهمن رضایی مربی، ابراهیم فیروزی داور، علی کشفیان مربی که در المپیک و پاراالمپیک حضور خواهند داشت تقدیر شود.

بازماندن سجاد هاشمی از المپیک

شهرام دبیری هم در توضیحاتی در خصوص جاماندن سجاد هاشمی از المپیک توضیح داد: سجاد هاشمی در تمام مسابقات قهرمان شده و به دلیل عدم حمایت فدراسیون و عدم شرکت در تورنمت ازبکستان با وجود اینکه نفر اول رنکینگ آسیاست به المپیک نرسید که مایه تاسف است.

دستور جلسه بعدی طرح سامانه شفافیت کمیسیون ماده صد بود که عزتی، معاون معماری و شهرسازی شهرداری تبریز اظهار داشت: در گذشته هر پرونده‌ای که می‌خواستیم پیدا نمی‌شد و پرونده‌ها راکت باقی می‌ماند اما با این سامانه روال تغییر کرد.

وی ادامه داد: رای دهی الکترونیکی از جمله مزایای سامانه شفافیت بود که مفسده‌هایی که وجود داشت را از بین برد.

هشدار به منتخبین شورای ششم در خصوص دلالان

ایرج شهین‌باهر، شهردار تبریز هم در این جلسه اظهار داشت: سیستم دلالی وسیعی در شهرداری تبریز ریشه دوانده بودند که این دست‌ها قطع شد، در دوره‌های گذشته هم بحث سامانه شفافیت بود اما دلالان اجازه اجرا شدن آن را ندادند.

وی ادامه داد: این در حالی است که شهرداری در این دوره این سیستم شفافیت را اجرایی کرد.

شهردار تبریز با بیان اینکه برخی دلالان به دنبال بازگشت به شهرداری هستند، ابراز کرد: متاسفانه برخی دلالان در اطراف برخی متخبین شورای ششم هستند تا آن سیستم دلالی را مجددا برپا کنند، امیدوارم منتخبین شورای ششم هوشیار باشند.

سامانه شفافیت، اقدام خوب شورا و شهرداری

فرج محمدقلیزاده با بیان اینکه راه اندازی سامانه شفافیت از تخلفات جلوگیری می‌کند، توضیح داد: در گذشته منافع عمومی زیرپا تا برخی اشخاص به خواسته‌های خود برسند و به همین دلیل دستگیری‌های گسترده و متعدد رخ می‌داد.

بابایی‌اقدم هم با اشاره به اینکه سامانه شفافیت اقدام خوبی بوده‌است، ابراز داشت: در برخی مناطق ۸۰ درصد ساخت و سازها غیرمجاز است که این یعنی چتر نظارتی وجود ندارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.