• 10:18

 • 1400-04-11

 • کد خبر: 13196

گزارش آناج از واکنش مسئولین استان به وضعیت معدن اندریان؛

انتقادها از بهره‌بردارِ خارجی بالا گرفت/دغدغه محیط زیست و قاچاق در اندریان

در جلسه‌ای در خصوص معادن استان مسئولین نسبت به اتفاقات رخ داده در معدن اندریان انتقاداتی را مطرح کردند.

گروه اجتماعی آناج: معدن طلای اندریان نزدیک به یک دهه است که به جای رونق اقتصادی تبدیل به معضل اجتماعی شده و حواشی آن تمامی ندارد، از مشکلات زیست محیطی این معدن تا قاچاق خاک این منطقه و ناهنجاری‌های اجتماعی که به وجود آمده باعث شده تا این معدن مورد توجه قرار بگیرد.

محمدرضا پورمحمدی در جلسه مشترک شورای معدن کشور و شورای معدن آذربایجان شرقی با  دستور بررسی آخرین وضعیت فعالیت معدن اندریان گفت: توسعه بهره برداری از معادن استان؛ همواره یکی از مهم ترین اولویت های اصلی ماست اما رعایت مسائل زیست محیطی و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز نیز از دیگر اولویت هایی است که نیازمند عزم جدی و هم افزایی بین دستگاهی است.

وی با انتقاد از بهره بردار فعلی معدن طلای اندریان در بی توجهی به برخی موضوعات حفاظتی عنوان کرد: اقدامات خوبی در این معدن انجام شده ولی مصوبات جلسات پیشین، آن چنان که باید و شاید اجرا نشده و انتظارات ما را برآورده نکرده است.

درحواست جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز

استاندار آذربایجان شرقی خواستار توجه بهره بردار، نیروی انتظامی و سایر دستگاه های نظامی و امنیتی برای جلوگیری از حفر و برداشت های غیرمجاز از معدن طلای اندریان شد و ادامه داد: تاراج کردن اموال و منافع عمومی در روز روشن، مایه خسران کشور و وهن ما مسئولان است. ترویج وضعیت فعلی در اندریان، باعث برداشت و قاچاق بیشتر شده و افزایش ناهنجاری های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

وی با انتقاد از تعامل ضعیف بهره بردار خارجی معدن اندریان با مدیریت استان ابراز داشت: این شرکت باید برای سهولت در کارها و تعامل آسان با دستگاه های مسئول، از نیروهای بومی، متخصص و متعهد استان به عنوان مدیر و یا مدیرعامل معدن طلای اندریان انتخاب کند.

پورمحمدی همچنین خواستار تقویت و تجهیز تیم های حفاظت از محدوده معدن اندریان برای مقابله با برداشت های غیرمجاز شد و افزود: شرکت حفاظت و حراست از معدن باید تعهد دهد که با برداشت های غیرمجاز در اندریان برخورد می کند وگرنه ما تصمیم دیگری در استان می گیریم.

تخریب جنگل‌ها با شناسایی رگه‌های طلا

اسدالله کشاورز، معاون معدنی وزیر صمت نیز در این جلسه با بیان اینکه توسعه سرمایه گذاری های معدنی یکی از مهم ترین اولویت های وزارت است‌،گفت: سرمایه گذاران خارجی در معادن ایران، مکلفند که تمامی قوانین جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را رعایت کنند.

وی از وضعیت فعلی برداشت های غیرمجاز در محدوده معدن طلای اندریان انتقاد کرد و افزود: متاسفانه برخی اهالی منطقه با شناسایی رگه های معدنی در جنگل ها، به این مواهب طبیعی نیز رحم نکرده و با تخریب طبیعت، به برداشت و استحصال مواد ارزشمند معدنی روی آورده اند.

کم‌کاری بهره‌بردار خارجی در اندریان

بابک محبوب علیلو، دادستان مرکز استان نیز در این جلسه از عدم ایفای کامل تعهدات شرکت بهره بردار معدن طلای اندریان انتقاد کرد و افزود: متاسفانه به رغم پیگیری های متعدد، این شرکت به تعهدات خود در زمینه مشارکت در مسئولیت های اجتماعی، الزامات زیست محیطی و …عمل نکرده و دغدغه های مردم و مسئولان استان را مرتفع نساخته است.

وی ادامه داد: از وزارت صمت در این زمینه گله مندیم و امیدواریم در اسرع وقت، شاهد رفع کم کاری های بهره بردار خارجی در معدن طلای اندریان باشیم.

واگذاری معدن به شخص خارجی خلاف قانون است

اللهوردی دهقانی، نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی نیز از بی توجهی شرکت بهره بردار اندریان انتقاد کرد و افزود: متاسفانه مسائل زیست محیطی و حفاظتی در این معدن؛ رعایت نمی شود و از این رو تعداد بسیار زیادی به برداشت های غیرمجاز در منطقه روی آروده اند.

محمدحسین فرهنگی، نماینده مردم تبریز؛ اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه خواستار برخورد با کم کاری های انجام شده در معدن طلای اندریان شد.

وی همچنین گفت: قرارگاه خاتم الانبیا(ص) نیز برای بهره برداری در معدن طلای اندریان، اعلام آمادگی کرده است که انتظار داریم مورد توجه مدیران ارشد استان باشد.

وی ادامه داد: بر اساس قانون، واگذاری معادن به اشخاص خارجی، خلاف است و باید در سرمایه گذاری های خارجی در بخش معدن نیز حساسیت بیشتری به خرج داد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  جناب آقای دکتر فرهنگی
  نماینده محترم مردم شریف تبریز اسکو آذرشهر
  واقعا بر افکار غیر مسئولانه جنابعالی متاسفم !
  من شما را با افکار مثبت و انقلابی شناخته بودم . یعنی چه که واگذاری معادن به شرکتهای خارجی خلاف قانون است ! ! ؟
  پس کجا بود قرارگاه خاتم ، زمانی که میلیونها دلار و یورو هر ماه به شرکت تاسیس شده مشترک با طرف ایرانی تزریق میشد و کار اکتشافی عظیمی صورت می گرفت! ؟
  معدن اندیرگان (اندربان ) که خارج از کشور نبود و در همان جای همیشگی خودش قرار داشت!
  دهها شرکت برای این معدن آنزمان میلیونها تومان هزینه کردند و هیچ کاری نتوانستند از پیش ببرند . ولی این شرکت خارجی همراه شریک داخلیش با تلاش مستمر خود و با بکار گیری نیرو های بومی توانست این معدن را بمعنای واقعی معدن بکند و به مرحله استخراج برساند . که کاس از اول نیروهای بومی را بکار نمیگرفت که امروز هم همان ها معدن و حتی کل منطقه را بهم بریزند .
  جدا از شما انتظار نداشتم که چنین حرف غیر کارشناسانه ای را بزنید ! !🤔😑
  حتی طبق قرارداد فی مابین شرکت خارجی و دولت جمهوری اسلامی ایران ، دولت ضامن سرمایه طرف خارجی شده است و این شرکت طلای مستخرجه را در وهله نخست به دولت ایران میدهد و اگر دولت نخواهد آنموقع مجاز است از کشور خارج کند .
  جسارت نباشد جناب دکتر فرهنگی همین تصمیم گیری های درپیتی باعث نیامدن سرمایه گذار چه از نوع خارجی و چه داخلی به این مملکت شده و فرار سرمایه گذاران از کشور را موجب شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.