• 13:13

  • 1400-04-09

  • کد خبر: 13114

هنرمند و محراب ساز تبریزی در محراب مسجد به خاطره ها پیوست

حسین چرخی هنرمند شاعر و مداح اهل بیت عصمت با سقوط از داربست فلزی دار فانی را وداع و دوست داران هنرهای اسلامی و مذهبی را با یادگارهایش تنها گذاشت.

به گزارش آناج، هنگامی که از محراب نویسی و هنر معرق کاشی سخن به میان می آید ذهن ها به ناگاه به سوی هنرمندان اصفهان پر می کشد در حالیکه در تبریز هنرمندی پا به این عرصه گذاشته بود که در عین اینکه جزء سه نفر هنرمند اول معرق کاشی و نگاشتن آرایه های مساجد در گمنامی به سر می برد.

حسین چرخی جانقور از کودکی هنرآموز مکتب خوشنویسی بود و در چند سال اخیر با آمیختن این هنر با صنعت کاشی، برای اولین بار در سطح استان، محراب ها و معرق کاری های زیادی را در مساجد استان ، ( هم خطاطی و هم طراحی و پخت و اجرا می کرد ) به یادگار گذاشته است.
این هنرمند تبریزی که رقیب سرسخت هنرمندان اصفهانی در معرق کاری و محراب سازی به شمار می آمد از مرحله صفر تا صد محراب و کتیبه ها به تنهایی انجام می داد بطوریکه بعد از اندازه گیری محل ، کاشی ها را در کنار هم می چید و روی آنها را با نام یگانه معبود مزین می کرد و سپس آیه ها را از پس آن می آورد پس از آن با هنر تذهیب می آراست و رنگ آمیزی می کرد، حال نوبت پختن کاشی ها بود که یک به یک در کوره جای می گرفتند و در دمایی بالا می پختند و بعد از سرد شدن کوره بسته بندی و تا محل نصب حمل می شدند.

چرخی مجبور بود کار نصب را خودش انجام دهد چون به گفته خود، در اوایل، چندین کار را به کاشی کار سپرده بود که نتیجه ایده آلی نگرفته بودند.

وی از معدود کسانی بود که با این اقدامات توانسته بود انحصار این هنر را از سایر استانها برباید و برای اولین بار در سطح استان آذربایجان شرقی با قیمتی پایین به تولید آن دست بزند.
وی با وجود نبود امکانات آثاری موفقی را در قیاس با رقبا از خود به جای گذاشته است و در سطح استان مساجد، مدارس و حسینیه های بسیاری را با هنر خود مزین نموده است.

مسجد کریمخان، مسجد دانشگاه شهید مدنی، مسجد مسلم بن عقیل ولیعصر، حسینیه یا حسین مظلوم راه آهن، مسجد امام علی عباسی، مسجد امام زاده سیلاب، مسجد موسی بن جعفر سیلاب، مسجد شمعچیان، مسجد قلعه کندی کلیبر، مسجد شبستر، مسجد جامع روستای حوری عجب شیرو چندین مدرسه و دانشگاه دیگر تنها بخشی از آثار او در سطح استان می باشد.

حسین چرخی که هنر خط و تذهیب را از کودکی در محضر اساتید بزرگی همچون استاد رحیم چرخی آموخته بود توانست هنر معرق کاشی را در این استان بومی سازی کند و با اینکه آثار زیادی را از خود برجای گذاشته است در گمنامی زندگی کرد و در گمنامی از این دنیا رفت

حسین چرخی هنرمند شاعر و مداح اهل بیت عصمت و طهارت (ع) ، خطاط و محراب ساز در دوم تیرماه هنگام اتمام کار محراب مسجد مسلم بن عقیل نگین پارک در سن پنجاه سالگی، با سقوط از داربست فلزی دار فانی را وداع و دوست داران هنرهای اسلامی و مذهبی را با یادگارهایش تنها گذاشت.

عدم حمایت از هنرمندان و بزرگان تبریزی از دیرباز متاسفانه عادتی شده برای ما و مسئولین محترم که اینبار گمنامی در عین هنرمندی قرعه کار به نام این هنرمند فقید تبریزی شد ، امیدواریم که مسئولین واهالی هنر استان قدر هنرمندان اینچنینی را بدانند.
روحش شاد

دیدگاه ها:

    روحش شاد. خداوند بزرگ به خانواده گرامیشان صبر بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.