• 8:30 بعد از ظهر

  • 1400-03-25

  • کد خبر: 12532

رقابتِ نابرابر یا تقابل؟!/ یک جو “غیرتِ انقلابی” لازم است

جبهه انقلاب نه پول دارد و نه پول پاشی را مشروع میداند، برای مقابله با روندهای ناصواب باید راه صواب را برگزید؛ اگرچه سخت باشد.

گروه سیاسی آناج: در این مطلب نکاتی پیرامون انتخابات شورای شهر تبریز نگاشته ضده است؛

1. این انتخابات بار دیگر نشان داد که متاسفانه در منظومه فکری نیروهای انقلابی تبریز، موضوعات شهری و شورای شهر از اعتبار لازم برخوردار نیست. نشان به آن نشان که در فرآیند انتخابات شورا، شاهدِ کنش‌های مختلف پیرامون این رویداد سیاسی،اجتماعی از سوی جبهه انقلاب نبودیم.

در برابر تائید صلاحیت‌های فلّه‌ای یا به‌عبارتی بهتر، اعلان عفو عمومی‌از سوی مجلس انقلابی چه واکنشی بروز دادیم؟ در برابر هضم شدن برخی چهره‌های موجه در هاضمه جریان ثروت، کدام رفتار ما منجر به اصلاح روندها گردید؟ و کدام اراده‌ها برای تبلیغ و ترویج نامزدهای اصلح بکار گرفته شد؟!

2. برخی از کاندیداهای امتحان پس داده، مدعی‌اند صلاحیت خود را از مردم می‌گیرند. از این حضرات باید سوال کرد که لابی با ۵۰ نماینده مجلس و دریافت امضا از آنها چه نسبتی با مردم دارد؟ باید از آنها مطالبه کرد که لطفاً لیست هزینه‌های انتخاباتی خود را منتشر کنید.

با این حجم مشمئز کننده‌ی بنر، پوستر و داربست‌های نصب شده، آیا می‌توان گفت رقابتِ عادلانه شکل گرفت؟ آیا کسی که بصورت نامشروع در ازای هر دوهزار رای، دویست میلیون پول‌پاشی می‌کند و بواسطه بسته‌های معیشتی، تبلیغات می‌نماید با کسی که از این حجم دارایی برای رقابت برخوردار نیست، مساوی به‌نظر می‌رسد؟! دستگاه‌های نظارتی، بازرسی و کمیته‌ بررسی تخلفات، این صحنه را می‌بینند؟!

این آرایش از گزاره‌ی رقابت خارج شده و آشکارا در پاردایم تقابل تعریف می‌شود. برخی از نیروهای کارآمد و انقلابی با دست خالی اقناع می‌کنند؛ غافل از آنکه پول‌پاش‌ها صندوق به صندوق پیکربندی می‌نمایند.
سیره انتخاباتی جریان ثروت به رقابتِ برابر آسیب جدی زده و کرختی نیروهای انقلاب این آسیب را صد چندان کرده است.

۳. در رقابتِ نابرابر و یا به‌عبارتی بهتر تقابل حق و باطل، راهی بغیر از تبلیغ دست به دست و سینه به سینه نامزدهای اصلح نداریم. جبهه انقلاب نه پول دارد و نه پول پاشی را مشروع میداند، برای مقابله با روندهای ناصواب باید راه صواب را برگزید؛ اگرچه سخت باشد.

۴. هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورای شهر باید در بررسی صلاحیت‌ها پاسخگو باشد و در فرآیند تبلیغات و تخلفات گسترده‌ای که متاسفانه شاهد رخداد آن توسط جریان ثروت هستیم. مجلس انقلابی کارنامه خوبی از خود بجا نگذاشت و باید در فرصتی مفصل به این خودباختگی سیاسی پرداخته شود.

انتظار جبهه انقلاب عمل به قانون و مقابله با رشد مکاتبِ نامانوس با معارف انقلاب اسلامی‌بود.

۵. کسب محبوبیت به‌بهای خرید رای، صدمه جبران‌ناپذیری است که در تمام سطوح و ابعاد بر پیکره شهر وارد کرد. ای بسا هیچکدام از چهره‌های نامانوس با انقلاب، محبوبیتی ندارند. و اگر شرایط عادلانه حکم‌رانی می‌کرد، رفوزه‌های مدیریت در انتخابات‌های قبلی امکان پیروزی ظاهری نداشتند.

۶. فارغ از نتایج انتخابات و آرایش سیاسی، اتفاق مبارکی شکل گرفته؛ ضجّه‌های نالان درحال خودنمایی است. این تلاطم و این آشفتگی هیچگاه از سوی سردمداران ثروت مشاهده نشده بود. یک جو “غیرتِ انقلابی” لازم است تا کارآمدان و صالحان وارد عرصه شوند. این غیرت تنها به تبلیغ ختم نمی‌شود. باید چشمان تیزبینِ ناظر هرچه در توان دارند، مقابل پول‌پاشی بایستند تا از صندوق‌ها “رای کاذب” به حداقل رسیده و “رای واقعی” نمایان گردد.

نگارندگان: غلامرضا سیفی- کاوه صدق‌روحی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *