• 2:39 بعد از ظهر

  • 1400-03-09

  • کد خبر: 11675

لعن آتاتورک در مسجد ایاصوفیه

روز جمعه در مراسم قرائت قرآن در مسجد ایاصوفیه، آتاتورک از سوی امام مسجد و در حضور اردوغان مورد لعن قرار گرفت که این موضوع واکنش‌های زیادی را در ترکیه به همراه داشته است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ روز جمعه در ترکیه علیرغم آنکه مسجد تقسیم در استانبول افتتاح شد اما این مسجد ایاصوفیه بود که در این کشور خبرساز شد.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه بعد از افتتاح مسجد تقسیم به مسجد ایاصوفیه رفت تا در جمع حافظان قرآن حضور یابد.

خطیب مسجد در مراسم حافظان نوجوان قرآنی که نوه اردوغان و فرزند شنتوپ رئیس پارلمان ترکیه نیز در آن حضور داشتند، درباره سابقه ایاصوفیه با اشاره به اینکه آتاتورک این معبد (مسجد) را تبدیل به موزه کرد گفت: از آن‌ها ظالم‌تر و کافرتر کیست؟ ای پروردگار مقدر نفرما که یکبار دیگر آن طرز فکر و ذهنیت بر امت ما حکم‌فرما شود.

این اظهارات شبیه به سخنان علی ارباش رئیس سازمان دیانت بود که در هنگام بازگشایی مسجد ایاصوفیه و تغییر کاربری آن از موزه به مسجد علیه آتاتورک قرائت شد و واکنش‌های زیادی در بین عناصر ملی‌گرا در ترکیه به همراه داشت.

بهادر اردم معاون رهبر حزب خوب در این خصوص نوشت: اگر فرمانده جنگ رهایی و بنیان‌گذار جمهوری، مصطفی کمال آتاتورک نبود، ایاصوفیه از موزه به کلیسا تغییر کاربری داده شده بود و از سوی اشغالگران مورد استفاده قرار می‌گرفت و امامی‌که در منبر او را تحقیر کرد و کسانی که به سخنان او گوش می‌دادند هیچ‌یک در آنجا حضور پیدا نمی‌کردند.

دیگر مقامات احزاب ملی‌گرا نیز در این خصوص موضع گرفته و اظهارات امام مسجد را مورد نکوهش و حمله قرار دادند.

موضوعی که واکنش تند ملی‌گرایان را به همراه داشت، حضور اردوغان و عدم واکنش وی به این اظهارات امام مسجد بود.

سال گذشته نیز در جریان بازگشایی مسجد ایاصوفیه و تغییر کاربری آن از موزه به مسجد، علی ارباش رئیس سازمان دیانت ترکیه چنین اظهاراتی را بر زبان آورده بود که با واکنش تند ملی‌گرایان روبرو شد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    خداوند بر رضاپالانی و ایادی سلطنت طلب و نفوذ کرده اش بر ارکان نظام اسلامی و مبلغان پان ایرانیستی و ایرانشهری لعنت کناد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *