• 1:13 بعد از ظهر

  • 1400-03-08

  • کد خبر: 11618

گفت‌وگوی آناج با حامی حیوانات در تبریز؛

بی‌توجهی شهرداری به عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد/ درمان حیوانات با ارثیه پدری

یکی از حامیان حیوانات در تبریز از بی‌توجهی شهرداری تبریز برای عقیم‌سازی سگ‌های می‌گوید.

گروه اجتماعی آناج: فضای مجازی این روزها پر از فیلم‌ها و تصاویر آزار حیوانات و به ویژه سگ‌های بی‌صاحب و ولگرد است. هر از چند گاهی انتشار فیلم از آزار حیوانات به ویژه سگ‌ها در کشور احساسات عمومی‌را جریحه‌دار و موجب اعتراض مردم می‌شود. اخیرا نیز تصاویری از جمع آوری سگ‌های ولگرد تحت عنوان اعدام این سگ‌ها منتشر شد که علی‌رغم تکذیب مسئولین موجب اعتراض مردم تبریز شد. جمع آوری سگ‌های ولگرد و عقیم‌سازی آنها توسط شهرداری در سالهای اخیر یکی از درخواست‌های مردم بوده که در برخی موارد به جای زنده گیری اقدام به کشتن حیوانات بی پناه می‌شود.

خانم کهنمویی یکی از حامیان حیوانات و سگ‌های ولگرد در تبریز در خصوص این کار اظهار داشت: من به هیچ فرد و پناهگاهی وابسته نیستم بلکه جرقه کمک به حیوانات سالها قبل در زندگی من زده شد. حدود هشت سال قبل روبروی ساختمان ما کارگران یک سگ و توله‌هایش را کنک می‌زدند که من به این موضوع اعتراض کردم و سگ‌ها را به یک کلینیک بردم.

وی ادامه داد: بعد از درمان سگ‌ها من نمی‌دانستم که باید با آنها چه کار کنم و با یکی از پناهگاه‌ها برای نگهداری سگ‌ها صحبت کردم و هزینه‌ها را پرداخت کردم که متاسفانه بعدا متوجه شدم که کلاهبردار هستند. من حتی قبلا می‌ترسیدم به حیوانات نزدیک شوم اما وقتی آزار و اذیت آنها را دیدم، به عنوان یک انسان نمی‌توانستم در آرامش باشم. تمام پولی هم که برای درمان و غذای حیوانات خرج می‌کنم از ارثی است که پدر مرحومم برایم گذاشته است.

این حامی‌حیوانات در تبریز با اشاره به تعرض انسان به محل زندگی حیوانات گفت: ما در تمام کوهستان‌ها و جنگل‌ها که محل زندگی حیوانات است خانه ساختیم و حالا به جای مراقبت از آنها می‌خواهیم که آنها را بکشیم.چندین بار پیشنهاد عقیم‌سازی سگ‌ها را به شهرداری دادیم اما اعتنایی نشده است.

وی افزود: من خودم هم بچه دارم و نمی‌خواهم که سگ هار در کوچه و خیابان به فرزندم آسیب بزند اما تمام سگ‌هایی که ولگرد هستند هار نیستند بلکه اهلی و بدون هیچ ضرری هستند. شهرداری به جای کشتن سگ‌ها باید به فکر عقیم‌سازی آنها باشد.

کهنمویی با بیان اینکه من فقط کمک مالی برای نگهداری حیوانات بی‌سرپرست می‌کنم، عنوان کرد: من به پناهگاه پردیس حیوانات کمک مالی انجام می‌دهم و خیلی وارد جزئیات کار نشدم اما از چندین نفر که پیگیر احداث پناهگاه برای حیوانات بودم حرف زده‌ام و آنها گفته‌اند که شهرداری جواب مثبتی به آنها نداده است.

وی با اشاره به رفتار ائمه با حیوانات توضیح داد: خیل‌ها می‌گویند به جای کمک به این حیوانات به دیگران کمک کنید؛ مگر این حیوانات آفریده خدا نیستند؟ ما که محل زندگی آنها را اشغال کردیم حالا باید از کمک به آنها هم دریغ کنیم؟ ما حدیث از پیامبر (ص) و ائمه داریم که به غذا دادن به حیوانات تاکید دارند.

این حامی‌حیوانات در خصوص رفتار با حیوانات به ویژه سگ‌ها ولگرد یادآور شد: در این دوره از شهرداری رفتار با سگ‌های ولگرد بسیار بود و امیدواریم شهرداری رویه خود را تغییر دهد و برای عقیم‌سازی سگ‌ها هزینه کند. آزار دادن حیوانات باید تمام شود زیرا حیوان آزار امروز کودک آزار فرداست.

دیدگاه ها:

    خانم لطف کن بیا سگای محله ما و جاده ‌ها رو جمع کن ببر تو خونتون نگه‌دار‌.
    چند ما پیش بود تو جاده آذرشهر یه سگ یه دفعه پرید وسط جاده و من نتونستم ماشین جمع کنم و خوردم بهش. سپر جلوی ماشین شکست و کلی اعصاب خوردیش برای من موند‌.
    قضیه سگای ولگرد تبریز از عقیم‌سازی گذشته.
    تعداد سگای ولگرد اونقدر زیاده که با عقیم سازی مشکلشون حل نمیشه. اطف کنید یا این سگارو صادر کنید، یا به خونه اون چندتا زن خیابانی که ریخته بودن سر مامورای شهرداری بفرستین و یا هم با حذف تعدادی از این سگ‌ها مشکل حل بکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *