• 3:20 بعد از ظهر

  • 1400-03-04

  • کد خبر: 11432

تنش ترکیه و روسیه برای کریمه

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با داخلی توصیف کردن مسائل مربوط به تاتارهای کریمه، از ترکیه خواست که به حساسیت نسبت به این منطقه پایان دهد، در غیر این صورت روسیه نیز مسائل مربوط به قومیت‌ها و اقلیت‌های دینی ترکیه را مورد خطاب قرار خواهد داد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ سخنگوی وزارت خارجه روسیه با داخلی توصیف کردن مسائل مربوط به تاتارهای کریمه، از ترکیه خواست که به حساسیت نسبت به این منطقه پایان دهد، در غیر این صورت روسیه نیز مسائل مربوط به قومیت‌ها و اقلیت‌های دینی ترکیه را مورد خطاب قرار خواهد داد.

گفتنی است تاتارهای کریمه یکی از مهم‌ترین عناصر اوکراین به ویژه شبه‌جزیره کریمه بودند.

ترک‌های تاتار در سال ۱۹۲۰ بیش از ۳۰ درصد جمعیت این شبه‌جزیره را تشکیل داده و دارای نهادهای دینی و فرهنگی مستقلی بودند. اما در سال ۱۹۴۴ و با شدت گرفتن جنگ میان شوروی و آلمان نازی، دولتمردان شوروی تاتارهای کریمه را به جرم خیانت به وطن و همکاری با نازی‌ها از وطن اصلی خود یعنی شبه‌جزیره کریمه تبعید کرده و به اعماق شوروی در دشت‌های قزاقستان، ازبکستان و تاجیکستان راندند.

درباره همکاری تاتارها با آلمان نازی روایات مختلفی وجود دارد. به خاطر عدم همبستگی میانه بزرگان تاتار، بخشی از آن‌ها در ارتش شوروی خدمت کرده و بخشی دیگر با هدف استقلال از شوروی همکاری با آلمان‌ها را ترجیح دادند.

در تاریخ ۱۸ می‌۱۹۴۴ یکی از بزرگترین تبعیدهای تاریخ بشری شروع شد. به تاتارهای کریمه تنها ۱۵ دقیقه فرصت داده شد که هر آنچه دارند را جمع کرده و با خود ببرند. ۲۳۸ هزار نفر یعنی تمامی‌تاتارها سوار واگن‌ها شده و به یک تبعید طولانی‌مدت فرستاده شدند.

در طی سه روز اول هشت هزار نفر از آن‌ها صرفاً به خاطر تشنگی جان خود را از دست داده و پس از رسیدن به اعماق دشت‌های شوروی در آسیای میانه نزدیک به نصف آن‌ها به دلیل کار سخت و تغذیه نامناسب جان خود را از دست دادند.

در سال ۱۹۸۹ بخشی از تاتارها توانستند به سرزمین خود یعنی شبه‌جزیره کریمه بازگردند اما در سال ۲۰۱۴ و با الحاق شبه‌جزیره به روسیه بار دیگر آن‌ها مجبور به ترک خاک خود شده و به ترکیه و اوکراین مهاجرت کردند. هم‌اکنون تنها بخشی از جمعیت تاتارها در شبه‌جزیره کریمه ساکن می‌باشد.

روسیه بر این باور است که ترکیه با زد و بندهای علنی و سری به ویژه با به رسمیت نشناختن وضعیت کریمه به عنوان بخشی از روسیه، خواهان استقلال شبه‌جزیره از کریمه و بازگشت آن به سرزمین اصلی اوکراین می‌باشد. اوکراین نیز خودمختاری سیاسی و فرهنگی آن‌ها را تضمین کرده است.

در این راستا ترکیه همکاری فزاینده‌ای با اوکراین در زمینه تسلیحات داشته و دهها فروند پهپاد مسلح به همراه تجهیزات جنگ الکترونیک به اوکراین داده شده است، که در کنار فشار آمریکا و ناتو، می‌توان آن را عنصر مهمی‌در اعتمادبه‌نفس نیروهای ویژه اوکراینی در مقابله با تهاجم احتمالی روس‌ها به شرق اوکراین دانست.

همچنین ناگفته پیداست که علی‌رغم همکاری‌های فزاینده، وضعیت شبه‌جزیره کریمه نیز بخشی از رقابت عریض و طویل میان ترکیه در صفحه شطرنج اوراسیا و بخش از خاورمیانه می‌باشد.

مقامات امنیتی روس بر این باورند که ترکیه با شعله‌ور نگه داشتن وضعیت شرق اوکراین خواهان مشغول کردن روسیه و جنگ فرسایشی در این منطقه می‌باشد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    تورکهای مسلمان کریمه از قدیم صاحب آن منطقه هستند و در اول مطلبتان نباید از کلمه راندن برای انسانها استفاده می کردید و روسیه همانند اسرائیل غاصب همیشه چشم طمع به خاکهای مسلمانان داشته است و چندین بار کشورمان را اشغال نموده و بخش های بزرگی را به خاک خود ضمیمه کرده است…و در این یکصد سال اخیر نیز قره باغ – بورچالی و کریمه و زنگیلان با کمک و توسط روسها غصب شده و یا به کشورهای دیگر واگذار گردیده است…حال در هر حالت کریمه باید به صاحبان اصلی خود بازگردد..

    تورکهای مسلمان کریمه از قدیم صاحب آن منطقه هستند و در اول مطلبتان نباید از کلمه راندن برای انسانها استفاده می کردید و روسیه همانند اسرائیل غاصب همیشه چشم طمع به خاکهای مسلمانان داشته است و چندین بار کشورمان را اشغال نموده و بخش های بزرگی را به خاک خود ضمیمه کرده است…و در این یکصد سال اخیر نیز قره باغ – بورچالی و کریمه و زنگیلان با کمک و توسط روسها به کشورهای دیگر واگذار شده است

    یونانی ها نیز صاحبان اصلی ازمیر و اناتولی اند که توسط ترکیه غصب شده و ترکیه نیز بخش های کرد نشین را از ایران تصرف کرد اگر منظورتان از غاصب گرفتن سرزمین های دیگران است ترکیه در صدر قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *