• 5:53 بعد از ظهر

  • 1399-09-08

  • کد خبر: 1139

احتمال چرخش ملک سلمان به سوی بهبود روابط با ترکیه

گروه ترکیه و قفقاز آناج؛ منابع آگاه از تحولات داخلی عربستان سعودی فاش کردند که یکسری ارزیابی‌ها و اطلاعات از سوی مشاوران در خصوص نیاز ریاض به جستجوی ائتلاف‌های جدید در منطقه پس از پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی ارائه شده است. این منابع خاطرنشان کردند […]

گروه ترکیه و قفقاز آناج؛ منابع آگاه از تحولات داخلی عربستان سعودی فاش کردند که یکسری ارزیابی‌ها و اطلاعات از سوی مشاوران در خصوص نیاز ریاض به جستجوی ائتلاف‌های جدید در منطقه پس از پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، به «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی ارائه شده است.

این منابع خاطرنشان کردند که شماری از مشاوران ارشد ملک سلمان با توجه به تغییر سیاست‌های دولت جدید آمریکا در قبال عربستان سعودی که با رویکردهای دولت «دونالد ترامپ» تفاوت زیادی خواهد داشت، توصیه‌هایی به پادشاه عربستان در خصوص لزوم بهبود روابط با ترکیه و دستیابی به توازن منطقه‌ای ارائه کردند.

همچنین «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه که برای شرکت در نشست شورای وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی‌در نیجر به سر می‌برد با همتای عربستانی خود فیصل بن فرحان دیدار و گفتگو کرد.

طرفین در خصوص روابط دو جانبه و تحولات منطقه ای گفتگو کردند.

مدتی پیش در نشست گروه ۲۰، فرحان روابط آنکارا – ریاض را بسیار خوب توصیف کرده و اخبار منتشر شده درباره تحریم کالاهای ترکیه در عربستان را رد کرده بود.

به گفته منابع مذکور، نزدیک شدن روابط ریاض و آنکارا در سایه مواضع منفی رئیس‌جمهور منتخب  آمریکا در قبال ترکیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری این کشور می‌تواند افق روشنی میان عربستان و ترکیه در این شرایط ایجاد کند.

منابع مذکور اظهار داشتند که تحرکات و پیام‌های مثبتی که اخیرا میان ترکیه و عربستان سعودی نمود یافته است تنها سر آغازی برای اجرای سیاست احتمالی دو طرف در آینده است.

این منابع خاطرنشان کردند که تماس ملک‌سلمان با رئیس جمهوری ترکیه پیش از آغاز اجلاس گروه ۲۰ که به گفته منابع، تنها تماس پادشاه سعودی با یکی از سران دعوت شده به این اجلاس بوده است به معنای تلاش برای بهبود روابط میان ریاض و آنکارا از زمان ماجرای ترور «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی است که در کنسولگری عربستان در استانبول به دست عناصر ولیعهد سعودی کشته شد.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه شنبه گذشته در بیانیه ای اعلام کرد که رجب طیب اردوغان و ملک سلمان برای بهبود روابط دوجانبه میان آنکارا و ریاض توافق کردند.

طبق بیانیه دفتر ریاست جمهوری ترکیه، دو طرف توافق کردند تا کانال‌های گفتگو میان عربستان و ترکیه به منظور بهبود روابط دوجانبه و حل و فصل مسائل بحث انگیز باز شود.

منابع مربوطه گزارش دادند که ترکیه در سایه کاهش ارزش لیر خود و پیامدهایی که بر اقتصاد این کشور خواهد داشت برای مقابله با عواقبی که ممکن است با روی کار آمدن دولت جدید آمریکا برای ترکیه به وجود بیاید به بهبود روابط با سعودی‌ها نیاز دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *