• 10:54 قبل از ظهر

  • 1400-03-02

  • کد خبر: 11302

گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

کشف املاک به ارزش 3 هزار میلیارد/ نارضایتی مردم از وضعیت ابنیه تاریخی

جلسه امروز شورای شهر تبریز با رونمایی از سامانه ثبت املاک شهرداری تبریز و گزارش میراث فرهنگی استان به پایان رسید.

به گزارش آناج، شهرام دبیری در جلسه امروز شورای شهر تبریز با اشاره به یک خرداد روز بهره وری و بهینه سازی مصرف اظهار داشت: این موضوع که استفاده بهینه و مطلوب از ظرفیت‌ها و نیرو و منابع برای رسیدن به رشد و شکوفایی همه جانبه کمک می‌کند و از شهرداری انتظار داریم بهره وری را با توجه به نیروی انسانی و توانمندی‌‌‌های اقتصادی افزایش دهد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت شفافیت در شهرداری تبریز از کمیسیون‌ها می‌خواهیم حتما عملکرد چهار سال گذشته را بیان کنند. اقدامات بزرگی از قبیل برنامه پنج ساله و چشم‌انداز ۱۲ ساله انجام گرفته که هرکدام یک اقدام بزرگ ‌است.

رئیس شورای شهر تبریز با بیان اینکه حسابرسی از اقدامات بزرگ شورای پنجم بوده است، گفت: حسابرسی از جمله اقدامات مناسب در زمینه نظارت بر شهرداری است.

وی همچنین با اشاره به تجمیع کمیسیون‌‌‌های ماده صد تاکید کرد: تجمیع کمیسیون‌ها علاوه بر شفافیت از تخلفات نیز جلوگیری شده است.

کشف املاک شهرداری به ارزش 3 هزار میلیارد تومان

در ادامه فرج محمد قلی زاده در خصوص راه اندازه سامانه املاک شهرداری تبریز گفت: کاش بیان و قلمی‌قوی داشتم تا اهمیت راه اندازی سامانه املاک و مستغلات را می‌گفتم و می‌نوشتم، این سامانه باید سال‌ها قبل راه اندازی می‌شد تا این پتانسیل در سال‌‌‌های گذشته نیز قابل استفاده می‌بود.

وی با بیان اینکه در سال‌‌‌های گذشته اقداماتی برای جمع بندی املاک و مستغلات انجام شده بود ادامه داد: اما به دلیل آماده نبودن زیر ساخت‌ها نتوانستیم این اقدام را انجام دهیم.

عضو شورای شهر تبریز تاکید کرد: تاکنون از اموال شهرداری به ارزش ۳ هزار میلیارد تومان کشف شده است‌ که در همین راستای شفاف سازی بوده است‌‌.

وی اضافه کرد: پس از گزارش املاک با همکاری مدیران شهرداری جلساتی برای راه اندازی سامانه یکپارچه املاک و مستغلات را شروع کردیم و هدف گذاری هایی انجام شد و اولین آن ایجاد آرشیو الکترونیکی املاک شهرداری بود که این املاک از نظر ذخایر برای شهرداری مهم است.

سامانه ثبت املاک جلوی سوءاستفاده را خواهد گرفت

قلیزاده با بیان اینکه دومین هدف مدیریت هوشمند بود که بحث دیگر آن مشخص شدن براساس یو تی ام در نقشه تبریز است، یادآور شد: در نقشه تبریز املاک شهرداری با رنگ قرمز نشان داده می‌شود، پس از ثبت الکترونیکی این اموال به لیست سیاه افزوده شد تا اجازه‌ای برای سو استفاده از املاک شهرداری داده نشود‌.

وی ادامه داد: املاکی در پارک بزرگ چندین بار به خود شهرداری فروخته شده است یا با زمین خود شهرداری با شهرداری مشارکت کرده اند که ایجاد سامانه املاک از چنین اتفاقاتی جلوگیری خواهد کرد.

عضو شورای شهر تبریز یادآور شد: ۳۸۰۰ مورد از املاک شهرداری ثبت شده است ۷۲۰۰ سرقفلی نیز که در گذشته سرقفلی‌ها یکی از موارد مشکل دار بوده است ثبت شده است.

وی با اشاره به اینکه این سامانه اقدامی‌مثبت است که خواهشمندم این سامانه بروز و تکمیل تر نیز شود گفت: در دوره شورای پنجم راه اندازی سامانه املاک و مستغلات یکی از اقدامات شفاف و ماندگار است که لازم است به مردم‌ نیز گفته شود تا بدانند نهاد شورا و شهرداری در راستای شفاف سازی اقدام می‌کنند.

سپس بر اساس دستور جلسه اول از نماد سامانه املاک که باهدف شفاف سازی در شهراری تبریز راه اندازی شده است، رونمایی شد. محمد باقربهشتی در این خصوص اظهارداشت: راه اندازی این سامانه اقدامی‌اساسی است که بسیار سخت بوده است به احتمال قوی از اعضای شورای فعلی در شورای آینده خواهند بود که پیشنهاد می‌کنم در شورای ششم اقدامات شورای پنجم بررسی شود و ادامه راه‌‌‌های مثبت شورای پنجم را پیگیری کنند که این اقدام ماندگار است و به نوبه خود از آن تقدیر می‌کنم.

سامانه ثبت املاک، اقدام مثبت شورای پنجم

محرم محمدزاده نیز در این خصوص ابراز داشت: سامانه شفافیت یکی از اقدامات مثبت شورای پنجم بوده است که کاری علمی‌و زمان بر بود که انجام آن در توان هرکسی نیست. وقتی می‌خواهیم یک سیستم را یکپارچه کنیم بسیاری از تخلفات جلوگیری خواهد شد و بسیاری از سودجویان ناراحت خواهند شد چراکه این سامانه شفاف است و از فساد جلوگیری خواهد کرد تا این بیت المال به نسل آینده به درستی انتقال یابد.

وی اضافه کرد: بعضی افراد به مردم قول هایی می‌دهند که در شورای ششم این شفاف سازی را انجام‌خواهند داد اما باید خطاب به این عزیزان و شهروندان گفت این اقدامات در راستای شفاف سازی انجام شده است.

چرخه ادامه دار سرزنش شوراها

فریدون بابایی هم با قدردانی از راه اندازی این سامانه توضیح داد: باید گفت نفس‌‌‌های آخر شورای پنجم است که باید در تدوین دستور جلسه‌ها دقت شود. شورای پنجم همواره شورای چهارم را سرزنش کرده است که شورای ششم نیز ظاهرا این کار را انجام‌خواهد داد.

وی تاکید کرد: متاسفانه در شهرداری اقدامات قائم به شخص است و این موجب توقف اقدامات مثبت با تغییر مدیر می‌شود، باید مشخص شود املاک در حریم ‌نیز در سامانه ثبت شده است یا خیر.

شکور اکبرنژاد هم در خصوص این سامانه گفت: اینگونه نیست که شورای آینده اقدامات مثبت را ادامه ندهد چراکه کارمندان شهرداری نیز به سیستم تعلق خاطر دارند و راه را ادامه خواهند داد.

رتبه یک کشور در جذب سرمایه‌گذاران

دستور دوم جلسه تقدیر از تلاش‌های اداره کل گردشگری و میراث فرهنگی استان بود که احمد حمزه‌زاده در گزارشی در خصوص عملکرد این اداره کل اظهار داشت: بیشترین آشیب ناشی از کرونا به گردشگری و صنایع دستی رسید اما این مساله باعث نشد که متوقف شویم بلکه بیش از پیش تلاش کردیم.

وی ادامه داد: در حوزه ثبت آثار 250 اثر ملی ثبت و 2 اثر در آستانه ثبت جهانی می‌باشد، همچنین در حوزه سرمایه‌گذاری برای 100 پروژه مجوز سرمایه‌گذاری داده شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تاکید کرد: در حوزه جذب سرمایه‌گذار رتبه یک کشوری را کسب کردیم و برای 500 فعالیت جدید در حوزه صنایع دستی مجوز صادر کردیم.

وی با اشاره به افزایش هتل آپارتمان‌ها گفت: در شهر تبریز هتل آپارتمان‌ها به 68 عدد رسیده‌اند که افزایش چشمگیری داشته است.

نارضایتی مردم از وضعیت ابنیه تاریخی

محمدزاده، عضو شورای شهر تبریز با اشاره به نارضایتی مردم در حوزه میراث فرهنگی گفت: در شهر ما بناهای تاریخی زیادی وجود دارد اما مردم از نحوه نگهداری و بهره برداری از این بناها رضایت ندارند.

وی ادامه داد: بنا بود که ارک تبریز فقط محل تردد عابر پیاده باشد اما اینطور نشد و این روزها خودروها به راحتی از آنجا عبور می‌کنند.

عبداله تقی پور هم با اشاره به اینکه نامگذاری سال ۱۴۰۰ به عنوان حفظ هویت تاریخی تبریز در راستای حفظ هویت تاریخی تبریز است، گفت: این خبر مهم که تاریخ آذربایجان به بیش از ۹ هزار سال می‌رسد موجب خوشحالی و نشان دهنده اهمیت آذربایجان در هویت تاریخی ایران است.

آتش سوزی و آفت در جنگل‌های ارسباران

وی افزود: ۱۶۰ هزار هکتار که وسعت جنگل‌‌‌های ارسباران است دو آفت درحال آسیب رسانی به این‌جنگل‌ها هستند که ما نمی‌دانیم‌ چرا آتش سوزی و آفت دست از سر جنگل‌‌‌های ارسباران برنمی‌دارد، وقتی در حاشیه ثبت جهانی شاهد چنین اتفاقاتی هستیم نگران‌کننده است.

عضو شورای اسلامی‌شهر تبریز تصریح کرد: اکتشافاتی که در منطقه شام غازان انجام‌می‌شود اگر با جدیت پیگیری شود می‌تواند به منطقه گردشگری در تبریز تبدیل شود.

دلیل نبود رشته باستان شناسی در دانشگاه تبریز چیست؟

فریدون بابایی اقدم با بیان اینکه پیشنهاد می‌کنیم چند جلسه آخر شورای پنجم در محل جدید برگزار شود، گفت: در دوره چهارم‌ نیز این موضوع مطرح بود اما به وقوع نپیوست.

وی اظهارداشت: از مطالعات بافت تاریخی تشکر می‌کنیم‌اما طرح جامع در سال ۹۵ تصویب شده که مقرر بود تا ۱۰ ماه تکمیل شود اما پس از ۵ سال هنوز اتفاقی نیفتاده است.

عضو شورای اسلامی‌شهر تبریز اضافه کرد: باید مشخص شود چرا در کوچک ترین دانشگاه شهر‌ها رشته باستان شناسی وجود دارد اما در دانشگاه تبریز رشته باستان شناسی وجود ندارد که لازم است پیگیری شود تا این‌رشته در دانشگاه تبریز تشکیل شود.

علی آجودان زاده هم با ارائه یک پیشنهاد ابراز داشت: یک پیشنهاد داشتم، با توجه به اینکه مقبره‌الشعر یکی از آثار فرهنگی تاریخی تبریز است، و ۴۱۰ شاعر در آنجا آرمیده‌اند، و میراث فرهنگی با همکاری شهرداری تلاش کند که این مجموعه هر جه سریعتر مورد بازسازی قرار گرفته و گردشگران داخلی و خارجی سرگردان نباشند.

در پایان جلسه از اقدامات مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تقدیر شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *