• 6:22 بعد از ظهر

  • 1400-03-01

  • کد خبر: 11271

لزوم عملیاتی شدن همکاری ترکیه با عراق و سوریه

ترکیه با هدف برطرف کردن تهدیدات تروریستی از سنجار و برای بستن مسیر انتقال تجهیزات به تروریست‌ها در شمال سوریه باید وارد عملیات هماهنگی با نیروهای عراقی شود. در شمال سوریه نیز علیه گروهک‌های تروریستی کُرد باید عملیات انجام شود که به همین منظور، همکاری با دولت‌های روسیه و سوریه ضروری است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ ارمغان کول‌اوغلو در یادداشت خود در روزنامه ینی‌چاغ با اشاره به رفتارهای خصمانه آمریکا در قبال ترکیه که هیچ تناسبی با همکاری بین دو متحد ندارد ضمن بیان لیستی از رفتارهای خصمانه آمریکا پیشنهاد‌هایی را برای سیاست‌های پیش روی ترکیه ارائه کرده است.

او با اشاره به اینکه حمایت‌های آمریکا از گروه تروریستی حزب کارگارن کردستان (پ.ک.ک) در شمال سوریه به بهانه مبارزه با داعشی که دیگر از یک تهدید بالفعل خارج شده است، نوشت: ترکیه با هدف برطرف کردن تهدیدات تروریستی از سنجار و برای بستن مسیر انتقال تجهیزات به تروریست‌ها در شمال سوریه باید وارد عملیات هماهنگی با نیروهای عراقی شود. در شمال سوریه نیز علیه گروهک‌های تروریستی کُرد باید عملیات انجام شود که به همین منظور، همکاری با دولت‌های روسیه و سوریه ضروری است.

مسئله دومی‌که در مورد آن آمریکا رفتارهای متخاصمانه‌ای دارد مسئله سامانه دفاع موشکی اس 400 است که مسئله‌ای امنیتی است. دولت ترکیه نباید وارد معامله با آمریکا در این موضوع شود چراکه مسئله مسئله‌ای حاکمیتی است. پیشنهاد خرید پاتریوت از آمریکا نیز در چنین شرایطی به عنوان رشوه به دولت آمریکا حساب خواهد شد. در مسئله پروژه جنگنده اف 35 نیز باید به دادگاه‌های بین‌المللی مراجعه کرد.

کول‌اوغلو در ادامه با اشاره به مسئله فلسطین و سکوت آمریکا در این موضوع و لزوم اقدامات جدی ترکیه تأکید می‌کند که هم به عنوان اعتراض به چشم‌پوشی آمریکا از نسل‌کشی فلسطینیان از سوی اسرائیل و هم برای نشان دادن اعتراض به آنچه جو بایدن از آن با لفظ نسل‌کشی ارامنه یاد کرد بهترین کار اقدام برای بستن پایگاه کورجیک است که وظیفه تأمین امنیت راداری اسرائیل را بر عهده دارد. چنین رفتاری درسی عبرت‌آمیز برای آمریکا و اسرائیل خواهد بود.

انتهای پیام/

 

کلید واژه‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *