• 4:09 بعد از ظهر

  • 1400-03-01

  • کد خبر: 11254

پروژه‌ حذف اردوغان از صحنه سیاسی ترکیه

پروژه‌ حذف اردوغان به دستور اسرائیل و آمریکا و با عاملیت جریان گولن کلید خورد و قرار بود با حذف اردوغان، آن‌ها عبدالله گل را به ریاست حزب رسانده و او را در عین حال نخست‌وزیر کنند اما اردوغان اجازه این عملیات را نداد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ محمد متینَر، از سیاسیون سرشناس حزب عدالت و توسعه و ستون نویس روزنامه ینی شفیق در یادداشت خود در این روزنامه از آغاز پروژه‌ای برای حذف اردوغان از صحنه سیاسی ترکیه خبر داد!

او در این یادداشت با بیان اینکه در ابتدا قرار بود اردوغان را از حزب و عدالت و توسعه تصفیه کنند نوشت: این فرآیند از سال 2012 آغاز شد، حوادثی مانند پارک گزی، حوادث 17-25 اکتبر، درس‌خانه‌ها و مسائلی از این دست همگی برای آن بود که اردوغان را در درون حزب بی‌اعتبار کرده و همه را به این نتیجه برسانند که با اردوغان نمی‌شود این راه را طی کرد. آنان فکر میکردند که با انتخاب او به عنوان رئیس‌جمهور این کار راحت‌تر هم خواهد شد.

او در ادامه با ایما و اشاره بیان می‌کند که همه این حوادث به دستور اسرائیل و آمریکا و با عاملیت جریان گولن در حال اتفاق افتادن بود و قرار بود با حذف اردوغان آن‌ها عبدالله گل را به ریاست حزب رسانده و او را در عین حال نخست‌وزیر کنند. اما اردوغان اجازه این عملیات را نداد و پس از ریاست جمهوری خود احمد داود اوغلو را جانشین خود کرد.

او ادامه می‌دهد: داود اوغلو در ابتدا به اردوغان اظهار وفاداری کرد اما در ادامه او هم وارد این بازی شد و تلاش کرد تا با استفاده از بهانه‌های قضایی که توسط جریان گولن تهیه شده بود اردوغان را حذف کند. در این میان بولنت آرینچ نیز در وسط همین میدان قرار داشت.

متینر با بیان اینکه آن‌ها تلاش می‌کردند تا تأثیر اردوغان را با این بهانه که او رئیس‌جمهور است و قانوناً ربط به حزب ندارد در داخل حزب از میان ببرند افراد حاضر در این پروژه مورد ادعا را خائنین داخلی معرفی می‌کند.

او تأکید می‌کند که اگر داود اوغلو موفق به چنین عملیاتی می‌شد او دست به ایجاد کابینه ائتلافی با قلیچیدار اوغلو میزد و دولت باغچلی نیز از حزب حرکت ملی تصفیه شده و به جای او مرال آکشنر آورده می‌شد، به این ترتیب نیازی به کودتای 15 جولای نمی‌ماند.

متینر در پایان تأکید می‌کند که تمام افرادی فوق شاخه سیاسی جریان فتح‌الله گولن بوده‌اند که همچنان پروژه حذف اردوغان از ترکیه را پیگیری می‌کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *