• 10:53 بعد از ظهر

  • 1400-02-29

  • کد خبر: 11081

هشدار سیاحتی در مرز آذربایجان و ارمنستان

با پیشروی ارتش آذربایجان در منطقه قاراگول در حد واسط مرز ارمنستان با این کشور و عدم توافق بر سر وضعیت نیروها و ترسیم مرزها، بار دیگر منطقه آبستن تنش‌های جدید می‌باشد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از شهروندان خواست خود خواست که از سفر به جمهوری آذربایجان و ارمنستان تا اطلاع ثانوی خودداری کنند.

همچنین در این بیانیه منطقه مرزی میان ایران و آذربایجان نیز ذکر شده است و از اتباع آمریکا خواسته شده است که از سفر به مرز ایران و آذربایجان خودداری کنند. برخی کشورهای اروپایی از جمله لهستان نیز هشدار مشابهی را صادر کرده‌اند.

اگرچه که هشدار سیاحتی فوق‌الذکر به محدودیت‌های کرونایی نیز اشاره دارد، صدور چنین هشداری به لحاظ امنیتی مسبوق به سابقه و معنادار است.

تنها چند روز قبل از آغاز جنگ ۴۴ روزه قفقاز هشدار مشابهی از سوی آمریکا صادر شده بود.

با پیشروی ارتش آذربایجان در منطقه قاراگول در حد واسط مرز ارمنستان با این کشور و عدم توافق بر سر وضعیت نیروها و ترسیم مرزها، بار دیگر منطقه آبستن تنش‌های جدید می‌باشد.

مقامات جمهوری ارمنستان دور جدیدی از دیپلماسی و کمک خواهی از کشورهای عمده غربی را آغاز کرده و هشدار داده‌اند که در صورت عدم حل مناقشه به‌صورت مسالمت‌آمیز، گزینه نظامی‌اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

در این راستا ارتش جمهوری آذربایجان مانور نظامی‌گسترده‌ای با حضور ۱۵ هزار نظامی‌و صدها جنگنده و پهپاد و تجهیزات نیروی زمینی از جمله تانک و نفربر شروع کرده است.

مرز ایران و آذربایجان نیز روزهای نسبتاً پرتنشی را سپری می‌کند. کشته شدن دو مرزبان آذربایجانی توسط افراد ناشناس هنوز هم در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و مقامات امنیتی ایران نیز نسبت به شروع هرگونه درگیری در مرزهای جنوبی ارمنستان و حذف مرز فیزیکی ایران با ارمنستان هشدار داده‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *