• 12:22 قبل از ظهر

  • 1400-02-28

  • کد خبر: 10997

ادعای عجیب رئیس مرکز ملی فرش ایران؛

فرش آذربایجان‌ منطبق با سلیقه جهانی نیست!

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: مرکز شتاب‌دهنده تخصصی فرش در آذربایجان‌شرقی راه‌اندازی می‌شود و در این استان تشکیل خانه خلاق فرش در حال بررسی و آماده‌سازی است.

به گزارش آناج، فرحناز رافع در کارگروه فرش آذربایجان‌شرقی اولویت نخست این مرکز را رفع موانع و مشکلات پیش روی بافندگان و ذی‌نفعان فرش دستباف برشمرد و اظهار داشت: با ایجاد شتاب‌دهنده تخصصی فرش دستباف، قصد داریم به بهبود فعالیت‌های R&D ( طراحی و توسعه ) حوزه‌های فرش دستباف کمک کنیم.

وی در جلسه پیگیری طرح‌ها و پروژه‌های قالی که در راستای پیشبرد اهداف قالی با محوریت مطالبات فرش دستباف استان برگزار شد، افزود: پیگیر هستیم ناحیه صنعتی یا شهر صنعتی در آذربایجان‌شرقی ایجاد کنیم که در آن صفر تا ۱۰۰ زنجیره ارزش لحاظ شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه فرش دستباف متعلق به ایران و خاستگاه آن تبریز است، یادآور شد: آمار دقیقی از تولیدکننده‌ها، صادرکنندگان، فروشندگان و کسانی که در حوزه مواد اولیه کار می‌کنند در مرکز ملی فرش وجود دارد اما به دلیل اینکه سامانه جامعی برای این موضوع وجود ندارد، آمارهای ارائه شده توسط دستگاه‌های مختلف متفاوت است.

وی ادامه داد: با توجه به زیرساخت‌هایی که آماده شده است تا دو ماه دیگر یک سامانه قابل اتکا برای شناسایی فعالان حوزه فرش ایجاد و راه‌اندازی می‌شود.

رافع تصریح کرد: هم اکنون ۲ میلیون نفر در حوزه فرش فعال هستند که از این تعداد یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دارای شناسنامه، ۸۰۰ هزار نفر به عنوان شغل مکمل و ۱۹۱ هزار نفر در ۳۰ صنعت جانبی آن اعم از رنگرزی، رفوگری و قالیشویی مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: از این تعداد ۲۶۱ هزار نفر تحت پوشش بیمه هستند همچنین ۴۰۰ هزار نفر به بیمه روستایی معرفی شده‌اند و کارت عشایری برای آنان صادر خواهد شد.با توجه به مصوبه بودجه ۱۴۰۰ در مجلس، دولت مکلف شده است تا قالیبافان را بیمه کند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به حمایت‌های دولت از طریق ارائه تسهیلات کم‌بهره به فعالان این حوزه، بیان داشت: متاسفانه با توجه به اینکه ۱۰ درصد از تسهیلات کارا متعلق به قالیبافان است ولی فقط یک درصد از قالیبافان و تولیدکننده‌ها از تسهیلات استفاده کرده‌اند.

وی همچنین بااشاره به اینکه نوع بافت و طرح فرش در آذربایجان‌شرقی منطبق با سلیقه جهانی نیست، خاطرنشان کرد: نیاز به بررسی و مطالعه است تا اندازه، نوع، جنس، طرح و رنگ آن مطابق با سلیقه جهانی باشد و سلیقه کشورهای همسایه باید در فرش تبریز مورد توجه قرار بگیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *