• 11:16 قبل از ظهر

  • 1400-02-28

  • کد خبر: 10985

معاون فرهنگی واجتماعی شهردار تبریز در گفت‌وگو با آناج؛

تشریح شیوه‌نامه حمایت از توسعه فرهنگ و هنر تبریز/ راه‌اندازی 15 خانه تخصصی

حجت الاسلام حمیدی گفت: در این شیوه نامه حمایت از هنرهای نمایشی، سینما، موسیقی، هنرهای تجسمی، صنایع دستی و هنرهای سنتی، ادبیات، معماری، ترویج و توسعه کتاب و کتابخوانی در نظر گرفته شده است.

به گزارش آناج، حجت الاسلام والمسلمین احمد حمیدی در گفت‌وگو با آناج در خصوص فعالیت‌های معاونت فرهنگی هنری شهرداری تبریز اظهار داشت: به تازگی شیوه نامه حمایت از توسعه فرهنگ و هنر تبریز  بعد از دو سال کار کارشناسی  و ۷۰ جلسه با هنرمندان و ورزشکاران و متخصصین تصویب شد که قدم بزرگی برای توسعه فرهنگ و هنر تبریز است.

وی ادامه داد: در سالهای اخیر تلاش کردیم زیرساخت‌ها و ساختار را فراهم کنیم تا بستر برای فعالیت‌‌‌های فرهنگی آماده شود زیرا توسعه فرهنگی زمینه ساز توسعه شهری است، همچنین هدف گذاری‌ها انجام شده و فرهنگسراهای خصوصی در دو سال گذشته در سطح شهراحداث شده است.

معاون فرهنگی واجتماعی شهردار تبریز در خصوص فرهنگ سازی در حوزه شهری عنوان کرد: در دو سال گذشته به نهادینه سازی آموزش‌های شهروندی پرداخت شده و به ویژه در تدوین کتاب آموزش شهروندی تلاش خوبی انجام شد که در سطح کشور بازتاب خوبی داشته و برای سال تحصیل آینده هم این کتاب مجددا چاپ شده تا در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: فضاهای فرهنگی در این دوره توسعه یافته و به کتاب و کتابخوانی توجه شده و نهایتا کارهایی برای تربیت و تعلیم فرهنگ جامعه انجام شده است. شیوه نامه‌ حمایت از توسعه فرهنگ و هنر تبریز که تصویب شد، مهمترین اقدام فرهنگی از بدو تاسیس معاونت فرهنگی تا به امروز بوده و تمام موضوعات فرهنگی_هنری به صورت هدفمند و ضابطه مند مورد حمایت قرار خواهد گرفت.

حجت الاسلام حمیدی با بیان اینکه تلاشمان در جهت احیا و معرفی مکاتب هنری تبریز به صورت ملی و بین المللی است،یادآورشد: فعالتر سازی مراکز فرهنگی و افزایش مشارکت، پشتیبانی از فعالیت‌های نخبگی و تجلیل از پیشکسوتان فرهنگ و هنر، جهش در تولید محصولات هنری، کشف و پرورش استعدادهای حوزه‌های محتلف، و توسعه فرهنگ کتابخوانی است از جمله چشم اندازهای شیوه‌نامه‌ تصویب شده است.

وی ادامه داد: در این شیوه نامه حمایت از هنرهای نمایشی، سینما، موسیقی، هنرهای تجسمی، صنایع دستی و هنرهای سنتی، ادبیات، معماری، ترویج و توسعه کتاب و کتابخوانی در نظر گرفته شده که در مجموع 15 خانه‌ تخصصی برای این رشته‌ها این رشته‌ها به صورت جداگانه راه اندازی خواهد شد.

معاون فرهنگی واجتماعی شهردار تبریز با اشاره به اینکه برای اجرای این شیوه نامه قدم ابتدایی جلب مشارکت هنرمندان شهر برای نشاط اجتماعی و مدیریت فرهنگی و…است، عنوان کرد: اصلی‌ترین مساله این است که کار به دست متخصصین انجام شود و با حمایت شهرداری هر خانه تخصصی حداقل یک رویداد ملی در سال برگزار کند که اتفاق بسیار بزرگی است.

وی در خصوص نحوه حمایت از سینما و موسیقی در این شیوه نامه گفت: در بحث حمایت‌ها در حوزه سینما قرار است حداقل یک سریال از گروه سریال‌های الف که بالای ۵۰ درصد پلان‌ها در تبریز و ۳۰ درصد بازیگران از تبریز باشد، مورد حمایت مالی قرار گیرد و از آثار موسیقی هم با سقف ۲۰۰ میلیون تومان حمایت خواهیم داشت.

حجت الاسلام حمیدی با اشاره به اهمیت بحث کتاب و حمایت از نویسندگان و ناشران هم توضیح داد: مطابق با این شیوه نامه تجلیل از برندگان تبریزی کتاب سال جمهوری اسلامی‌و جلال آل احمد با پنج سکه بهار آزادی و تجلیل از نویسندگان و ناشرین سایر جشنواره‌های ملی هم با سه سکه بهار آزادی خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین راهیابی به بخش آخر جشنواره‌‌‌های جهانی هم ۱۰۰ و ۵۰ میلیون تومان جایزه خواهد داشت و هر سال هم این جوایز ۳۰% افزایش خواهد داشت. همچنین قرار است ۵۰ ایستگاه کتاب در معابر عمومی‌راه اندازی شود.

معاون فرهنگی واجتماعی شهردار تبریز در پایان در پاسخ به این سوال که این اقدامات موازی با فعالیت‌های فرهنگ و ارشاد استان هست یا خیر، خاطرنشان کرد: خانه‌های تخصصی با دو عضو از فرهنگ و ارشاد و سه عضو از معاونت فرهنگی شهرداری راه اندازی و مدیریت خواهند شد و ما مکمل هم خواهیم بود نه مقابل هم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *