• 2:26 بعد از ظهر

  • 1400-02-26

  • کد خبر: 10904

سازمان پیمان جمعی با حضور ارتش آذربایجان در ایروان قادر به دخالت نیست!

«فرهاد مهدیوف» کارشناس مسائل قفقاز اظهار داشت: اقدامات تحریک‌آمیز ارمنستان می‌تواند عملیات نظامی آذربایجان را به سمت حمله به ایروان سوق دهد و سازمان پیمان جمعی هم نمی‌تواند مداخله کند، چراکه این حمله با قصد دفاع مشروع بوده و با هدف اشغال نیست.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ «فرهاد مهدیوف» دکترای حقوق بین‌الملل و کارشناس مسائل قفقاز درباره تنش‌های اخیر مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان اظهار داشت: مراجعه ارمنستان به سازمان پیمان جمعی در مورد وضعیت زنگزور دارای ماهیت حقوقی نیست. چراکه هیچ گونه تلاشی از طرف آذربایجان برای اشغال اراضی ارمنستان صورت نمی‌گیرد و تنها مرزهای تعیین‌شده‌ی دو کشور در دوره اتحاد جماهیر شوروی در حال برپا شدن است.

وی تأکید کرد: جمهوری آذربایجان در حال برپایی مرزهای رسمی‌خود با ارمنستان با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها می‌باشد و این اقدام در راستای حقوق بین‌الملل انجام می‌گیرد. ارمنستان هر چقدر که در توان دارد اقدام آذربایجان را به عنوان اشغالگری در مجامع بین‌المللی مطرح کرده و هیاهو و جنجال ایجاد کند اما از نظر حقوقی، حق با باکو است.

مهدیوف خاطرنشان کرد: مراجعه ارمنستان به سازمان پیمان جمعی کاملاً بی‌نتیجه خواهد بود، چراکه اولاً اکثر اعضای این سازمان کشورهایی دارای روابط در سطح بالایی با آذربایجان هستند و بر اساس منافع ملی خود عملیات روانی ارمنستان را به دقت بررسی کرده و در کنار آذربایجان قرار می‌گیرند. ثانیاً این کشورها به خوبی می‌دانند که جمهوری آذربایجان برعکس ارمنستان سابقه تجاوز و تعدی به اراضی دیگر کشورها را نداشته و در حال حاضر هم به دنبال تعیین مرزهای رسمی‌خود در چارچوب مرزهای تعیین‌شده سازمان ملل است. در نتیجه انتظار ارمنستان از سازمان پیمان جمعی برای صدور حکمی‌در جهت منافع ایروان کاملاً بیهوده است.

وی با اشاره به اینکه ارمنستان تلاش می‌کند تا آن مقدار از ارضی آذربایجان را که اشغال کرده حفظ کند، اعلام کرد: بر اساس حقوق سازمان ملل مینی بر مشروعیت حق دفاع، اگر کشوری با هدف اشغال اراضی به کشور دیگر تجاوز کند، تا زمانی که کاپیتالسیون امضا نشده باشد کشوری که مورد حمله قرار گرفته است می‌تواند به جنگ با دشمن ادامه دهد. یعنی اقدامات تحریک‌آمیز ارمنستان می‌تواند عملیات نظامی‌آذربایجان را به سمت حمله به ایروان سوق دهد و سازمان پیمان جمعی هم نمی‌تواند مداخله کند، چراکه این حمله با قصد دفاع مشروع بوده و با هدف اشغال نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *