• 13:32

 • 1400-02-25

 • کد خبر: 10802

صحنه مشخص؛ حجت تمام

بررسی فرآیند و گفتمان‌ سیاسی افراد داوطلب ریاست جمهوری نشان میدهد، در صورت رد صلاحیت محمود احمدی‌نژاد، رقابت اصلی میان سید ابراهیم رئیسی و علی لاریجانی خواهد بود و کاندیداهای دیگر به طرفداری از این دو خواهند پرداخت.

گروه سیاسی آناج؛ با پایان یافتن ثبت نام داوطلبین برای انتخابات ریاست جمهوری، وضعیت سیاسی کشور وارد فاز جدیدی می‌شود. پس از گمانه زنی‌های فراوان، چهره‌های مهمی برای حضور در انتخابات نام نویسی کرده‌اند.

شاید بتوان سید ابراهیم رئیسی، علی لاریجانی، محمود احمدی‌نژاد، اسحاق جهانگیری، مسعود پزشکیان، عزت الله ضرغامی، سعید جلیلی، رستم ضرغامی و محسن رضایی را جدی ترین گزینه‌ها برای ریاست جمهوری دانست.

با مشخص شدن وضعیت ثبت‌نام‌ها، صحنه‌ و آرایش سیاسی انتخابات بیش از پیش عیان‌تر شد. طبق پیش‌بینی‌ها محمود احمدی‌نژاد مسیر دشواری برای عبور از سد شورای نگهبان دارد و با ساختارشکنی‌های اخیر عملا شانس او برای کاندیداتوری پایین‌تر از دیگران است. هرچند درصورت تایید صلاحیت احتمالی او، رئیس دولت نهم و دهم به تنهایی یکی از قطب‌های انتخابات خواهد بود.

اما درمقابل، تقابل گفتمانی سید ابراهیم رئیسی و علی لاریجانی به یکی از اساسی‌ترین نبردهای گفتمانی تبدیل خواهد شد. علی لاریجانی با شعار نه دادگاه نه پادگان، عملا خود را رقیب سید ابراهیم رئیسی عنوان کرد. هرچند او در شعارش به دولت روحانی نیز طعنه زد اما با صحنه‌گردانی حسام‌الدین آشنا و آذری‌جهرمی، لاریجانی در پشت پرده عملا با تیم سیاست‌گذاری دولت روحانی همراه و اصلی ترین کاندیدای جریان اصلاح‌طلبی و کارگزاران خواهد بود.

سید ابراهیم رئیسی خود را مستقل معرفی میکند اما بدیهی است که هیچ اشتراکی با لاریجانی، جهانگیری، پزشکیان و محسن هاشمی نداشته. رئیسی در توئیت خود نوشت: عامل وضع موجود نمی‌توانند، مدعی تغییر شوند. او بیشتر با چهره‌های اصولگرا از جمله ضرغامی، قاسمی، جلیلی، رضایی و محمد قرابت فکری دارد.

هرچند تا اعلام صلاحیت‌ها، هرگونه اظهارنظر درباره انتخابات تنها گمانه‌زنی بیش نیست اما صحنه پیش رو نشان میدهد، در صورت تایید صلاحیت 8 یا 9 نفر از کاندیداهای ثبت نام شده البته به جز احمدی‌نژاد، رقابت اصلی میان رئیسی و لاریجانی خواهد بود. طبق این پیش‌بینی، جهانگیری و پزشکیان به عنوان بازوی اجرایی لاریجانی در مناظرات به ایفای نقش خواهند پرداخت و در مقابل ضرغامی، جلیلی، قاسمی، محمد(درصورت احراز صلاحیت) و رضایی به طرفداری از رئیسی سخن خواهند گفت.

احتمال اینکه این افراد در روزهای پایانی انتخابات به نفع کاندیدای مطلوب خود کنار بروند وجود دارد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  سلام…ده‌سال‌آینده‌نظام‌حاکم‌سیاسی‌ایران‌
  به‌‌بلوغ‌تمدنی‌خواهد‌رسید‌ودراین‌دوران‌باید‌دید
  اسلام‌ناب‌محمدی.ص.را‌اسلام‌میزان‌وترازو‌اسلام‌
  نهج‌البلاغه‌‌اسلام‌چهارده‌معصومی‌.ع.‌رابه‌نگاه‌فعلی‌
  اسلام‌مصلحتی‌وشعاری‌با‌تلفیق‌پان‌فارسیم‌جایگزین
  میکند‌یا‌همچنان‌برمدار‌فعلی‌حرکت‌میکند‌پیروزی‌
  اصول‌‌گرایان‌‌مهلتی‌‌فرصتی‌برای‌احیا‌ء‌اصول‌به‌
  فراموش‌شده‌انقلاب‌اسلامیست‌بشرطی‌که‌موانع
  فکری‌واحساسی‌غلبه‌کنندوبا‌ترازو‌درابعاد‌مختلف‌
  سیاستگذاری‌نمایند‌ومابین‌عرب‌وعجمان.فارس‌و
  ترک و…تبعیضات‌را‌کنار‌بگذارنند‌‌‌و….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.