• 1:44 بعد از ظهر

  • 1400-02-21

  • کد خبر: 10686

گفت‌وگوی آناج با گزارشگر بازی پیکان و تراکتور/ مردی که دل پرشورها را ربود

گزارشگر دیدار تیم‌های پیکان و تراکتور درباره اقدام جالب خود در کار گزارش این دیدار با خبرنگار ما صحبت کرد.

به گزارش آناج، محمد رجبی، یکی از گزارشگران صداوسیمای مرکز استان‌های تهران و البرز است که دو شب پیش کار گزارش بازی تیم‌های پیکان و تراکتور در چارچوب مسابقات لیگ برتر فوتبال را بر عهده داشت. وی در شروع کارش در اقدامی‌جالب به زبان ترکی با مردم آذربایجان و هواداران تیم تراکتور صحبت کرد که با استقبال پرشورها روبرو شد و این بخش از گزارش او به سرعت در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافته و به عبارتی دیگر وایرال شد.

به بهانه این اتفاق خبرنگار ما گفت‎‌وگویی با این گزارشگر فوتبال انجام داده که رجبی در ابتدای مصاحبه خود اعلام کرد: من متولد تهران هستم اما اصلیتم زنجانی است و خیلی به این منطقه علاقه دارم. بخاطر تعصب به دیارم همیشه مترصد این هستم تا اصالتم را نشان بدهم و به این موضوع افتخار می‌کنم. حالا شغلم به‌ گونه‌ای هست که این فرصت در اختیار من قرار می‌گیرد و از این بابت واقعا خوشحالم.

وی افزود: این سومین یا چهارمین بار بود که بازی تراکتور را گزارش می‌کردم. بخاطر اینکه فارسی زبان رسمی‌کشور است اجازه گزارش به زبان دیگر را نمی‌دهند ولی من یواش یواش این موضوع را جا انداختم و همواره در ابتدای گزارش بازی‌های تراکتور یک سلام و علیک به زبان مادری‌ام عرض کردم.

گزارشگر شبکه شما خاطرنشان کرد: اولین بار که در خلال گزارشم به زبان ترکی صحبت کردم بازی استیل‌آذین با تراکتور بود که در ورزشگاه تختی برگزار شد. یادم می‌آید که فراز کمالوند سرمربی تراکتور بود و من قبل از بازی با او صحبت کردم. آن بازی خیلی تماشاگر آمده بود و من یواشکی «یاشاسین آذربایجان» گفتم تا ببینم بازخوردها چیست و بعداً از مسئولان صداوسیما اجازه گرفتم تا یک تایم کوتاهی به زبان مادری‌ام صحبت کنم.

رجبی ادامه داد: مسئولان سازمان صداوسیما اعلام کرده‌اند که فقط در حد سلام و علیک صحبت کنم منتها من اینبار کمی‌پر و بال دادم تا هم برای مسئولان و هم برای بیننده‌ها جا بیافتد. درباره انعکاس گسترده این کار باید بگویم انتظاری از هواداران تراکتور نداشتم چراکه ادای دین به زبان مادری‌ام بود و وظیفه خودم را انجام دادم. با این حال، از لطف آن‌ها ممنون هستم و خیلی خوشحالم که گزارشم مورد پسند بینندگان قرار گرفت.

وی درباره گزارش بی‌طرفانه خود در این بازی نیز گفت: می‌گویند گزارشگران مراکز طرفداری می‌کنند و با اینکه باید یک سری ضوابط را رعایت کنیم ولی من همیشه سعی کردم بی‌طرفانه گزارش کرده و عدالت را رعایت کنم. به نظرم تراکتور در لیگ قهرمانان آسیا کار بزرگی کرد و با اینکه در گروه خیلی سختی قرار داشت لیکن توانست صعود کند که از قضا با سرمربی جوان و بومی‌هم موفق به انجام این کار شد و باید بازتاب می‌دادم. در نیمه دوم هم دیدید که پیکان خوب بازی می‌کرد و من بازی خوب این تیم را نیز منعکس کنم.

خبرنگار ما از رجبی درباره شروع فعالیت خود در عرصه گزارشگری هم سوال کرد که او در پاسخ بیان داشت: گزارشگران تقریباً مسیر مشابهی برای شروع کار دارند. من در سال 80 دو بار در شبکه سوم سیما در حد یک الی دو دقیقه تست گزارشگری دادم و در ادامه در سال 89 بود که برای اولین بار بازی استیل‌آذین و سایپا را گزارش کردم و سپس بازی استقلال – سایپا در سال 94.

وی مطرح کرد: از وقتی که سایپا به استان البرز منتقل شد من بیشتر بازی‌های این تیم را گزارش کردم و خاطرات زیادی هم دارم. یکی از این خاطراتم بازی این تیم با تراکتور است که یادم می‌آید انقدر فضای ورزشگاه مه‌آلود بود که به اصطلاحی «چشم چشم را نمی‌دید» و بازی یک ربع متوقف شد. یک بار نیز جنجال جاسم کرار در کنار زمین در زمان سرمربیگری آقای قلعه‌نویی بود. کلا خاطرات زیادی از کار گزارشگری دارم و زمانی که بازی‌های تراکتور را گزارش می‌کنم این خاطرات برایم تداعی می‌شوند.

این گزارشگر در خاتمه به سختی‌های پخش زنده بازی‌های فوتبال از آنتن شبکه شما هم اشاره کرد و اظهار داشت: پوشش بازی‌ها به این سادگی نیست و با توجه به اینکه نقش شبکه شما ورزشی نیست هنگامی‌که بازی‌ها از شبکه سه یا ورزش به روی آنتن نمی‌روند باید خیلی تلاش کنیم تا مجوز پخش بگیریم. من خودم خیلی به مسئولان شبکه فشار آوردم تا بازی پخش شود چراکه معتقدم تراکتور در کنار استقلال و پرسپولیس جزو سه قطب‌ تماشاگری در فوتبال ایران است و حق هواداران میلیونی این تیم است که بازی‌های تیمشان را به صورت زنده تماشا کنند. تیم‌های دیگر شهرستانی هم داریم که تماشاگران زیادی دارند اما باید قبول کنیم که در حد و اندازه‌های طرفداران تراکتور نیستند و عدم پخش بازی‌های این تیم واقعاً اجحاف است.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *