• 4:15 بعد از ظهر

  • 1400-02-19

  • کد خبر: 10620

حمایت از ایغورها عامل کند شدن روند ارسال واکسن به ترکیه؟

مقامات حزب جمهوری خلق و برخی رسانه های ترکیه عنوان کردند که پکن به دلیل اعتراضاتی که در افکار عمومی داخل ترکیه به وضعیت اویغورها در چین صورت گرفته است، ارسال واکسن به ترکیه را محدود کرده است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ در حالی که ترکیه و چین تفاهم ارسال 50 میلیون دوز واکسن چینی ضد کرونا را دارند اما پکن تاکنون 26 میلیون دوز را ارسال کرده است.

مقامات حزب جمهوری خلق و برخی رسانه‌‌‌های ترکیه عنوان کردند که پکن به دلیل اعتراضاتی که در افکار عمومی‌داخل ترکیه به وضعیت اویغورها در چین صورت گرفته است، ارسال واکسن به ترکیه را محدود کرده است.

سفارت چین در ترکیه در خصوص اخبار منتشر شده مبنی بر خلف وعده این کشور در ارسال واکسن ضد کرونا در پاسخ به موضع ترکیه در قبال اویغورهای این کشور در بیانیه ای تاکید کرد:

“این موضوع سیاسی نبوده بلکه به دلیل محدودیت در تولید واکسن است.

روند ارسال آهسته شده اما نیت و قصد سیاسی در آن نبوده و به دلیل محدودیت در تولید واکسن است. ما با ترکیه هیچ مسئله سیاسی نداریم.

کل صادرات واکسن چین به خارج از کشور، 100 میلیون دوز بوده که 26 میلیون دوز آن به ترکیه انجام شده و نشان می‌دهد که 25 درصد صادرات واکسن ما به ترکیه است و ترکیه در صدر لیست کشورهای وارد کننده واکسن از چین قرار دارد.”

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *