• 3:12 بعد از ظهر

  • 1400-02-19

  • کد خبر: 10612

نواخته شدن زنگ خطر برای خشکسالی و بحران آبی در ترکیه

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که بارندگی در ترکیه و در ماه آوریل امسال، به طرز نگران‌کننده‌ای کاهش‌یافته و به کمترین مقدار پنجاه سال اخیر رسیده و زنگ خطر برای خشکسالی و بحران آبی در ترکیه هم نواخته شد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ زنگ خطر برای خشکسالی و بحران آبی در ترکیه هم نواخته شد و شواهد نشان می‌دهد که ترکیه با وضعیت جدیدی مواجه شده که می‌تواند مصرف آب در بخش کشاورزی و شرب را با مشکل جدی روبرو کند.

آمارهای رسمی‌منتشر شده از سوی وزارت کشاورزی و جنگلبانی و سازمان هواشناسی نشان می‌دهد که بارندگی در ترکیه و در ماه آوریل امسال، به طرز نگران‌کننده‌ای کاهش یافته و به کمترین مقدار 50 سال اخیر رسیده است.

کاهش چشمگیر بارندگی در 3 منطقه مهم جنوب شرقی، شرق و دریای سپید، به عنوان 3 قطب مهم زراعت در ترکیه، نشان‌دهنده این است که امنیت غذایی و تولید محصولات کشاورزی در بیش از 30 استان این مناطق به شکل جدی به خطر خواهد افتاد و در نتیجه، ترکیه بیش از پیش گرفتار واردات و خرید محصولات غذایی از کشاورزان خارجی خواهد بود.

آمارها نشان می‌دهد که در چند سال گذشته، در میزان مصرف آب در بخش کشاورزی ترکیه، بهبود نسبی حاصل شده اما در بخش شرب و صنعت، شاهد این هستیم که هر کدام از آن‌ها 13 درصد از کل آب کشور را مصرف می‌کنند. 7 میلیارد مترمکعب به میزان 13 درصد از کل آب برای بخش صنعت و همین مقدار هم، برای بخش شرب.

برخی از دلایل  مهم بالا بودن میزان مصرف آب شرب در ترکیه به این موارد بازمی‌گردد:

1.تشویق سبک زندگی مبتنی بر تأسیس استخر در ویلاها و مجتمع‌های مسکونی.

2.توریسم.

3.اسکان میلیون‌ها آواره و مهاجر در ترکیه.

یکی از تبعات و پیامدهای مهم بروز خشکسالی در ترکیه، این است که با توجه به سرچشمه گرفتن دو شاهرگ آبی مهم منطقه یعنی دجله و فرات از خاک ترکیه و سرازیر شدن آن‌ها به عراق و سوریه، هر 3 کشور، تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

همین حالا هم برخی از مناطق سوریه با مشکل کم‌آبی مواجه شده‌اند و در رسانه‌ها و فضای مجازی، ترکیه به بستن آب بر روی سوریه متهم شده است. اما مقامات ترکیه معتقدند که بخش مهمی‌از این اخبار، زاییده رسانه‌ها و اکانت‌های وابسته به پ.ک.ک است.

در هر حال، واقعیت این است که مسئله آب و چند و چون مدیریت آن، یکی از مهم‌ترین اجزای چالش‌ها و تعامل‌ها در روابط اکنون و آتی ترکیه، عراق و سوریه خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *