• 10:51 قبل از ظهر

  • 1400-02-12

  • کد خبر: 10332

گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

هزینه‌ای که شرکت‌ها روی دست شهرداری گذاشتند

جلسه امروز شورای شهر تبریز با بررسی واگذاری سهام شرکت‌های تابعه شهرداری و مشکل بیمه رانندگان سازمان پسماند برگزار شد.

به گزارش آناج، نخستین دستور جلسه امروز شورای شهر تبریز نامه شهرداری تبریز درخصوص تعیین تکلیف ۱۳ نفر از رانندگان حمل پسماند بود که فریدون بابایی اقدم در این خصوص گفت: در دوره چهارم شورای شهر کارگرانی که ۳ سال بیمه داشتند مشکل قراردادی شان حل شد اما برخی رانندگان با همین مشکل قراردادشان درست نشد که معلوم نیست چرا این قرارداد‌ها حل نمی‌شود.

وی با بیان اینکه این رانندگان از همان سال تا امروز پیگیر قرارداد خود هستند، عنوان کرد: مشکل از آنجاست که شرکت‌های همکار بیمه رانندگان را به صورت کامل پرداخت نکرده است، برای اینکه مشکل این عزیزان حل شود این مشکل را برای همیشه حل کنیم.

عضو شورای شهر تبریز ادامه داد: این رانندگان خود کارگر بودند اما چون گفته شد که توانمندی رانندگی دارند به بخش رانندگی فرستاده شدند در واقع توانمندی آنها بیشتر بوده و امروز این مشکل گریبان گیرشان شده است.

عبداله تقی‌پور هم با اشاره به مصوبه کمیسیون محیط زیست یادآور شد: مصوبه کمیسیون محیط زیست این بود که این موضوع پیگیری شود و نوشته شد که همانند ۱۰۴ نفری که اسامیشان به لیست بیمه افزوده شده اسامی‌۱۳ نفر نیز به لیست بیمه افزوده شود.

نهایتا نامه شهرداری درخصوص تعیین تکلیف ۱۳ نفر از رانندگان حمل پسماند به تصویب اعضا شورای اسلامی‌شهر تبریز رسید.

هزینه‌زایی شرکت‌های تابعه شهرداری تبریز

دستور جلسه بعدی لایحه شهرداری تبریز مبنی بر صدور مجوز جهت واگذاری مالکیت و سهام مازاد 40 درصد شرکت‌های پیش ساخته، همشهری و نمودار بود.

فرج محمدقلیزاده در خصوص این لایحه اظهار داش: به دلیل وضعیت خاصی که هستیم و نزدیک انتخابات است به نظرم موضوع همشهری را از این دو شرکت جدا کنیم و بعدا در خصوص آن حرف بزنیم.

وی ادامه داد: حتی اگر مساله قانون نبود در واگذاری این شرکت‌ها تردیدی نداشتم زیرا هرقدر بدنه شهرداری کوچکتر شود کارایی بالاتر رفته و هزینه‌ها کاهش می‌یابد.

عضو شورای شهر تبریز با تاکید بر هزینه زا بودن شرکت‌های تابعه شهرداری عنوان کرد: زمانی که من در شهرداری بودم دو شرکت نمودار و پیش ساخته چیزی جز هزینه برای شهرداری نداشتند و فکر می‌کنم امروز هم همانطور باشد برای همین پیشنهاد میکنم که این دو شرکت را ۱۰۰% واگذار کنیم.

از دست رفتن امنیت شغلی و آرامش کارگران

محمدحسن اسوتچی هم در خصوص این لایحه گفت:در حال حاضر بحث اشتغال و نگرانی امنیت شغلی وجود دارد و مساله اصلی افراد مشغول به کار در این شرکت‌ها هستند. مطرح کردن این مساله در هفته کارگر که نگرانی ایجاد می‌کند، درست نیست.

وی ادامه داد: آیا شهرداری به عنوان تشکیلات دولتی مطرح است که دیوان محاسبات از وجود این شرکت‌ها کرده است؟اگر اینگونه است حداقل صبر کنید که محکومیت قضایی ثبت شود تا به اجبار واگذاری را انجام دهیم نه اینکه خودمان زودتر این کار را انجام دهیم.

محم محمدزاده هم با اشاره به اینکه واگذاری سهام شرکت‌ها مشکلی را حل نخواهد کرد، ابراز داشت: شرکتهای جدید هم آورده‌ای ندارند بلکه پولی که شهرداری به حساب آنها می‌ریزد را بین خودش و کارگران تقسیم می‌کند، پس این کار چیزی جز استرس برای کارگران همشهری ندارد.

رسول موسایی قائم مقام شهردار تبریز در پاسخ به سوالات اعضای شورا توضیح داد: در پاسخ به این سوال که آیا شهرداری مجموعه دولتی است، خیر شهرداری موسسه غیردولتی است. اما در خصوص هزینه زا بودن شرکت‌های تابعه حق با آقای قلیزاده است و این شرکت‌ها جز هزینه برای شهرداری عایدی دیگری نداشتند.

وی ادامه داد: اگر اعضای شورا در شرایط فعلی خواستار مسکوت ماندن این مساله هستند این را به ما ابلاغ کنند تا در دادگاه ارائه کنیم و محکوم نشویم زیرا دادگاه واگذاری سهام را ابلاغ کرده است.

در نهایت مصوب شد تا لایحه واگذاری این شرکت‌ها تا زمان برگزاری انتخابات مسکوت باقی بماند.

توسعه فضای سبز، اقدام ارزشمند شورای پنجم

دستور جلسه بعدی لایحه شهرداری تبریز مبنی بر تجویز مجوز جهت انجام توافق و مصالحه همگی و تمامی‌شش دانگ پلاک ثبتی ۶۸۶۴ واقع در بخش ۴ تبریز بود که سعید نیکو خصلت در این خصوص گفت: به نظر من این باغ را به نحوی طراحی کنیم که برای فروش گل نیز در نظر گرفته شود چراکه خاک این باغ غنی است و می‌توان در زمینه اقتصادی آن‌نیز اقدام کرد.

غلامحسین مسعودی ریحان هم با بیان اینکه یکی از اقدامات ارزشمند شورای پنجم و شهرداری افتتاح پارک‌‌‌های محله‌ای و گسترش فضای سبز است، اظهار داشت: ما هرچقدر بتوانیم نسبت به گسترش فضای سبز اقدام‌کنیم واجب و پر اهمیت است، با این موضوع موافق هستیم تا فضای سبز شهر گسترش یابد.

خزانه دار شورای اسلامی‌شهر تبریز تصریح کرد: اگر بسیاری از کار‌های خود را کنار بگذاریم و این زمین را خریداری کنیم هم موجب جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز خواهد شد و هم موجب گسترش فضای سبز و ارزش افزوده می‌شود.

محمدزاده هم با تاکید بر اینکه زمین هایی که تملک می‌شود نباید به نحوی باشد که ما آن را خریداری کنیم و در گوشه ای بماند، عنوان کرد: ما از ذهنیت شورای آینده خبر نداریم و باید مصوب شود که این زمین برای احداث پارک خریداری می‌شود و عملیات اجرایی آن نیز شروع شود و اینگونه نباشد که زمین بلا استفاده بماند.

در نهایت لایحه شهرداری تبریز مبنی بر تجویز مجوز جهت انجام توافق و مصالحه همگی و تمامی‌شش دانگ پلاک ثبتی ۶۸۶۴ واقع در بخش ۴ تبریز تصویب شد.

تصویب حمایت از برگزیدگان و هنرمندان رویدادهای هنری

دستور بعدی لایحه شهرداری تبریز مبنی بر صدور مجوز برای اجرای دستورالعمل حمایت از توسعه فرهنگ و هنر از برگزیدگان و هنرمندان و رویدادهای هنری کلانشهر تبریز در سطح ملی و بین المللی بود که قلی زاده در این خصوص گفت: ۳ سال است که این موضوع مطرح است که بتوانیم عملکرد شهرداری در حوزه فرهنگ‌ و هنر را قانونمند کنیم و چارچوبی برای آن تهیه کنیمو

عضو شورای شهر تبریز با بیان اینکه این لایحه مورد تایید و تصویب کمیسیون فرهنگی شورا است، ابراز داشت: اما کمیسیون یک مصوبه داشته که آن لحاظ نشده که باید لحاظ شود اگر این موضوع پیگیری شود اولین کلانشهر هستیم که عملکرد حوزه فرهنگی را قانونمند می‌کنیم و از سلیقه افراد فاصله می‌گیریم.

وی افزود: در شورای پنجم اقدامات شورا به صورت مناسب برای شهروندان انعکاس داده نشده است اما اقدامات ارزشمند بسیاری انجام شده است.

مسعودی ریحان با اشاره به اینکه ایرادی وجود ندارد که تصویب این موضوع با بررسی بیشتر باشد، عنوان کرد: این اقدام اقدامی‌بسیار مناسب است که لازم‌است نظرات سایر کارشناسان فرهنگی و هنری را نیز در این خصوص در نظر بگیریم تا جامع تر باشد.

سعید نیکوخصلت هم با بیان اینکه این اقدام بسیار مثبت است که اگر به درستی جلو رود نمونه‌ای برای سایر شهرداری‌ها خواهد بود، اذعان کرد: برای تدوین این‌شیوه نامه‌ها جلسات بسیاری با حضور کارشناسان‌ و اعضای شورا تشکیل یافته است اگر این موضوع تصویب شود یک ماه به طول خواهد انجامید تا فرمانداری تصویب کند این اقدام یک اقدام مثبت شورای پنجم است که اگر به موقع تصویب نشود نمی‌توانیم ‌نتیجه درست آن را ببینیم.

در نهایت لایحه شهرداری تبریز مبنی بر صدور مجوز برای اجرای دستورالعمل حمایت از توسعه فرهنگ و هنر از برگزیدگان و هنرمندان و رویدادهای هنری کلانشهر تبریز درسطح ملی و بین المللی تصویب شد.

در ادامه بررسی لایحه شـهرداری تبریز مبنی بر توافق و مصالحه نامه منعقـده فیمابین شهرداری تبریز و آقایان محمد، علی، عباس تابعی و آقایان فیروز، علی رضا، سعید، اسماعیل و بانوان نادره و عالیه اسماعیل زاده اسکندانی درخصوص تملک اراضی وادی رحمت بررسی شده و به تصویب اعضا شورا رسید.

راه دسترسی آناخاتون استاندارد نیست

در ادامه محمدزاده در تذکری با اشاره به برخی مشکلات شهری اظهار داشت: جایگاه سی ان جی شهرداری در کوی فرشته موجب سلب آسایش شهروندان شده است که لازم است شهرداری در این خصوص اقدامات مقتضی را انجام دهد.

وی ادامه داد: راه دسترسی آناخاتون استاندارد نیست و موجب ایجاد مشکلات عمده برای ساکنین شده، در فصل تابستان نیز مشکل آب در این‌منطقه وجود دارد.

عوض شورای شهر تبریز در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: تعمیرات پل عباسی طولانی شده است که لازم‌است هرچه سریعتر به اتمام برسد تا ترافیک از بین رود.

وی خاطرنشان کرد: مبلغ تملک شده شهرداری در محله یوسف آباد به اندازه‌ای کم است که نمی‌توانند با آن حتی محلی را اجاره کنند.

ابهام در خصوص محل کار یکی از کارکنان شهرداری

اسوتچی هم در تذکری در خصوص معضل پله برقی‌ها بازار گفت: موضوع پله برقی‌ها محدوده بازار حل نشده که لازم است تابلو تبلیغات در این پل‌ها پایین آورده شود تا مجبور شوند پله برقی‌ها را تعمیر کنند.

وی اضافه کرد: در خصوص سوالاتی که در خصوص محل کار یکی از کارکنان شهرداری داشتیم هنوز جوابی داده نشده لذا با توجه به اینکه نامه ارسالی از طرف رییس شورا است، دفتر ریاست شورا پیگیر محل کار این فرد باشد چرا که این شخص خارج از تشکیلات شهرداری کار کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *