• 4:48 بعد از ظهر

  • 1400-02-11

  • کد خبر: 10236

افتتاح کنسولگری ترکیه در شوشا

سفیر سابق ترکیه در جمهوری آذربایجان، ترکیه به زودی کنسولگری خود را در شهر تازه آزاد شده شوشا افتتاح خواهد کرد. این اقدام، واکنشی از سوی ترکیه به شناخته شدن وقایع سال ۱۹۱۵ به عنوان نسل‌کشی از سوی آمریکا می‌باشد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ به گفته سفیر سابق ترکیه در جمهوری آذربایجان، ترکیه به زودی کنسولگری خود را در شهر تازه آزاد شده شوشا افتتاح خواهد کرد.

علیرغم اینکه مقامات جمهوری آذربایجان هنوز واکنشی در رد یا تأیید این خبر نداشته‌اند، این اقدام، واکنشی از سوی ترکیه به شناخته شدن وقایع سال ۱۹۱۵ به عنوان نسل‌کشی از سوی آمریکا می‌باشد.

مطابق دیدگاه‌های ارائه‌شده از سوی اندیشکده‌های راهبردی ترکیه، ادعای نسل‌کشی ارامنه با لابی‌گری ارامنه آمریکا صورت گرفته و حساسیت مذهبی جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا نیز در اتخاذ این تصمیم موثر بوده است.

در پاسخ نیز یکی از پیشنهادات ارائه شده از سوی اندیشکده‌ها و آکادمیسین‌های تُرک، افتتاح کنسولگری ترکیه در شوشا می‌باشد، چراکه این شهر که در زبان ارمنی با نام جعلی «شوشی» نامیده می‌شود، به لحاظ حیثیتی برای ارامنه بسیار مهم است و افتتاح کنسولگری اقدام متقابل ناکافی اما موثر تلقی می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *