• 3:11 بعد از ظهر

  • 1400-02-11

  • کد خبر: 10228

ترکیه و بن‌بستی به نام مهاجران سوری

مهاجران سوری از سویی باعث شده است تا جریان‌های ملی‌گرا و دیگرستیز در ترکیه حساس‌تر شوند و بازگرداندن این مهاجران را تبدیل به اصلی‌ترین مسئله خود کنند و از سوی دیگر ابزاری برای دستگاه‌های تبلیغی غرب شده است تا علیه ملت و دولت ترکیه دست به سیاه نمایی بزنند.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ عثمان سرت، ستون‌نویس روزنامه قرار ترکیه در یادداشت امروز خود به معضلات و مشکلاتی که ترکیه در آینده به دلیل مسئله مهاجران سوری با آن مواجه خواهد شد اشاره می‌کند.

وی می‌نویسد: امروز 10 سال از ورود نخستین مهاجرین سوری در 9 آوریل 2011 به ترکیه می‌گذرد. آن روز پس از ورود آن کاروان 252 نفری کسی فکر نمی‌کرد که با چنین موجی از جمعیت مواجه شویم. مدت‌زمان طولانی است که دیگر از خط قرمز 100 هزار نفر عبور کرده‌ایم و اکنون بر اساس آمار رسمی‌اداره مهاجرت ترکیه 3 میلیون و 670 هزار سوری در ترکیه زندگی می‌کنند که نیم میلیون از آن‌ها در استانبول و بقیه در شهرهای مرزی و البته تقریباً در همه جای کشور هستند.

البته اگرچه سوری‌ها خیلی به چشم می‌آیند اما افغان‌ها، ایرانی‌ها، عراقی‌ها و پاکستانی‌ها نیز به این جمعیت افزوده شده‌اند و جمعیت مهاجر 5 میلیونی را شامل می‌شود.

نویسنده در ادامه با اشاره به سیاست‌های آمریکا و اروپا در قبال همین مهاجران و اقدامات ضد انسانی آن‌ها به بهانه‌گیری‌ها و جوسازی‌های همین غربی‌ها و اروپایی‌ها در قبال برخی رفتارها در ترکیه در مورد مهاجران اشاره کرده و غربی‌ها را متهم به دورویی می‌کند.

از نظر نویسنده مسئله مهاجران از سویی باعث شده است تا جریان‌های ملی‌گرا و دیگرستیز در ترکیه حساس‌تر شوند و بازگرداندن این مهاجران را تبدیل به اصلی‌ترین مسئله خود کنند و از سوی دیگر ابزاری برای دستگاه‌های تبلیغی غرب شده است تا علیه ملت و دولت ترکیه دست به سیاه نمایی بزنند. این همان تجربه‌ای است که ترکیه در مورد مسئله کُردها در داخل کشور از سر گذرانده است و یک بازی دو سر باخت خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *