• 1:55 بعد از ظهر

  • 1400-02-11

  • کد خبر: 10223

با کاهش میزان بارندگی‌ها؛

دریاچه ارومیه آب رفت!/ کاهش 44 سانتی متری تراز دریاچه

رییس گروه تلفیق و بیلان آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با بیان اینکه حجم آب دریاچه ارومیه به پنج میلیارد و ۲۲ میلیون مترمکعب رسیده افزود: حجم آّب نگین آذربایجان نسبت به مدت مشابه سال گذشته، یک میلیارد و ۴۷۰ میلیون مترمکعب کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش آناج، آرش نصیری با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار داشت: تراز دریاچه هم اکنون ۱۲۷۱.۴۰ (۱۲۷۱ متر و ۴۰ سانتی متر) است که ۴۴ سانتی متر نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۱۲۷۱.۸۴ بود، کمتر است.

وی با اشاره به ارقام اعلامی‌وضعیت سطح و حجم دریاچه ارومیه افزود: هم اکنون نسبت به سال گذشته به ترتیب با کاهش، ۱۵۷ کیلومتر مربعی در سطح و ۱ میلیارد و ۴۷۰ میلیون متر مکعبی در حجم آّب دریاچه ارومیه مواجه هستیم.

رییس گروه تلفیق و بیلان آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی تصریح کرد: وسعت دریاچه نیز به سه هزار و ۵۱۰ کیلومتر مربع رسیده که با توجه به وسعت سه هزار و ۷۱۴ کیلومتری سال گذشته، در وسعت نیز دچار کاهش هستیم.

نصیری با اشاره به کاهش بارندگی‌ها در حوزه آبریز دریاچه ارومیه و عدم تخصیص حق آبه اظهار داشت: حق آبه دریاچه ارومیه میزان ثابتی ندارد و وابسته به میزان بارشها است

وی با تشریح این نکته که در تعیین حق آبه‌‌‌های مختلف، از داده‌‌‌های نرمال بلند مدت بارش و سایر پارامترها در محاسبات استفاده می‌شود افزود: میزان بارش بدلیل متغیر بودن شرایط جوی و اقلیمی‌مقدار ثابتی نیست و از سالی به سال دیگر دستخوش تغییرات است لذا با وجود محاسبات حق آبه‌ها در بعضی از سالها ارقام ذکر شده محقق نمی‌شود و بایستی اولویت‌ها را در نظر گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *