• 1:14 بعد از ظهر

  • 1400-02-09

  • کد خبر: 10166

شروط شش‌گانه قبرس تُرک شمالی برای تداوم مذاکرات ژنو

در نامه اعطایی قبرس تُرک شمالی به دبیر کل سازمان ملل ضمن اظهار خوش‌بینی به این مذاکرات و تأکید بر اینکه این مذاکرات می‌تواند فرصتی تاریخی باشد، شرط اساسی به نتیجه رسیدن این اقدامات را مساوات میان دو طرف دانسته است.

آناج-گروه ترکیه و آناج؛ قبرس شمالی شروط شش‌گانه خود برای به سرانجام رسیدن مذاکرات غیررسمی‌دو قبرس در ژنو را به دبیر کل سازمان ملل اعطا کرده است.

بر اساس خبری که از سوی خبرگزاری آناتولی ترکیه منتشر شده است، در نامه اعطایی قبرس تُرک شمالی به دبیر کل سازمان ملل ضمن اظهار خوش‌بینی به این مذاکرات و تأکید بر اینکه این مذاکرات می‌تواند فرصتی تاریخی باشد، شرط اساسی به نتیجه رسیدن این اقدامات را مساوات میان دو طرف دانسته است.

شروط شش‌گانه قبرس شمالی در نامه به گوترس چنین است:

1)دبیر کل سازمان ملل باید طرحی ابتکاری به شورای امنیت سازمان ملل ارائه دهد که بر اساس آن هر دو قبرس از حقوق یکسانی برخوردار شده و این حقوق آن‌ها تحت تضمین سازمان ملل قرار گیرد. این تصمیم می‌تواند بنیان جدیدی برای همکاری‌های دوطرفه ایجاد کند.

2)پس از آنکه هر دو دولت به عنوان دولت‌هایی با حقوق برابر شناخته شدند، دور جدیدی از مذاکرات تحت نظارت سازمان ملل به صورت دوجانبه، ناظر به نتایج و در یک زمان‌بندی محدود آغاز خواهد شد.

3)این مذاکرات علاوه آینده روابط دو کشور، موضوعات مالکیتی و امنیتی دو طرف و تنظیمات مرزی را شامل خواهد شد در عین حال بر نوع روابط هر دو طرف با اتحادیه اروپا نیز پرداخته خواهد شد.

4)مذاکرات علاوه بر ترکیه، یونان و انگلستان در صورتی که مناسب دیده شود می‌تواند از طرف ناظرانی از سوی اتحادیه اروپا نیز حمایت شود.

5)در صورت نیل به یک توافق هر دو دولت (قبرس‌های شمالی و جنوبی) این توافقنامه را به رسمیت شناخته و سه دولت گارانتور آن را مورد حمایت قرار خواهند داد.

6)توافقنامه حاصل از این مذاکرات در هر دو کشور به صورت مستقل از هم اما هم‌زمان به رفراندوم گذاشته خواهد شد.

مذاکرات به بین طرف‌های شمالی و جنوبی قبرس در دفتر ژنو سازمان ملل همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *