• آتش‌سوزی جنگل‌ها؛

  نقطه عطف سیاست‌های امنیتی ترکیه

  جلوگیری از تشکیل حکومت کُردی در شمال سوریه و قطع ارتباط لجستیک گروه‌های کُردی میان عراق و سوریه از اهمیت حیاتی برای ترکیه برخوردار می‌باشد و با توجه به تحولات اخیر می‌توان دریافت که ترکیه دست خود را در عملیات نظامی آتی خود بازتر خواهد دید.

 • آخرین وضعیت نظامیان روس در مرز ارمنستان

  سرگئی کوپیرکین سفیر فدراسیون روسیه در ارمنستان تاکید کرد که روسیه تلاش‌های فعالی را برای اجرای روند رفع انسداد ارتباطات حمل و نقل در منطقه انجام می‌دهد.

 • انتقال افغان‌های تحت کنترل آمریکا به ترکیه

  افغانستانی‌هایی که از مرز ایران وارد ترکیه می‌شوند در دوره حضور آمریکا به عنوان نیروهای تحت امر این کشور فعالیت کرده‌اند و اکنون آمریکا برای در امان ماندن این نیروهای خود از طالبان در حال تخلیه آنها از مسیر ترکیه است.

 • ابعاد جدید از آتش‌سوزی‌های ترکیه

  رسانه‌های ترکیه با انتشار تصاویری خبر از پخش مواد خاص قابل اشتعال در مناطق جنگلی کشور خبر داده‌اند که این مواد با استفاده از گرمای خورشید به یکباره شروع به آتش‌سوزی می‌کند و گروه‌های مردمی با گشت‌زنی در مناطق مشکوک در حال پاک‌سازی این مناطق هستند.

 • واکنش اردوغان به آتش‌سوزی‌های پ.ک.ک

  پس از چند روز سکوت نسبی نسبت به معرفی پ ک ک به عنوان عامل آتش‌سوزی‌های اخیر، اردوغان با لحنی تند این گروه را مورد خطاب قرار داده و سخن از انتقام به میان آورد.

 • کمک سپاه به عملیات اطفای حریق در ترکیه

  یک فروند ایلوشین ۷۶ تی دی نیروی هوافضای سپاه که مجهز به کیت اطفا حریق است برای کمک به مهار آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های ترکیه به کمک نیروهای امدادی این کشور رفته است.

 • نگاهی به آتش‌سوزی‌های بی‌سابقه ترکیه

  مقامات رسمی ترکیه تاکنون به خرابکاری و تروریستی بودن آتش‌سوزی‌های گسترده این کشور اشاره مستقیمی نداشته‌اند، اما اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به ماهیت احتمالی عمدی آن اشاره کرده و از مجازات سخت عاملان احتمالی آن سخن رانده است.

 • عدم دخالت پیمان امنیت جمعی در مناقشات مرزی آذربایجان و ارمنستان

  دبیرکل پیمان امنیت جمعی در پاسخ به درخواست کمک پاشینیان از این پیمان، اعلام کرد که مناقشه مرزی میان آذربایجان و ارمنستان در منطقه زنگه‌زور بر سر ترسیم خطوط مرزی مشمول مفاد مربوط به دفاع مشترک نمی‌باشد.

 • پناهندگان سوری؛ بحث داغ سیاست ترکیه

  از نظر مخالفان، حزب حاکم در حال تبدیل کردن ترکیه به چین است که نیروی کار ارزان، برده‌وار مجبور به کار است و به این ترتیب قیمت تمام شده اجناس پایین می‌ماند؛ در مقابل، جناح دولتی نیز جناح مخالفان را به نشر اکاذیب در این حوزه متهم می‌کند.

 • پاشینیان در حال شعله‌ور کردن جنگ قره‌باغ

  ارمنستان پس از شکست در جنگ ۴۴ روزه قره‌باغ از لحاظ نظامی و اقتصادی به شدت تضعیف شده و تا ۱۰ سال آینده توان جنگ با جمهوری آذربایجان را ندارد اما ایروان تلاش می‌کند پای نیروهای نظامی فرانسه و آمریکا را به منطقه باز کند.

 • بی‌اعتمادی آمریکا به ترکیه و محاصره جغرافیایی آن

  حجم گسترده انتقال تجهیزات نظامی آمریکا در اطراف ترکیه با هدف حضور طولانی‌مدت است و صرفاً برای رزمایش نیست و این به معنای بی‌اعتمادی آمریکا به ترکیه و تلاش این کشور برای محاصره جغرافیایی ترکیه به شمار می‌رود.

 • هدف پوتین از دعوت الهام علی‌اف به مسکو

  سفر اخیر علی‌اف به مسکو با هدف ایجاد هماهنگی‌های جدید با پوتین برای همکاری در راستای جلوگیری از افزایش تحرک و نقش غرب در منطقه و دادن تضمین به پوتین در راستای عدم اجرایی شدن توافقات با آنکارا بوده است.

 • بحران مهاجرت افغان‌ها در ترکیه

  جابه‌جایی مهاجرین افغانستانی پس از تنش طالبان نه‌تنها باعث زمینه سازی برای یک بحران اجتماعی سیاسی در ترکیه شده بلکه روابط ایران و ترکیه را نیز می‌تواند به مخاطره بیندازد.

 • عصبانیت ترکیه از تشکر الله‌شکور پاشازاده از رهبر انقلاب

  مشاور ارشد اردوغان در واکنش به تشکر ویژه الله‌شکور پاشازاده رئیس اداره مسلمانان قفقاز از مقام معظم رهبری، توییتی جنجالی و اهانت‌آمیز علیه رهبر انقلاب اسلامی ایران نوشت.

 • پوتین: آغاز جنگ تنها آلترناتیو آتش‌بس قره‌باغ است

  رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به درگیری اخیر میان نیروهای آذربایجان و ارمنستان، اعلام کرد که تنها مرجع حل تنش منطقه، مفاد آتش‌بس امضا شده در ۱۰ نوامبر می‌باشد و در صورت عدم اجرای این آتش‌بس، تنها آلترناتیو آن یعنی جنگ آغاز خواهد شد.