زمانی که 20 ساله بودم در دریاچه ارومیه شنا می‌کردم/اصفهان را تبریز آباد کرد/تراکتور عشق است!
 • 1394/01/12 14:07
 • 4635
عیدانه نوروزی آناج/بهروز خاماچی

زمانی که 20 ساله بودم در دریاچه ارومیه شنا می‌کردم/اصفهان را تبریز آباد کرد/تراکتور عشق است!

عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز گفت: مشکل از فارس است که ترک را تحویل نمی‌گیرد، بنیانگذار تهران آذربایجان است و در حال حاضر نیز تمامی بازاریان، اصناف و نصف پزشکان این شهر آذربایجانی هستند، ما جز خدمت کار دیگری برای تهران نکردیم!

ویژه‌های نوروزی آناج: نامش بهروز خاماچی، عضو شورای اسلامی کلانشهر تبریز و 80 ساله است، در سال 1321 که به گفته خودش اوج جنگ جهانی دوم بود، آموختن علم و دانش را شروع کرده است، در رشته‌ی جغرافیا مدرک فوق لیسانس گرفته و در سال 1341 به عنوان معلم در آموزش و پرورش استخدام شده و اکنون بعد از 53 سال هنوز هم در عرصه‌ی آموزگاری، گردشگری، نویسندگی و معرفی آثار و ارزش‌های تبریز فعالیت دارد. به منظور پی بردن به تاریخ و مشکلات گردشگری آذربایجان گفتگویی با وی داشتیم که متن کلی آن به شرح ذیل است:

 اصفهان را تبریز آباد کرد/زمانی که تبریز شهر بود، تهران روستایی بیش نبود!

آناج: دلیل اینکه تبریز از نظر گردشگری و جذب توریست از دیگر شهرهای کشور عقب مانده چیست؟!

مسولین کشوری هرچقدر به اصفهان و شیراز توجه کردند از تبریز فاصله گرفتند، توریست‌ها به ایران می‌آمدند ولی اداره جهانگردی روی شهر اولین‌ها را به گردشگران خارجی نشان نمی‌داد. همین اصفهان را تبریزی‌ها آباد کردند، در تاریخ داریم وقتی شاه عباس به اصفهان سفر می‌کرد با خود پانصد معمار برده بود تا در اصفهان بناهای متعددی احداث کنند. یا همین تهران و مشهد زمانی روستا بودند که به تدریج توسعه یافتند اما تبریز از همان ابتدا به علت موقعیت جغرافیایی ناب خود که به چهارراه بین‌المللی شهرت یافته بود شهر نامیده شده است.

تبریز قدمتی 4 هزار ساله دارد که 19 بار در آن زلزله رخ داده و آخرین آن مربوط به سال 1193 می‌باشد، لازم است بگویم در این زلزله‌ها تمامی آثار تاریخی تبریز از بین رفت؛ از طرفی دیگر جنگ‌هایی که تبریز در آن زیر پا مانده است را هیچگاه اصفهان و شیراز ندیده‌اند چراکه تبریز مرکز برخورد اقوام ماد، آشور، کاسی‌‎لار، مالالار و دیگر اقوام بوده است که برخی‌ها را نیز آریایی می‌نامیم که به آذربایجان آمدند و حکومت ماد را تشکیل دادند.

بهروز خاماچی

تبریز شهری است که تمام احوالات تاریخی را در آن می‌توان مشاهده کرد و از نظر باستان‌شناسی ماورای تخت جمشید و پاسارگاد است. این را از سخنان گردشگران بزرگی که در طول تاریخ به شهرمان سفر کرده‌اند می‌توان فهمید؛ در هیچ جای دنیا مکانی مثل مقبره الشعرا نیست که در آن 450 شاعر نامدار دفن شده باشند.

اداره جهانگردی تبریز را به فراموشی سپرده است

آناج: شهرداری و شورای شهر چه اقداماتی را در جهت توسعه جذب توریست انجام داده است؟!

تبلیغات در عرصه‌ی گردشگری نقش مهمی را ایفا می‌کند که تا به امروز ما از آن غافل بودیم، شما اگر به هتل‌های تهران و اصفهان بروید عکسی از جاذبه‌های گردشگری تبریز نمی‌بینید ولی در هتل‌های ما عکس مناطق گردشگری دیگر شهرها وجود دارد، سازمان جهانگردی عکس‌های مناطق دیدنی تبریز را به مراکز عمومی و خصوصی ارسال نمی‌‎کند و دلیل آن نامشخص می‌باشد و این درحالی است که آذربایجان پر از جاذبه‌های گردشگری است. در همین راستا شهرداری تبلیغات خود را در جهت معرفی تبریز افزایش داده است که در آینده آثار آن را مشاهده خواهیم کرد. نباید از این امر غافل شد که صنعت توریست تاثیر زیادی در رشد اقتصاد و کاهش بیکاری دارد و برخلاف دیگر صنایع آلودگی محیط زیست را به همراه ندارد.

 مردم تبریز با وقار هستند؛ این جمله را یک فارس گفت!

از طرفی دیگر پاکیزگی، غذاها، هتل‌ها، سوغاتی،صنایع دستی و مهمان‌نوازی مردم تبریز مثال زدنی است، اخیرا یک فارس به بنده گفت زنان تبریزی باعفت و مردانشان باوقار هستند. لازم است بگویم در سال جاری یکی از اهداف شورا توجه به گردشگری است که نشانه‌های آن را از همان ابتدای فروردین ماه مشاهده کردیم، در سال جاری مسافران مشکل اسکان نداشتند و درب مدارس با تمامی امکانات به روی آنان باز بود، علاوه بر آن تورهای گردشگری رایگان و تاکسی از من بپرس به منظور راهنمایی مسافران نوروزی تدارک دیده شده بود.

مسئولین کشوری تبعیض قائل نشوند!

آناج: درخواستتان از مسئولین کشوری در این باره چیست؟!

صراحتا می‌گویم، بنده انتظار ندارم مسئولین بین آذربایجان و دیگر استانها فرقی قائل شوند، راه‌های ورزقان، سراب، اهر و هشترود قتلگاه است،طرح خط راه‌آهن تبریز-میانه چندین سال که معلق مانده ولی آنطرف رئیس جمهور فعلی قطار برقی اصفهان را افتتاح می‌کند. مگر اشکالی دارد مانند آن را در تبریز هم احداث کنند؟! چه عاملی باعث شده نسبت به آذربایجان کم لطفی شود؟!مگر ما در استقلال ایران نقش نداشتیم؟!

زمانی که 20 ساله بودم در دریاچه ارومیه شنا می‌کردم

آناج: به عنوان یک جغرافی‌دان علت خشک شدن دریاچه ارومیه را در چه می‌دانید؟!

آب دریاچه ارومیه از خودش می‌جوشد و علت اصلی خشک شدن آن چاه‌های غیرمجاز اطراف آن هستند، اکنون زمان غرقابی نیست که به خاطر 3 درخت کلی آب را هدر دهیم، ما مشکل کمبود آب داریم و بهترین راهکار جلوگیری از برداشت آب از چاه‌ها و نهادینه کردن آبیاری قطره‌ای است. تاکنون سمینار، جلسه و همایش‌های مختلفی برگزار شده ولی نتیجه‌ای در بر نداشته است؛ آیا این همه مهندس و کارشناسی نمی‌توانند راه‌حلی برای دریاچه ارومیه پیدا کنند؟! متاسفانه نمایندگان ما در مجلس شورای اسلامی به طور جدی پیگیر این موضوع نیستند و فقط شعار و حرف است.

بهروز خاماچی

زمانی که جوانی 20 ساله بودم در دریاچه ارومیه شنا می‌کردم و در کنار ایستگاه راه‌آهن از زمین آب شیرین می‌جوشید که در آن نیز استحمام می‌کردم اما اکنون از هیچکدام خبری نیست.

هرچه فساد است از بی‌پولی به بار می‌آید

آناج: اقتصاد آذربایجان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟!

موقعیت جغرافیایی و پتانسیل آذربایجان به خصوص تبریز برای افزایش درآمدهای پایدار و رونق اقتصادی بی‌نظیر است، در همین راستا نیز شهرداری تبریز در جذب سرمایه‌گذار خارجی بسیار خوب عمل کرده است که نمونه‌ی آن هتل لاله می‌باشد، برای سال جاری قصد داریم پروژه‌های مشارکتی خود را افزایش داده و با دیگر کشورها تبادل سرمایه کنیم. هرچه فساد اجتماعی و اخلاقی است از بی‌پولی و بیکاری نشأت می‌گیرد.

 دخترم را از دست دادم

آناج: در چند سالگی ازدواج کردید؟!

29 سالم بود که ازدواج کردم، اولین فرزندم دختر بود که در جوانی به علت بیماری درگذشت، اکنون دو پسر دارم که یکی پزشک و دیگری مهندس است. همسرم نیز در قید حیات است و هنوز هم در خانه‌ای زندگی می‌کنم که در آن به دنیا آمدم.

من با شام دادن عضو شورا نشدم!

آناج: در دوره‌ی بعدی شورا حضور خواهید داشت؟!

در دوره‌ی اول شورا بنده کاندید شدم ولی رای چشمگیری نیاوردم و به عنوان عضو علی‌البدل انتخاب شدم اما در دوره‌های بعدی حضور داشتم و رای زیادی هم آوردم، در اینجا لازم است بگویم بنده در زمان انتخابات هرینه‌ی زیادی نکردم و مثل بعضی‌ افراد یک شبه 5 میلیون خرج شام برای جمع آوری رای نکردم. اگر عمر کنم در دوره‌ی بعدی نیز شرکت می‌کنم.

شهر من تبریز، بهترین کتابم بود

آناج: برنامه‌تان برای آینده چیست؟!

طبق معمول به کتاب نوشتن در باره‌ی تبریز و آذربایجان ادامه می‎‌دهم تا جوانان را با فرهنگ و تاریخ این شهر گرانبها آشنا کنم، در این زمینه تابه حال در اوقات فراغت خود 45 کتاب نوشتم که از میان آنها کتاب "شهر من تبریز" به عنوان کتاب سال انتخاب شد.

دفتر خاماچی

 دستی که دست دوست نگیرد بریده باد!

آناج: در طول 80 سال زندگی، آرزویی داشته‌اید که به آن نرسیده باشید؟!

خداوند را شاکرم، بنده از خدا مال و ثروت نخواستم و فقط زندگی باشرف و آبرو خواستم، در طول عمرم به آن نیز رسیدم. همین که چهره‌ی خوبی بین مردم دارم برایم خیلی با ارزش است؛ آرزویم خدمت و کار خیر بود.

دستی که دست دوست نگیرد بریده باد/خداست یار کسانی که یار یکدیگرند

ز روی صدق و صفا غم گسار یکدیگرند/حاصل عمر دو چیز است نیکی و ثواب

از این دو درگذری.../کل من علیها فانی...!

زندگی شیرین است

آناج: تلخ و شیرین‌تر اتفاقی که در سال گذشته تجربه کردید چه بود؟!

زندگی فراز و نشیب زیاد دارد، هر از گاهی تلخی پیش می‌آید ولی در کل زندگی شیرین است. زمانی که پروژه‌های متعددی در شهر اجرا می‌شد احساس شیرینی داشتم، خوشحال بودم که تبریزم در حال توسعه و روبه آبادانی است.

افترا می‌زنند تبریز را بدنام کنند!

آناج: می‌گویند تبریزی‌ها آدرس را به میهمانان اشتباه می‌دهند، قبول دارید؟!

اصلا اینطور نیست، بنده 7 سال است که در تبریز به متقاضیان اخذ کارت شهری در تاکسیرانی، تبریز شناسی تدریس می‌کنم تا تمام نقاط شهرمان را بشناسند. میهمان‌نوازی تبریز در کل ایران ورد زبان خاص و عام است و کسانی که اشتباه آدرس می‌دهند یا از روی جهل است و یا اینکه از اهالی این شهر نیستند. صریحا می‌گویم این‌ها همه افترا است، می‌خواهند تبریز را بدنام کنند.

بهروز خاماچی

اخیرا سفری به مشهد داشتم، مردی میانسال جلوی مغازه‌ای ایستاده بود، از وی آدرس درمانگاه امام رضا را خواستم، با لهجه‌ای مشهدی گفت: " مودونم نوموگم"!!!

اولین عیدی را به همدمم دادم

آناج: اولین عیدی را امسال به چه کسی دادید؟!

اولین عیدی را به یار زندگیم دادم که مبلغ آن 200 هزارتومان بود، در زمان تحویل سال نیز فرزندان و نوه‌هایم کنارم بودند که به هرکدام از آنها 100 هزار تومان عیدی دادم.

از آذربایجان بیرون نمی‌روم!/بنیانگذار تهران آذربایجان است/تراکتور عشق است

آناج: 13 بدر کجا تشریف دارید؟!

خواهرزاده‌ام در باغ شخصی خود ما را به صرف کوفته تبریزی دعوت کرده و روز طبیعت آنجا هستیم.

آناج: اگر روزی بگویند نباید در تبریز بمانی کجا میروید؟!

از آذربایجان بیرون نمی‌روم، تبریز نشد می‌روم کلیبر، شبستر و یا دیگر شهرهای آذربایجان ولی پایم را از آذربایجان بیرون نمی‌گذارم!

آناج: فارس‌ها ما را دوست ندارند یا ما آنها را؟!

مشکل از فارس است که ترک را تحویل نمی‌گیرد، بنیانگذار تهران آذربایجان است و در حال حاظر نیز تمامی بازاریان، اصناف و نصف پزشکان این شهر آذربایجانی هستند، ما جز خدمت کار دیگری برای تهران نکردیم!

آناج: آرزویتان برای سال 94 چیست؟!

از خدا می‌خواهم امنیت کشور همیشه حفظ شود و ما را گرفتار جنگ‌هایی چون یمن، سوریه و عراق نکند، در کنار آن نیز دولت و مردم را با یکدیگر مهربان سازد.

آناج: در مورد هر کلمه یک جمله یا عبارت کوتاه بفرمایید:

تراکتورسازی تبریز: عشق است و نمونه

جوانی: کجایی که یادش بخیر

مادر: حیف، ای کاش مادرم هزار سال عمر می‌کرد

آذربایجان: گل سرسبد ایران

 گفتگو از: مجید قنبرزاده

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آناج
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۱۸:۰۸
  خاک توسرتون که میخواین دعوای ترک و فارس راه بندازین واقعا خجالت بکشین که پول بیت المال رو هدر میدین/درضمن کاش غلطهای املایی رو اصلاح کنی( حاضر درسته نه حاظر)
  16 + 83 -
 • مهدی
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۱۸:۲۷
  تبریز به داشتن فرزندانی مثل ایشان افتخار خواهد کرد.جزو معدود کسانی هست که بدون منت برای شناساندن تبریز و آذربایجان تلاش کرده است. فقط تنها آرزو و درخواست بنده این هست که سینه این پیرمرد پر از وقایع و حوادث ثبت نشده هست، که باید آنهارا مکتوب کرد چون فردا دیر هست!!!
  62 + 5 -
 • احسان
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۱۸:۴۵
  من میخواهم با ایشان مصاحبه‌ای برای سایت شخصی‌ام داشته باشم. ولی نمی‌دانم کجا باید ایشان را ببینم. لطفا راهنمایی کنید.
  35 + 16 -
  • شهروند
   ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۱۹:۲۹
   ساختمان شهرداری تبریز واقع در میدان ساعت
   28 + 9 -
 • dada_qorqud
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۱۸:۵۰
  با سلام آقای خاماچی عزیز یکی از خائنین به آذربایجان شخص شخیص شما می باشید . نکند یادتان رفته برای به دست آوردن رای برای خود و برادرزاده عزیزتان از چه ترفندهایی استفاده کردید . این همه برای از بین بردن تاریخ آذربایجان تلاش می کنید . کجای دنیا دیده شده که اسم اماکن تاریخی را عوض کنند کجای دنیا دیده شده که اسم خاص اماکن را برگردان فارسی کنند ؟؟؟ شما خودتان یکی از مسئولین آلوده هستید . اینکه مشکل را بیان بکنید کار زیاد سختی نیست چه راه حلی برای آن دارید ؟ چه اقداماتی برای حل آن انجام داده اید ؟؟ فقط بلدید حرف بزنید همین .
  21 + 12 -
 • حسن نوری
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۱۹:۵۴
  یاشاسین اقای خاماچی
  37 + 15 -
 • فرهاد
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۲۰:۲۲
  آقا احسان دفتر کار آقای خاماچی تو ساختمان شهرداری همون میدون ساعت خودمونه
  24 + 9 -
 • dada_qorqud
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۲۱:۱۲
  یک سوال برام پیش اومده و جالب هم هست برام، چرا مسئولین این سایت فقط نظراتی رو در سایتشون نشون میدن که تایید حرف اونا باشه مگه نه اینکه همه حق نظر دادن دارن. پس چرا فقط نظراتی نشون داده میشه که موازی اهداف گزارشتون هست ؟؟؟؟
  7 + 5 -
 • هاشم ازتبریز
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۲۱:۱۶
  خاماچی مفت خور خخخخخخخ.خدایا ببین کشورمابه چه روزی افتاده که معلم تاریخ داره شورای شهرمارو اداره میکنه حیف حیف این عهمه جوان کاربلد وتحصیلکرده.بااین پاچه خواریا داره واسه انتخابات بعدی رای جمع میکنه
  13 + 24 -
 • dada_qorqud
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۲۱:۱۸
  با سلام خدمت مدیر سایت آناج
  برادر بزرگوار نمیدونم دقیقاً چه هدفی رو دنبال میکنی ولی اون چیزی که معلوم و مشهود هست شمام یکی هستی مثل همین آقایون که هم داری سنگ ایارو به سینه ات میزنی هم خودتو شیرین میکنی برای این آقایون . ولی بدون که این آقای خاماچی با اینکارهاش نمیتونه یک شب چهره منفور خودش رو عوض کنه .
  کسی که سخت مشغول از بین بردن تاریخ آزربایجان هست . دوه چی (شتربان) با برگردان اسم خاص مکان های قدیمی تبریز کمک بسیار بزرگی به فارس ها کرده این آقای به ظاهر جغرافیا دان .
  19 + 12 -
 • Ata Turk
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۲۱:۱۹
  باز نزدیک های انتخابات شده این آقا یادش افتاده که تبریزی هم هست .
  17 + 5 -
 • َترک قشقایی
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۲۱:۲۱
  شما که این همه چیز میدونی پس چرا عمل نمیکنی آقای خاماچی . راستی برادرزاده تون با کدوم تخصص اومن تو شورای شهر ؟؟؟ فقط به خاطر لابی های عموجون و عکس های ... اومده یا واقعا کاری هم بلده . شورای شهر تبریز شده مافیایی برای خودش
  19 + 2 -
 • ترک اوغلو
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۲۱:۲۳
  به مسئولین سایت آناج توصیه میکنم که بیشتر از این خودشون رو مضحکه عام و خاص نکنن با این گزارشات افتضاحشون
  16 + 7 -
 • تبریزلی
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۲۱:۲۶
  من اگر جای سایت آناج بودم بجای همراهی با این قبیل از اشخاص مضر ، به درد مردم رسیدگی میکردم و حداقل مشکلات مردم رو منعکس میکردم بجای انعکاس گزارش 50 صفحه ای از شخصی که یکی از عوامل اصلی از بین رفتن تاریخ تبریز هست
  8 + 4 -
 • حق وردی
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۲۱:۲۹
  آقای خاماچی باز چه فکری تو سرته ؟؟؟ کدوم یک از اقوام و آشناهات بیکارن ؟؟؟ اصلا نمیدونم با چه تخصص و قابلیتی شماها انتخاب شدین و معلوم هستش که خوب دارین پشت هم در میاین . این سایت از شما حمایت میکنه شما هم کاری کن مجوزش باطل نشه
  6 + 5 -
 • منتقد
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۲۱:۳۲
  مسئول و مدیر سایت آناج ، آقای یا خانم عزیز (دست نشانده ی عجنبی) بجای انعکاس این قبیل اراجیف ، به فکر سایت خودت باش و رسالت اصلی کار خود که همانا انعکاس واقعیت ها و مشکلات مردم هست . در غیر اینصورت بزودی از طرف مردم آذربایجان جواب درخوری خواهی گرفت
  5 + 3 -
 • مهسا
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۲ - ۲۲:۵۱
  آخه کیه که گوش بده میشنون ولی خجالت نمی کشن کار خودشون انجام میدن
  2 + 2 -
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۰۰:۳۳
  از این مطلب بوی پانترکیسم و قوم گرایی می آید!
  آناج جان خیر السون چوخ تراختور تراختور الیسن و بله مطلب لر گویوسان! برای جذب مخاطب قرار دییر ضد ایرانی و انقلابی مطلب گویاسان!
  11 + 14 -
 • شاهین
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۱۶:۲۳
  یاشاسین آقای خاماچی.به این می گن فرد اصل و نسب دار.با اینکه این همه باسواد و اصل و نسب داره ولی میگه به هیچ عنوان شهر خود را ول نمی کنم.نه اینکه عین بعضی افراد تازه به دوران رسیده،وقتی کمی سرمایه جمع کرد فورا"خودش رو به دامن فارسها بندازه!!!
  12 + 5 -
 • شهروند تبریزی
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۱۸:۱۵
  جناب استاد بهروز خاماچی شهروند شهیر و سرشناس شهر تبریز در مقام وکیل شهروندان تبریزی در پارلمان شهری ( شورا ) می بایست توجه داشته باشند به وضعیت چهره و نمای در حال حاضر بسیار نازیبای شهر شهریاران ( کهنشهر تبریز )
  نباید فراموش کنیم شخص استاد بهروز خاماچی سال 1388 بهمراه دیگر نمایندگان شورا در روند حذف ، تخریب و زدوده شدن مسیر دو کیلومتری سرشار از سرسبزی ( از میدان قونقا تا میدان جهاد ) که بلواری مملو از درختان و اشجار کهنسال بود و به اندازه حداقل 7 برابر باغ گلستان پوشش گیاهی داشت سهم بسزایی داشتند..!
  جناب استاد خاماچی نازنین باید به وضعیت ناگوار و ناشایست اصلی ترین شاهراه و معبر کلانشهر تبریز ( خیابان امام ) توجه مبذول دارند و با عوامل تخریب فضای سبز منطقه دروازه تهران - بلوار دانشگاه - ایستگاههای متروی فلکه دانشگاه ، کلانترکوچه ، میدان قطب ، چهارراه منصور و میدان ساعت - تخریب و حذف تمامی آبنماهای موجود در سطح شهر - کمبود و فقدان فضاهای سبز و اماکن تفریحی و گردشگری - وضعیت بغرنج آسفالت معابر - عدم حفظ و صیانت از درختان تناور و اشجار کهنسال - انتشار آلاینده های سمّی و دودهای غلیظ و سرطانزای اتوبوسهای شرکت واحد و.. و.... و....... برخورد های لازم را انجام دهند
  آیا رسیدگی به موارد فوق الاشاره نیز مربوط به فارس زبانان است و مدیران و مسئولان کشوری (؟؟؟)
  17 + 5 -
 • araz
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۱۸:۵۷
  یاشاسین بوتون اذربایجان ایچین چالیشان اینسانلار
  15 + 5 -
 • تورک
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۲۰:۱۴
  مجید قنبرزاده ایول داری، با این مصاحبت نشون دادی فرزند آذربایجانی. ساغول کیشی
  12 + 6 -
 • حسین
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۲۱:۴۶
  من اردبیلی هستم، اما تبریز عشق من است. چند سال بعنوان دانشجو مهمان تبریز بودم ، تبریز هویتم را به من فهماند. یاشاسین تبریز، یاشاسین اردبیل، یاشاسین أورمیه ،یاشاسین زنجان و در یک کلام یاشاسین آذربایجان
  34 + 3 -
 • نیما
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۳ - ۲۲:۰۲
  واااقعا درود به شرفت آقای خاماچی
  بخدا قسم اگر هر کدوم از ما توکها برای آذربایجان اندازه آقای خاماچی خدمت کنیم و مقاله و کتاب بنویسیم آذربایجان رو کل دنیا خواهند شناخت .
  تنها فردی است که توی آذربایجان غیرتش زبان زده ، پیشنهاد میکنم کتابهای ایشون رو درباره تاریخ آذربایجان رو مطاله کنین
  14 + 3 -
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ - ۱۱:۳۹
  والاهی کیشی دی
  14 + 1 -
 • باکسی
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ - ۱۷:۰۹
  سلام
  برای آبادی تبریز ازآذربایچانی ها ساکن تهران کمک به گیرید
  اکنون من دریک شرکت کارمی کنم این شرکت متعلق به بانگ پاسارگادمی باشد.
  اموراداری شرکت در آسان سور ودیگر جاها آدرس کمک به بنگاههای خیریه شهر کرمان وشهر زرند را نصب کردند!!!
  نه مثل دوستان فارس که صدقات هم به شهرهای خودشان انتقال می دهند!!
  نه مثل ترک هاکه فقط کارهای زشت شان به نام آذربایجان می شود.
  11 + 2 -
 • :?:
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ - ۱۷:۴۱
  (?)
  1 + 2 -
 • بی نا
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ - ۱۹:۰۹
  آناج توهم به جرگه ی ترک وفارس وارد شدی؟؟؟تا کی میخواین تفرقه بندازین ،شما رسانه ایها چی میخواین از اقوام این کشور؟؟
  17 + 28 -
 • نظر اوغلی
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۴ - ۱۹:۱۹
  اتحمد الله تبریز هم که نیاز به آبادی ندارد تا کسی بیاید و آبادش کند/
  10 + 3 -
 • هموطن
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۵ - ۰۸:۲۴
  سلام علیکم . بنده یک تبریزی و کارمند بازنشسته هستم . از آقای خاماچی - که واقعا در حق تبریز و فولکلور آن و تاریخ تبریز زحمت کشیده و عضو شورای شهر هم هست و یک شهروند نمونه - انتظار نداشتیم که با الفاظ سطح پایین و نژادپرستانه ، به سایر هموطنانمان کم لطفی بکنند ( تقلید صدای هموطن مشهدی و محکوم کردن ایشان به ندادن آدرس ) . ما همه جزء پاره های تن یک ایران هستیم .
  ایشان که همواره به راهنمایی و رفع مشکلات همشهریان تبریزی در تاریخچه شهر و شناساندن آذربایجان با تالیف کتب خوب معروف است و از ایشان چهره مثبتی در اکثر بلاد آذربایان متصور است ، چنین سخنانی جز تبلیغ کاندیداتوری شان و ایجاد حس نژادی ، چیزی نمی تواند باشد .
  و واقعا افسوس و صد افسوس از این دنیای مادی و کج مدار . چه ها که به آدمی تحمیل نمی کند . آن هم در واپسین روزهای عمر خود .... متاسفم .
  21 + 23 -
 • بابک
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۵ - ۲۰:۵۵
  از استاد خاماچی خواهش می کنم که در خصوص تاریخ ارومیه و آذربایجان غربی هم کتابی را به رشته تحریر در آورند تا از تحریف آن جلوگیری به عمل آید.
  15 + 5 -
 • شهروند
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۷ - ۱۰:۳۳
  آی آی آی .... نه سوزلر ....این حرف ها تو دل همه آذربایجانیها است .... اما چه کنیم صدا یمان را کسی نمی شنود ....وقتی دوست دشمن است ....با دشمنان چه کنیم
  11 + 2 -
 • شهروند
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۱/۱۸ - ۰۰:۳۴
  وای بر ما که افرادی متل خاما جی تو شورا شهر تصمیم میگیرن
  6 + 6 -
 • آذربایجان وپیرامون-در انتظار بهار
  پاسخ ۱۳۹۴/۰۴/۱۴ - ۱۹:۱۱
  سلام-مسئله دعوای ترک وفارس نیست مسئله حق است حضرت علی(ع) می فرماید ابتدا حق رابشناسد تا بدانید حق کیست --ترک که با فارس دعوا ندارد بقول آقای خاماچی تهران با پول وسرمایه آذربایجانیها بنا گردیده وهمچنین اصفهان در دوره صفویه تحقیقا 300هزار نفر از صاحبان صنعت و حرف مختلف از تبریز با آذربایجان کوچانیده شدند و در لهجه اصفهانی پیران اصفهان اگر دقت شود هنوز دهها کلمه ترکی وجود دارد وشباهت اصفهانیهای اصیل به برخی از طوایف آذربایجان دلیل این مدعاست وهمچنین ساخت نمونه بزرگتر میدان صاحب الامرتبریز در اصفهان به نام اینک میدان امام---واز همه مهمتر مذهب شیعه برای اولین بار توسط ترکهای آذربایجان ادر اردبیل وتبریز نضج گرفته و شکل دولتی وملی پیدا کرده وبه عنوان مذهب رسمی حکومتی دارای تشکیلات گردیده واساس استقلال ایران کثیرالملله براساس تشیع بنیان نهاده شده اما متاسفانه در دوره پهلوی ضد مذهب می خواستند القا کنند اتحاد مردم ایران برمبنای زبان فارسی می باشد که متاسفانه برخی بی خردان هنوز در همان سندان پتک خودرا می کوبند
  5 + 3 -
 • مجید
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ - ۲۲:۳۲
  واقعا برای شهری که این انسان متوهم تو شورای شهرشه متاسفم. اگر تونستید از هر عضو شورای شهر دیگه ای در ایران چنین صحبتهای عوامفریبانه، کذب آمیز، تحریف گرانه و تحریک آمیزی پیدا کنید جایزه دارید.
  0 + 1 -
 • آقایی
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۸/۱۹ - ۰۴:۳۷
  سلام .. من یک آذربایجانی هستم تاریخ را خوانده ام بدون احساس وبا روشن بینی می گویم که زبان آدری هما ن زبان اشکانیان است و ما آذریها اصلا"با ترکها فرق داریم ما مورد حمله فرهنگی وقومی در تاریخ قرار گرفته ایم من افتخار میکنم یک آریایی هستم ....
  1 + 0 -
نظر شما
 • 36
 • 0
 • 9
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •