• سرویس اجتماعی - تاریخ: ۰۹:۴۳-۱۳۹۶/۱۲/۲۷ ، شناسه خبر: ۹۹۳۷۹
 • مدیر ستاد دیه آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با آناج خبر داد؛

  افزایش 30 درصدی کمک‌های مردمی برای آزادسازی زندانیان نسبت به سال قبل/ تعداد محکومان جرایم غیرعمد 20 درصد افزایش یافته است

 • افزایش 30 درصدی کمک‌های مردمی برای آزادسازی زندانیان نسبت به سال قبل/ تعداد محکومان جرایم غیرعمد 20 درصد افزایش یافته است
 • تقی‌پور از افزایش کمک‌های مالی خیرین برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد علی‌رغم مشکلات اقتصادی خبر داد.

 • رسول تقی پور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعی آناج با بیان اینکه ستاد دیه تنها متولی آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد در آذربایجان‌شرقی می‌باشد، ابراز داشت: محکومیت‌هایی که ستاد دیه می‌تواند به آن‌ها رسیدگی و بررسی نماید مالی است و ستاد دیه علاوه بر رسیدگی به پرونده‌های محکومین مالی به موضوعاتی هم چون مهریه، نفقه، تصادفات رانندگی، حوادث کارگاهی و قتل شبه عمد رسیدگی می‌کند.

  وی با اعلام اینکه فعالیت و عملکرد ستاد دیه به صورت هیئت امنایی می‌باشد، خاطرنشان ساخت: با برگزاری جلسات و با حضور اعضا بررسی پرونده صورت می‌گیرد و نوع اتهام شخص مشخص می‌گردد و درنهایت در مورد نحوه پرداخت بدهی زندانی به صورت نقدی بلاعوض یا ارائه تسهیلات بانکی تصمیمات لازم اتخاذ می‌شود.

  مدیر ستاد دیه آذربایجان‌شرقی با اشاره به تعیین 4 بانک با مقدار تسهیلات مشخص در سطح استان جهت کمک به زندانیان جرایم غیرعمد، توضیح داد: میزان کارمزد این تسهیلات 4 درصد می‌باشد که مستقیما به حساب سپرده دادگستری واریز و از طریق این مجاری قانونی به حساب شاکی یا شاکیان پرونده‌های مذکور واریز شده و با گرفتن رضایت از شکات، محبوس آزاد می‌گردد.

  وی یادآور شد: تعداد محکومین جرایم غیر عمد در استان در اوایل سال 508 نفر بود ولی علی‌رغم اینکه تعداد 360 نفر آزاد شده‌اند اما 560 نفر دیگر به ستاد دیه اراجاع داده شده‌اند که پرونده‌شان مورد بررسی قرار خواهد گرفت که از این بین یک محکوم زن در زندان می‌باشد که در روزهای آینده با تلاش و پیگیری‌های انجام شده و کمک خیرین آزاد خواهد شد.

  تقی‌پور با بیان اینکه 90 درصد محکومین جرایم غیرعمد را صادر کنندگان چک و سفته‌های بلامحل و عدم ایفای تعهدات در قراردادهای مالی تشکیل می‌دهند، عنوان کرد: 10 درصد پرونده‌ها نیز مربوط به مهریه، نفقه، حوادث رانندگی و قتل شبه عمد می‌شود.

  وی ادامه داد: ستاد دیه در خیلی از مواقع توان پرداخت همه بدهی محکوم شده را ندارد و با درخواست اعسار به تقسیط بدهی توسط خود افراد و با منکعس کردن نتیجه تحقیقات ستاد دیه به محاکم قضایی، بدهی فرد در دادگاه اقساطی می‌شود که ستاد دیه با پرداخت قسط اول یا پیش پرداخت باعث آزادی زندانی می‌گردد تا خود افراد ادامه اقساط را واریز کنند.

  مدیر ستاد دیه آذربایجان‌شرقی با اعلام اینکه منابع مالی ستاد دیه از طریق ستاد دیه کشوری و خیرین تامین می‌شود، اظهار کرد: در جشن گلریزان امسال که با سالروز مولود امام حسن مجتبی مصادف بود، در مدت دو ساعت مبلغ 4 میلیارد تومان جمع شد؛ البته این کمک‌های خیرین استان فقط به یک روز خاص محدود نمی‌شود.

  وی با اشاره به اینکه هر سال به محکومین جرایم غیرعمد 20 درصد اضافه می‌شود، میزان مشارکت خیرین نسبت به سال 95 را صعودی خواند و اذعان داشت: با توجه به رکود و مشکلات اقتصادی که امروزه شاهد آن هستیم با این حال میزان مشارکت خیرین کاهش نیافته است و 30 درصد افزایش نسبت به سال 95 داشته‌ایم.

  تقی‌پور یادآور شد: افزایش 20 درصدی هر ساله زندانیان جرایم غیر عمد محاکم قضایی که چشم گیر بوده است، کمک‌های خیرین و مردم را تحت شعاع خود قرار می‌دهد ولی با این حال با تلاش‌ها و پیگیری‌های مستمر و کمک‌های خیرین، آذربایجان‌شرقی کم ترین زندانی جرایم غیر عمد را در بین استان‌های کشور دارد.

  وی تصریح کرد: در موارد خیلی خاص اتفاق می‌افتد که بدهی زیر 5 میلیون تومان داشته باشیم، معمولا مبالغ بدهی افرادی که در زندان هستند بین 5 میلیون تا 1 میلیارد تومان می‌باشد و دربرخی مواقع مبلغ آن از مرز 1 میلیارد تومان هم می‌گذرد؛ گاها در موارد خاص اگر پرونده‌ای از سوی محاکم قضایی به ستاد دیه ارجاع شود که درآن مبلغ بدهی زیر 5 میلیون تومان باشد فورا با کمک خیرین نسبت به آزادی فرد بدهکار اقدام می‌کنیم.

  این مقام مسئول در پایان گفت: افراد خیری که علاقه مند به آزاد سازی زندانیان جرایم غیرعمد را دارند می‌توانند به صورت حضوری در این اقدام خداپسندانه شرکت کنند و یا مبالغ خود را به حساب 100100 بانک تجارت و شماره 880081 بانک سپه واریز نمایند یا با وارد شدن به سایت ستاد دیه استان آذربایجا‌ن‌شرقی به صورت الکترونیکی وجوه خود را واریز کنند.

  انتهای پیام/