• سرویس ورزشی - تاریخ: ۱۴:۵۵-۱۳۹۶/۱۲/۲۴ ، شناسه خبر: ۹۹۲۸۳
 • آناج گزارش می‌دهد؛

  آمارهاى AFC و شایستگى‌های تیم ساغلام/ وقتى سرمربى حریف از بازى تراکتور تمجید مى‌کند

 • آمارهاى AFC و شایستگى‌های تیم ساغلام/ وقتى سرمربى حریف از بازى تراکتور تمجید مى‌کند
 • تراکتورسازان در لیگ قهرمانان آسیا آمار و ارقام درخور توجهی به ثبت رسانده‌اند که نتایج ضعیف این تیم را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

 • گروه ورزشی آناج/ امیر توپچی‌پور: هفته چهارم رقابت‌های لیگ قهرمانان باشگاه‌های آسیا در حالی روز گذشته به پایان رسید که همچنان طبق آمار تیم تراکتورسازی جزو تیم‌های خوب این مسابقات بوده است.

  شاگردان ارطغرول ساغلام در آخرین گام بازهم مقابل حریف خود توپ و میدان را در اختیار داشتند و با مالکیت 64.8 درصدی فشار زیادی روی حریف ایجاد کردند. 546 پاس سرخ‌پوشان در مقابل 314 پاس حریف نشان داد که تراکتورسازی بیشتر به دنبال رسیدن به گل بود و برای رسیدن به این مهم نیز راه‌های رسیدن به گلزنی را امتحان کرد.

  17 ضربه به سمت دروازه که 9 شوت در چارچوب بود در مقابل تنها موقعیت گلزنی حریف نشان از برتری مطلق نماینده فوتبال آذربایجان دارد.

  با نگاهی کلی به 4 دیدار نخست این رقابت‌ها متوجه می‌شویم که تراکتورسازی با 57 شوت به دروازه شوت زن‌ترین تیم ایرانی حاضر در رقابت‌ها بوده است و از این حیث در گروه خود نیز پیشگام است. رتبه هشتمی در بین 32 تیم حاضر در این مسابقات نشان از عملکرد موفق سرخ پوشان در ایجاد موقعیت است.   

  از سویی بررسی عملکرد دفاعی تیم تراکتورسازی هم نشان می‌دهد این تیم در مجموع کارنامه خوبی داشته و طبق تحلیل آماری که کنفدراسیون فوتبال آسیا منتشر کرده است شاگردان ساغلام در تکل‌ها بالای 80 درصد موفق بوده‌اند و در دوئل‌های تن به تن و هوایی نیز برتری بازیکنان این تیم به ترتیب 54/7 و 61/9 درصد بوده که ارقامی قابل قبول است.

  به این آمار باید میانگین 56 درصد حفظ توپ، 400 پاس سالم در هر بازی و دقت 80/2 درصدی در ارسال پاس‌ها را نیز اضافه کرد و این درحالی است که تنها یکی از 4 دیدار این تیم در خانه بوده و به لحاظ گردش توپ هم تیم ساغلام همچون بازی‌های لیگ برتر درخشان ظاهر شده‌اند.   

  بدون‌شک پاس‌کاری موفق امر مهمی در فوتبال تلقی می‌شود تا از این طریق بتوان به دروازه حریف نزدیک شده و به گل دست‌یافت. سرخ‌پوشان ازنظر آماری در این زمینه نیز جزو بهترین‌های این مسابقات بودند و حضور کیانی و مهدی‌پور در بین بهترین پاسورهای لیگ قهرمانان گواهی بر این ادعا است.

  مهدی کیانی با 323 پاس در رتبه سوم بهترین پاسورهای لیگ قهرمانان قرار دارد و مهدی مهدی پور نیز با 273 پاس در رتبه نهم جای گرفته است تا حضور 2 بازیکن از تراکتورسازی در بین 10 پاسور برتر این مسابقات این تیم را به یک تیم خطرناک برای رقبا تبدیل کند. البته تاکنون محمد ایران‌پوریان نیز با 203 پاس و محمدرضا مهدی‌زاده با 157 پاس آمار شایسته‌ای از خود بر جای گذاشتند و نکته جالب اینکه ایرانپوریان در حدود 250 دقیقه بازی این تعداد پاس را ثبت کرده است.   

  خلق موقعیت برای رسیدن از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه همیشه تیمی موفق است که بتواند فرصت‌های زیادی ایجاد کرده و از تک‌تک موقعیت‌ها به نحو احسن استفاده کند. احسان پهلوان با خلق 12 موقعیت گلزنی پس از 2 ستاره ملی‌پوش و برزیلی تیم شانگهای و بالاتر از وسلی اسنایدر هلندی در رتبه سوم بهترین بازیکنان موقعیت‌ساز قرارگرفته است و تنها بازیکن ایرانی حاضر در بین 10 بازیکن موقعیت‌ساز این مسابقات بوده است.
   


  عملکرد تراکتورسازی مقابل الجزیره در تبریز آن‌قدر خوب بود که حتی هنک تن‌کاته، سرمربی هلندی و صاحب‌نام تیم اماراتی را هم به تحسین وا داشت. انگار سرمربی تیم الجزیره هم به بدشانسی‌های تراکتورسازی پی برده بود. او در نشست خبری بعد از بازی هم در جمع خبرنگاران نتوانست از تراکتورسازی تعریف نکند و از خوشحالی‌اش از گرفتن یک امتیاز از تراکتورسازی نگوید. تن‌کاته حتی از به بدشانسی تراکتورسازی مقابل الغرافه هم اشاره کرد و گفت که شاگردان ساغلام در قطر هم شایسته پیروزی بودند.

  حال با نگاهی به این آمار به‌سادگی می‌توان پی برد که بازیکنان تراکتورسازی در کنار این برتری که بر حریفان داشتند اگر از فرصت‌های گلزنی خود نیز به نحو احسن استفاده می‌کردند حال جدول گروه نخست این مسابقات شرایط متفاوتی داشت و شاگردان ساغلام برای داشتن شانس صعود منتظر نتایج رقبا در 2 دیدار پایانی نبودند.

  البته هنوز هم امیدهایی برای صعود تراکتورسازی وجود دارد به شرطی که این تیم بتواند در کنار ایجاد موقعیت‌های خوب گلزنی بهترین استفاده ممکن را از این فرصت‌ها داشته باشد تا با کمی خوش‌شانسی در نتایج سایر مسابقات گروه بتواند به دور بعدی صعود کند.