• 18:38

  • 1400-12-25

  • کد خبر: 30570

معاون اقتصادی رئیس جمهور در تبریز:

رفع کسری بودجه از سال ۱۴۰۵/فروش دلارهای نفتی به بانک مرکزی دلیل تورم است

رضایی گفت:فروش‌ دلارهای نفتی به بانک مرکزی باعث می‌شد که این پول ضرب در هفت شود و نقدینگی عظیمی ایجاد شود به همین دلیل باید دلارهای نفتی به تمام بانک‌ها اختصاص یابد.

به گزارش آناج، محسن رضایی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی آذربایجان‌شرقی در اتاق بازرگانی تبریز اظهار داشت: خوشبختانه آقای خرّم بسیار پیگیر حل مشکلات بخش خصوصی هستند و قطعا مسائل مطرح شده را پیگیری خواهیم کرد.

وی ادامه داد: اگر کشور ما صادرات محور باشد مساله ترانزیت هم بیشتر خواهد بود و درآمد ما نه تنها از صادرات بلکه از ترانزیت هم افزایش پیدا می‌کند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به جاده ابریشم گفت: این جاده در دوران صفوی برای ارتباط با غرب و شرق استفاده می‌شد و تا زمانیکه کشتی‌های بخار روی کار آمد این جاده استفاده داشت، بعدا هم ریل روی کار آمد و متاسفانه ما نتوانستیم پیشرفت ریلی داشته باشیم.

وی ادامه داد: ما اصلاحات تجاری را شروع کرده‌ایم و روز به روز بیشتر در این راه گام بر می‌داریم اما بخشی از این مساله کار شماست که برندسازی و تولید انجام دهید.

رضایی با اشاره به وضعیت راه آهن تبریز-میانه عنوان کرد: اگر این ریل پنج سال قبل تمام می‌شد می‌توانستیم تولیدات تبریز را تا جلفا ببریم و صادرات را افزایش دهیم اما متاسفانه بی توجهی زیادی به این موضوع شده است.

وی ادامه داد: به ساختار بودجه دولت توجه ویژه‌ای داریم زیرا اگر اوضاع اینگونه پیش برود کسری منابع بازنشستگی به ۸۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که ما این اصلاحات را آغاز کرده‌ایم و از سال ۱۴۰۵ این کسری کم خواهد شد.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری با بیان اینکه خلق نقدینگی از سال ۵۰ آغاز شد، یادآورشد: از همان زمان تا به امروز باعث تورم شده و فشار مالیاتی به مردم بیشتر وارد شد که متاسفانه فشار مالیاتی بیشتر به قشر ضعیف وارد می‌شود.

وی ادامه داد: فروش‌ دلارهای نفتی به بانک مرکزی باعث می‌شد که این پول ضرب در هفت شود و نقدینگی عظیمی ایجاد شود به همین دلیل باید دلارهای نفتی به تمام بانک‌ها اختصاص یابد.

رضایی با اشاره به اینکه باید صنعت سازی انجام شود، گفت: صنعت سازی با کارخانه سازی متفاوت است؛ زیرا کارخانه محصول صنعتی تولید می‌کند اما صنعت بحث گردشگری و سلامت خدماتی است اما متاسفانه ما کارخانه سازی کرده‌ایم اما صنعت سازی نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: ما امروز از چند کارخانه بازدید کردیم؛ ماشین سازی تبریز با وجود اینکه دستگاه‌هایش عوض نشده اما باز هم می‌تواند ماشین آلات سنگین و بزرگی را تولید کند اما همین موضوع مستلزم مرتبط شدن کارآفرینان با کارخانجات است.

معاون اقتصادی با انتقاد از بخشنامه‌های خلق الساعه و غیرتخصصی گفت: نمی‌شود اداره‌ای در تهران داشت و برای تمام شهرها یک بخشنامه ثابت صادر کرد بلکه باید تفویض اختیارات کرد و این کار هم مسلتزم صنعت سازی است.

وی با بیان اینکه باید تفویض اختیار به استان‌ها ابراز داشت: ما نمی‌توانیم با قفسی که ساخته‌ایم انتظار داشته باشیم که اقتصاد پیشرفت کند بلکه باید استان‌ها اختیارات داشته باشند.

رضایی با تاکید بر جدایی سیاست و اقتصاد اظهار داشت: سیاست از اقتصاد باید جدا شود تا تصمیمات اقتصادی بر اساس سیاست نباشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.