• 16:18

  • 1400-12-04

  • کد خبر: 28903

برگزاری مراسم گرامیداشت نسل‌کشی خوجالی در ایران

مراسم سالگرد کشتار خوجالی در جمهوری آذربایجان در جریان جنگ سال 1991 بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در سفارت این کشور در ایران برگزار شد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ مراسم سالگرد کشتار خوجالی در جمهوری آذربایجان در جریان جنگ سال 1991 بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان امروز چهارشنبه در سفارت این کشور در ایران برگزار شد.

علی علیزاده سفیر جمهوری آذربایجان در ایران در این مراسم با اشاره به این واقعه گفت: در حال حاضر مجالس 17 کشور و 23 ایالت آمریکا این نسل‌کشی را به رسمیت شناخته‌اند. همچنین دادگاه حقوق بشر اروپا در سال 2010 آن را محکوم کرد. سازمان همکاری اسلامی و شورای کشورهای ترک‌زبان نیز این واقعه را محکوم کرده‌اند. علاوه بر این، گروه دوستی ایران و جمهوری آذربایجان نیز این نسل‌کشی را محکوم کرده‌اند.

وی با اشاره به حمایت‌های ایران از جمهوری آذربایجان نیز اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران طی 3 دهه گذشته از تمامیت ارضی آذربایجان حمایت کرده و رهبر انقلاب اسلامی و دولت ایران نیز در جنگ 44 روزه از ما حمایت کردند.

سفیر جمهوری آذربایجان ادامه داد: ارمنستان طی 3 دهه اشغال خاک جمهوری آذربایجان، اماکن مذهبی و دینی ما را نابود کرده و از 67 مسجد آن منطقه، 65 مسجد تخریب شد و 2 مسجد نیز برای نگهداری خوک و گاو مورد استفاده قرار گرفت.

علیزاده در پاسخ به سؤالی در خصوص روابط جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی و موضوع فلسطین گفت: باکو درباره مسئله فلسطین همواره موضع روشنی داشته و همواره بر سیاست تشکیل دو دولت تأکید داشته است. هدف اصلی ما از به رسمیت شناختن نسل‌کشی خوجالی نیز این است که مانع اتفاقات مشابه در سراسر دنیا شویم.

لازم به ذکر است که با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، ارمنی‌ها تلاش‌های خود برای اشغال منطقه استراتژیک خوجالی که صاحب تنها فرودگاه منطقه بود را آغاز کردند. محاصره و حملات ارامنه به خوجالی در روز 25 فوریه 1992 به اوج خود رسید. ارمنی‌ها آن شب با حمایت تیپ 366 ارتش شوروی که در «خانکندی» مستقر بود، از سه سمت به سمت خوجالی حمله‌ور شدند.

آنان پس از اشغال خوجالی دست به کشتار جمعی غیرنظامیان و شکنجه دردناک اسیران زده و خون‌بارترین قتل‌عام قرن بیستم را رقم زدند. عکس‌های گرفته شده در آن دوره به خوبی نشانگر عمق جنایت روی داده است.

بر اساس آمارهای بین‌المللی از جمله آمار سازمان‌های حقوق بشری در آن شب، 106 زن، 70 سالمند، 63 کودک و در مجموع 613 غیرنظامی قتل‌عام شدند. 487 تن نیز به شدت مجروح شدند که 76 نفر از آنان کودک بودند. ارامنه 1275 آذربایجانی را نیز به اسارت گرفتند. 150 تن از افراد ربوده شده هنوز مفقودالاثر هستند.

در این قتل‌عام همچنین اعضای 8 خانواده به طور کامل کشته شدند. 25 کودک هر دوی والدین و 130 کودک نیز یکی از والدین خود را از دست دادند. البته سازمان دیده‌بان حقوق بشر معتقد است که این آمار ممکن است تا 1000 کشته نیز باشد.

طی این قتل‌عام، 53 نفر با مصادیق قتل بی‌رحمانه (سوزاندن، چهار میخ کردن، با بریدن سر یا کندن پوست آن و سایر قسمت‌های بدن، از حدقه خارج کردن چشم یا بریدن بخش‌هایی از بدن) کشته شده‌اند.

همچنین هشت خانواده به طور کامل نابود شده، 25 کودک هر دو والدین و 130 کودک یکی از والدین خود را از دست دادند.

قطعنامه‌های مختلف شورای امنیت سازمان ملل جنایات ارمنستان در طول جنگ قره‌باغ و به ویژه خوجالی را محکوم کرده و کشورهای زیادی نیز این نسل‌کشی را به رسمیت شناخته‌اند.

دادگاه حقوق بشر اروپا طی حکم 22 آوریل 2010 خود، حوادث رخ داده در خوجالی را به عنوان مصداق بارز جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت شناسایی کرده است.

همچنین مجالس 15 کشور جهان و 16 ایالت آمریکا نیز حوادث خوجالی را به عنوان قتل‌عام شناسایی کرده یا آن را محکوم کرده‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.