رویکرد دوگانه آمریکا در قبال اشغال اراضی آذربایجان توسط ارمنستان/ آمریکا میانجی بی‌طرف نیست!
 • 1396/12/27 09:05
 • 99378
تنش بین روابط باکو و واشنگتن؛

رویکرد دوگانه آمریکا در قبال اشغال اراضی آذربایجان توسط ارمنستان/ آمریکا میانجی بی‌طرف نیست!

دیدار سفیر آمریکا با «باکو ساهاکیان» رئیس خودخوانده قره‌باغ کوهستانی باعث ایجاد تنش بین روابط جمهوری آذربایجان و آمریکا شد. آمریکا که در موضوع اشغال اوستیای جنوبی و آبخازیا از سوی روسیه و جدایی طلبی در گرجستان مواضع تندی اتخاذ کرده است کماکان به روابط عاشقانه خود با اشغالگران و جدایی طلبان قره باغ ادامه می دهد.

به گزارش آناج، خبرگزاری «Trend» نوشت: «المان ممدوف» نماینده مجلس جمهوری آذربایجان با انتقاد از موضع واشنگتن در زمینه «قره‌باغ» گفت: دیدار سفیر آمریکا با «باکو ساهاکیان» رئیس خودخوانده قره‌باغ کوهستانی نشان از عدم بی‌طرفی واشنگتن به عنوان یک میانجی در حل این موضوع است.

بر این اساس، «رابرت سکوتا» سفیر آمریکا در جمهوری آذربایجان بعد از دیدار با ساهاکیان به وزارت خارجه جموری آذربایجان احضار شد.

المان ممدوف در گفت‌‌وگو با Trend تاکید کرد که آمریکا میانجی بی‌طرفی در حل موضوع قره‌باغ نیست.

وی در این زمینه اظهار داشت: «ملاقات جدایی‌طلبان با آمریکا موضوع امروز یا دیروز نیست. این پروسه از سال ۱۹۹۲ به این سو ادامه دارد. بنابراین، چگونه می‌توانیم امید داشته باشیم که کشورهای گروه مینسک تنش قره‌باغ را عادلانه حل کنند؟»

وی در ادامه افزود که سفر ساهاکیان به آمریکا نمونه آشکار از رویکرد دوگانه آمریکا در این زمینه است.

پیشتر «الین سلیمانوف» سفیر جمهوری آذربایجان در آمریکا نیز طی دیدار با مقام‌های آمریکایی مراتب اعتراض باکو را به اطلاع وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود.

گفتنی است منطقه خودمختار قره‌باغ کوهستانی بخشی از جمهوری آذربایجان است که در قسمت غربی این کشور قرار دارد. پس از بروز بحران جنگ بین ارمنستان و آذربایجان و اشغال 20 درصد از اراضی آذربایجان توسط ارمنستان، این منطقه تحت حاکمیت ارامنه قرار گرفته است. قره‌باغ کوهستانی بخشی از قره‌باغ تاریخی است که در شمال ارس قرار دارد و از سمت جنوب با ایران هم مرز است.

مناقشه قره‌باغ به طور غیر رسمی از سال 1987 در دوران اتحاد جماهیر شوروی و درخواست ارمنستان برای واگذاری قره‌باغ به آن کشور آغاز گردید. به دنبال آن، آذری‌های ساکن ارمنستان به طور دسته جمعی از این منطقه اخراج شدند و در 25 فوریه 1988 با درخواست نمایندگان ارمنی شورای منطقه قره‌باغ از شوراهای عالی شوروی، آذربایجان و ارمنستان برای انتقال منطقه خودمختار قره‌باغ به ارمنستان، منازعه به طور رسمی ظاهر شد. منازعه‌ای که وقوع آن از اوایل قرن بیست به اواخر آن قرن منتقل شد.

یکی از وقایع دردآور در طی اشغال قره باغ، هجوم نیروهای مسلح ارمنی به خوجالی در ۲۵-۲۶ فوریه ۱۹۹۲ و قتل عام بیش از ۶۰۰ نفر از اهالی شهر می باشد. ۵۳ نفر با مصادیق قتل بیرحمانه مانند سوزاندن، چهار میخ کردن، با بریدن سر یا کندن پوست آن و سایر قسمت‌های بدن، از حدقه خارج کردن چشم و یا بریدن بخش‌هایی از بدن و پاره کردن شکم کشته شده‌اند. همچنین در طی این قتل عام هشت خانواده به طور کامل نابود شده، ۲۵ کودک هر دو والدین و ۱۳۰ کودک یکی از والدین خود را از دست دادند.

در این میان رابطه عاشقانه آمریکا با جدائی طلبان قره باغ کوهستانی بر کسی پوشیده نیست. این کشور هر سال برای جدائی طلبان قره باغ کوهستانی بودجه ای ویژه اختصاص می دهد. تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا در زمان های مختلف به صورت غیر قانونی به قره باغ کوهستانی سفر نموده و با مقامات این رژیم خودخوانده دیدار می کنند.

در عین حال، برخی از رهبران جدائی طلب قره باغ کوهستانی به آمریکا سفر نموده و در کنگره آمریکا زیر پرچم آمریکا و جدائی طلبان قره باغ کوهستانی دیدار می کنند. همچنین، برخی از ایالت های آمریکا قره باغ کوهستانی را به رسمیت شناخته و شهر خانکندی با شهر کالیفورنیای آمریکا به عنوان خواهر خوانده معرفی می شود.

ضمنا نمایندگی جدائی طلبان قره باغ کوهستانی در شهر کالیفورنیا وجود داشته و بدون هیچ مانعی فعالیت می کند. بدون شک، این علاقه و ارتباط که بیشتر ناشی از فاکتور مسیحیت است، روز به روز گسترش یافته و در راستای به رسمیت شناخته شدن قره باغ کوهستانی پیش می رود.

حضور غیر قانونی سازمان "هالو تراست" آمریکا، تحت عنوان پاکسازی زمینهای مین گذاری شده در قره باغ کوهستانی نیز نمونه دیگری از این مسئله می باشد که اخیرا خبر آن در رسانه ها منتشر شده است.

امروز با وجود اینکه کشورهای آمریکا، روسیه و گرجستان قره باغ کوهستانی را به رسمیت نمی شناسند. اما همین کشورها اسناد ارائه شده از سوی جدائی طلبان قره باغ کوهستانی را به راحتی پذیرفته و معتبر می دانند. حتی ارامنه مقیم قره باغ از سفارت آمریکا در ایروان بر اساس اسناد هویت جدائی طلبان قره باغ کوهستانی به راحتی روادید می گیرند.

شکی نیست که روسیه از جدائی طلبان تحت حمایت خود در مناطق و کشورهای تحت نفوذ شوروی سابق حمایت آشکار و پنهان دارد چون این کشور در صدد برپائی نفوذ از دست رفته خود و برپائی حکومت شوروی سابق است. اما جای پرسش است که چرا کشور مدعی دموکراسی به نام آمریکا چنین راهی را در پیش گرفته است؟

جمهوری آذربایجان بر خلاف ارمنستان که زیر نفوذ روسیه و پیرو کامل این کشور می باشد، با آمریکا و کشورهای غربی روابط حسنه ای داشته و از اهمیت ویژه ای برای آمریکا، ناتو و اتحادیه اروپا برخوردار است.

نکته جالب توجه این است که مقامات آمریکایی به صورت مرتب روسیه را در اشغال مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی مورد سرزنش قرار می دهند. حتی به مدت ۳ سال است که روسیه را به خاطر اشغال شبه جزیره کریمه تحریم نموده و این کشور را اشغالگر می نامند. در حالی که در رابطه با اشغال سرزمین های آذربایجان چنین موضع متناقضی را اتخاذ می کنند!

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •