مسکن به عنوان صنعت پیشرو/اجرای طرح‌های بازآفرینی در محلات/ساماندهی مناطق آسیب پذیر و حاشیه نشین در شهرها
 • 1396/12/24 17:38
 • 99301
طرج کرامت؛

مسکن به عنوان صنعت پیشرو/اجرای طرح‌های بازآفرینی در محلات/ساماندهی مناطق آسیب پذیر و حاشیه نشین در شهرها

طرح کرامت سپاه شهدا با هدف ساماندهی مناطق آسیب‌پذیر و حاشیه‌نشین در آذربایجان غربی اجرایی می‌شود.

به گزارش آناج ارومیه به نقل از تسنیم،تقی کهوریان و پایدار در هشتمین و آخرین جلسه ستاد استانی بازآفرینی شهری در سال جاری اظهار داشت: مسکن به عنوان صنعت پیشرو در فعال سازی بخش تولید و اشتغال از اهمیت ویژه‌ای در سیاست‌های کلان اقتصادی برخوردار است بر همین اساس تحرک بخشیدن به بازار مسکن همزمان با افزایش کیفیت زندگی ساکنان بافت‌های فرسوده شهری با اجرای طرح‌های بازآفرینی در محلات هدف از برنامه‌های شاخص دولت در سال آینده است.

وی افزود: ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار به ریاست رئیس جمهور مصوبات مهمی را برای اجرا در مناطق بافت فر سوده، تاریخی و سکونتگاه‌های غیر رسمی داشته که این مصوبات به عنوان اولویت اجرایی دستگاه‌های استانی در سال آینده باید در دستور کار مدیران قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه 30 درصد جمعیت استان در این محلات زندگی می‌کنند که از امکانات محروم‌اند و باید اقدامات جدی برای ساماندهی آن انجام شود گفت: مصوبات ستاد بازآفرینی شهری پایدار بر طرح ها و برنامه‌های استانی و شهرستانی مقدم بوده و باید در کمیته‌های برنامه ریزی شهرستانی به عنوان مهم‌ترین برنامه‌های اجرایی سازمان‌ها در سال 97 گنجانده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی و جانشین استاندار آذربایجان غربی در ستاد استانی بازآفرینی شهری پایدار خاطرنشان کرد: ایجاد 240 هزار فرصت اشتغال، افزایش 35 درصدی فضاهای عمومی در شهرها و ارتقاء شاخص کیفی بافت‌های تاریخی به همراه بهبود کیفیت فضاهای شهری در سکونتگاه‌های غیررسمی از دیگر اهداف برنامه‌های دولت در این ستاد است که باید برای اجرای دقیق آن‌ها مدیران اهتمام جدی داشته باشند.

جانشین استاندار آذربایجان غربی در ستاد استانی بازآفرینی شهری با تاکید بر اینکه برنامه‌های مصوب ستاد باید قابلیت عملیاتی و اجرایی شدن را داشته باشند ادامه داد: به همین منظور کمیته‌ای فنی با مشارکت کارشناسان ارشد استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری هر یک از شهرها و نیز فرمانداری شهرستان تشکیل می‌شود و طرح‌های و پروژه‌های مصوب ستادهای شهرستانی را بررسی کرده و با اولویت بندی برای تصویب نهایی به ستاد استانی پیشنهاد خواهند داد.

در ادامه این جلسه فرماندار پیرانشهر در گزارشی از وضعیت بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌های غیررسمی در این شهر اظهار داشت: از مجموع 22 محله شهر پیرانشهر 11 محله با 352 هکتار در قالب بافت فرسوده شناسایی شده که این میزان 37 درصد مساحت شهر را به خود اختصاص می‌دهد.

ترابی با بیان اینکه 35 هزار نفر از جمعیت شهر پیرانشهر در این محلات زندگی می‌کنند افزود: در قالب طرح ساماندهی 43 پروژه با اعتبار 230 میلیارد ریال برای اجرای در این محلات پیشنهاد شده است که با اختصاص آن عملیات عمرانی آغاز می‌شود.

اکبرزاده شهردار خوی نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه برای اجرای برخی از پروژه‌های بازآفرینی در محلات هدف با مشکل تأمین زمین مواجه هستیم گفت: در شهر خوی 392 هکتار به عنوان بافت فرسوده، 140 هکتار بافت تاریخی و 600 هکتار نیز به عنوان سکونتگاه‌های غیررسمی شناسایی شده است که در 4 محله با 210 هکتار مساحت به عنوان مناطق هدف در اولویت قرار گرفته است.

سرهنگ شهروز حیدریان مسئول بسیج سازندگی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با تشریح طرح کرامت سپاه شهدا در استان گفت: در راستای منویات مقام معظم رهبری و با هدف ساماندهی مناطق آسیب پذیر و حاشیه نشین در شهرها سپاه شهدا با بسیج امکانات و منابع اعتباری طرح‌های عمرانی را به صورت مشارکتی با دستگاه‌های اجرایی در استان را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با بیان اینکه 50 درصد اعتبار مورد نیاز این طرح از اعتبارات دولتی باید تأمین شود افزود: در سال نخست اجرای این طرح 11 پروژه در شهرهای ارومیه، خوی، مهاباد و میاندوآب مشخص شده است که به سبب مشکل تأمین زمین و تأمین نکردن سهم اعتباری دستگاه‌های اجرایی مرتبط این پروژه‌ها تا کنون عملیاتی نشده‌اند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •