افزایش 2.2 برابری هزینه اجرای پروژه میدان آذربایجان با تغییر حالت روباز به رو بسته/ انتقادها از هبه 200 میلیونی در زمان سرپرستی شهرداری تبریز
 • 1396/09/26 13:00
 • 94973
جزئیات بیست و یکمین جلسه شورای شهر تبریز؛

افزایش 2.2 برابری هزینه اجرای پروژه میدان آذربایجان با تغییر حالت روباز به رو بسته/ انتقادها از هبه 200 میلیونی در زمان سرپرستی شهرداری تبریز

در جلسه امروز شورای شهر تبریز اعضا در خصوص پروژه میدان آذربایجان،جریمه اضافه بار وسایل نقلیه،پروژه میار میار و... به بحث پرداختند.

به گزارش آناج، بیست و یکمین جلسه شورای شهر تبریز صبح امروز با حضور تمام اعضای شورای شهر تبریز در کاخ شهرداری تبریز برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی کلانشهر تبریز در سخنان ابتدایی خود در این جلسه با اشاره به نامگذاری 25 آذر بعنوان روز پژوهش از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور ابراز امیدواری کرد شاهد گسترش فرهنگ پژوهش در جامعه باشیم.

شکور اکبرنژاد در ادامه ضمن گرامیداشت 26 آذر روز ملی حمل و نقل، بر لزوم توجه به توسعه حمل و نقل عمومی تاکید کرد و از شهرداری تبریز خواست با آموزش‌های شهروندی در راستای ترویج فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی حرکت کند.

وی همچنین به 27 آذر، روز جهانی عاری از خشونت اشاره کرد و افزود: آقای رئیس جمهور نیز در نخستین حضور خود در اجلاس سازمان ملل در سال 92 طرح «جهان علیه خشونت و افراطی ‌گری» را ارائه داده بود که با اکثریت آرا نیز به تصویب رسید.

پروژه آذربایجان و اختلاف نظر اعضای شورای شهر تبریز

در این جلسه فرج قلیزاده در خصوص پروژه آذربایجان و مباحث پیش آمده در خصوص تغییر نقشه و حالت آن عنوان کرد: در کارهای عمومی و سیاسی همیشه باید نبش قبر شود و اگر بخواهیم مسائل را بپوشانیم برای آیندگان درس عبرت نمی‌شود باید بدانیم که اگر سی سال دیگر به خاطر یک دست بلند کردن یقه مان را ممکن است بگیرند سعی می‌کنیم خودمان را اصلاح کنیم.

محمد اشرف نیا نیز با اشاره به نامه یکی از مشاورین پروژه آذربایجان تاکید کرد: یکی از مشاورین این پروژه نامه داده است که هزینه احداث حالت سرپوشیده 2.2 بیشتر نسبت به حالت رو باز است و برای نگهداری آن نیز هزینه بیشتری مورد نیاز است و حالت روباز به دلیل داشتن سازه های کمتر برای توسعه های آتی شهر بهتر می‌باشد اما مشخص نیست چرا که این تغییر نقشه صورت گرفته است.

ایرج شهین باهر نیز با اشاره به مخالفت خود نسبت به اجرای طرح پروژه آذربایجان در زمان شورای چهارم توضیح داد: در آن زمان از نظر بنده پروژه مسیر پاسداران به مرند نسبت به پروژه آذربایجان اولویت داشت اما امروز وقتی این پروژه اجرا شده است نمی‌توان بخاطر مشکلات موجود آن را متوقف کرد، نمی‌شود پروژه‌‌ای را اجرا کرد و بعد از تمام شدن آن ایرادات را به زبان آورد و از مزایای آن سخنی نگفت.

شهرام دبیری نیز در پاسخ به انتقاداتی که پروژه آذربایجان در کمیسیون عمران شورای شهر تبریز مصوب نشده است بیان کرد: این پروژه به عنوان پروژه عمرانی در شورا بررسی و مراحل قانونی هم طی شده بود و در شورا تاکید بر این بود که میدان آذربایجان حفظ شود.

وی ادامه داد: این میدان در قالب پروژه عمرانی آمده بود و شمع کوبی‌‌ها نیز بخاطر حفظ میدان بوده اما ظاهرا این تغییرات برای کاهش هزینه بوده است اما اینکه چه کسی آن را تغییر داده نمی‌دانم باید جلسه کارشناسی در این خصوص برگزار زیرا یک مساله قابل حل است و باید از این به بعد هم تصمیم هایی گرفته شود که به نفع مردم است.

درخواست جریمه اضافه بار وسایل نقلیه توسط شهرداری

محمدباقر بهشتی در خصوص درخواست شهرداری برای جریمه اضاقه بار وسال نقلیه و کامیون ها خاطر نشان ساخت: شهرداری بر این باور است که اضافه بار به معابر و خیابانها خسارت وارد می‌کند و قرار بود برای هر تن اضافه بار 100 هزار تومان جریمه صورت بگیرد که درخواست داریم این مساله از سال 97 اجرایی شود.

آلودگی هوا و وضعیت دریاچه ارومیه مورد انتقاد مسعودی ریحان

غلامحسین مسعودی ریحان با اشاره به وضعیت آلودگی هوای دو استان آذربایجان شرقی و غربی تاکید کرد: ارتباط آلودگی هوا با وضع وخیم دریاچه ارومیه جای تاثر دارد و باید به این مساله رسیدگی کنیم وضعیت هوای استانهای آذربایجان شرقی و غربی باعث ناراحتی و حزن و نگرانی است این آلودگی زنگ خطر نابودی و مرگ دریاچه ارومیه است.

هبه 200 میلیونی به ستاد اربعین مورد انتقاد اعضای شورای شهر تبریز

مسعودی ریحان با انتقاد از هبه 200 میلیونی به ستاد اربعین توضیح داد: جلوی هیه های بی‌مورد در این دوره گرفته شده است که مساله خوبی است اما وقتی پیرمرد و پیرزنی به ما مراجعه می‌کند که گازش را قطع کرده اند نمی‌توانیم هبه انجام دهیم اما صد میلیون تومان در فلان موضوع هبه انجام داده ایم اینکه کسانی با پول شهرداری به کربلا و مکه بروند درست است؟ اگر هبه ای هم می‌کنیم به نیازمند شیعه علی بدهیم.

قلیزاده نیز طرح های مهم دیگری را اولویت شورای شهر تبریز دانست و عنوان کرد: در وضعیتی که تعرفه عوارض و بودجه مطرح است فکر می‌کنم طرح های با اولویت دیگری وجود دارد که مطرح شود هبه دویست میلیارد تومانی به ستاد اربعین استان به این ستاد مربوط است و در خصوص هبه ها کسانی که به ما دسترسی دارند می‌توانند مشکلشان را مطرح کنند اما تکلیف کسانی که به ما دسترسی ندارند چیست؟

دبیری نیز تاکید کرد: هبه در در موارد مختلف مذهبی و ورزشی و یا به افراد اعطا می‌شود و این مساله آیین نامه دارد و اگر بخواهیم آمدن هبه‌ به شورا را محدود کنیم اما تصویب کمک به ستاد اربعین را انجام دهیم زیرا در گذشته هم مبلغی به این ستاد پرداخت شده است.

سونیا اندیش نیز با انتقاد از هبه به ستاد اربعین در دوران سرپرستی شهرداری اظهار داشت: این لایحه در زمان سرپرستی شهرداری و زمانی که هزینه شده بود به صحن شورا آمد و این رویه غلط باید عوض شود که شورا در عمل انجام شده قرار بگیرد البته در چند ماه شهرداری جدید هبه ای صورت نگرفته است.

در آخر کمک دویست میلیون تومانی به ستاد اربعین استان با رای هفت نفر از اعضا به تصویب رسید.

صدور مجوز استفاده از منابع خارجی به صورت فاینانس برای پروژه میارمیار 

مسعودی ریحان با انتقاد از پراکندگی پروژه های شهر تبریز تاکید کرد: 58 پروژه در حال اجرا است از این اینها هیچ کدام به جز لاله پارک به نتیجه نرسیده است زیرا این پراکندگی سبب شده است که هیچ کدام به نتیجه نرسد.

اندیش نیز با بیان اینکه جای بافت سنتی و فرسوده در شهر ما عوض شده است تاکید کرد: اسم بافت سنتی را بافت فرسوده گذاشته ایم و امروز دیگر هویتی به نام میار میار وجود ندارد همان اتفاقی که برای چهارراه منصور افتاد و امروز مغازه هایش بی صاحب مانده برای میارمیار هم اتفاق می افتد.

وی افزود: اگر این طرح توجیه اقتصادی دارد آن را به بخش خصوصی واگذار کنیم و اگر یک پیمانکار کارش را درست انجام نمی‌دهد دلیل نمی‌شود که به دیگر پیمانکاران کار را ندهیم.

شهردار تبریز نیز توضیح داد: گاها در بعضی پروژه ها مکان خالی داریم و می‌توانیم در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم اما امروز در میار میار به صورت نقد 150 میلیارد تومان هزینه انجام داده‌‌‌‌‌ایم و اگر فایننس سه درصد برای این پروژه تامین شود یک قدم بزرگ است که شروع کرده ایم و اگر اتفاق بیفتد بقیه کلانشهرها نیز این کار را انجام می‌دهند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •