اشتباه استراتژیک حزب جمهوریت خلق با خوش خدمتی به آمریکا
 • 1396/09/26 11:12
 • 94953
همه تلاش‌های حزب جمهوریت خلق برای رسیدن به قدرت؛

اشتباه استراتژیک حزب جمهوریت خلق با خوش خدمتی به آمریکا

حزب جمهوریت خلق به جای اینکه برای رسیدن به حاکمیت ترکیه، برنامه ارائه دهد،هم‌زمان با اقدامات آمریکا علیه دولت ترکیه با محاکمه رضا ضراب، به طور موازی دست به افشای فسادهای دیگری از دولت ترکیه با هماهنگی آمریکا می زند.

گروه بین‌الملل آناج/ حمید قدسی آذر: این روزها ترکیه در آماج حملات آمریکا قرار گرفته و این کشور حرکت ترکیه به سمت جبهه آسیا را خیانت تلقی می‌کند. ترکیه با مشارکت فعال در نشست صلح آستانه، تمام نقشه‌های آمریکا در سوریه را به هم زده و ابتکار عمل آمریکا در مورد کشورهای منطقه از دستش خارج شده است. آمریکا هم که این مسئله را نمی‌تواند هضم کند، به همین خاطر از دولت ترکیه انتقام می‌گیرد.

با اینکه پرونده‌های فساد مالی که در 17-25 دسامبر 2013 علیه دولت ترکیه فاش شد، واقعیت داشت اما نیت آمریکا مبارزه با رشوه و فساد ملی در ترکیه نبود بلکه هدفش این بود که حزب حاکم عدالت و توسعه را گوشمالی داده و تسلیم خواسته‌های خود کند.

یک سال پس از افشای پرونده‌های فساد 17-25 دسامبر، یکی از مسئولان آمریکایی در سفر به ترکیه در میز ضیافتی که با دوستان ترکیه‌ای آمریکا تدارک دیده بود، اعتراف کرد: «ما فکر می‌کردیم که پس از عملیات 17-25 دسامبر، مردم ترکیه علیه دولت به خیابان‌ها می‌ریزند اما این اتفاق نیفتاد و تمام برنامه‌هایمان به هم خورد».

پس از عملیات 17-25 دسامبر، تحولاتی که آمریکا دوست نداشت، پشت سر هم در ترکیه اتفاق افتاد. فرآیند صلحی که دولت ترکیه با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) آغاز کرده بود از بین رفت و مبارزه با این گروه تروریستی آغاز شد. پ.ک.ک به‌عنوان نیروی زمینی آمریکا خسارات و تلفات بزرگی متحمل شد.

تشکیلات فتح‌الله گولن به‌عنوان نیروهای سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) از دولت ترکیه تصفیه شدند. در واقع گوش‌های آمریکا در امنیتی‌ترین تشکیلات ترکیه کر شد. پس از کودتای نافرجام 15 جولای 2016 هزاران تن از نیروهای تشکیلات فتح‌الله گولن به زندان محکوم شدند.

سیاست‌های خارجی ترکیه که بر اساس منافع آمریکا تنظیم می‌شد به یک‌باره تغییر کرد و بر اساس منافع ملی ترکیه تنظیم شد. آمریکا نتوانست دولت ترکیه را تسلیم محض خود کند و مجبوریت‌های ترکیه، حزب حاکم این کشور را تسلیم حرکت در راستای منافع ملی ترکیه کرد. آمریکا با توجه به این اوضاع و تحولات، بر روی حزب حاکم ترکیه خط قرمز کشیده است.

در این شرایط، حزب جمهوریت خلق به‌عنوان حزب مخالف دولت، این فرصت را مغتنم شمرده و تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا نظر آمریکا را به‌سوی خود جلب کند تا بتواند از طریق حمایت این کشور به حاکمیت اردوغان و حزب عدالت و توسعه پایان داده و در ترکیه به قدرت برسد. مثل همان کاری که حزب عدالت و توسعه در سال 2002 انجام داد و با جلب نظر و معامله با آمریکا به حاکمیت در ترکیه دست یافت. این حزب تصور می‌کند که آمریکا و اتحادیه اروپا آن‌ها را در ترکیه به قدرت خواهند رساند، به همین خاطر اقدامات خود را در نه راستای رضایت مردم ترکیه بلکه در راستای خشنودی آمریکا و اتحادیه اروپا قرار داده‌اند و خود را برای نقشی که آن‌ها در نظر گرفته‌اند آماده می‌کنند.

به گذشت برمی‌گردیم و تحولات صورت گرفته را بررسی می‌کنیم:

در عملیات 17-25 دسامبر 2013 فسادهای مالی دولت ترکیه فاش شده بود ،یک دنیا فیلم و عکس و صوت حاکی از فساد سازمان‌یافته علیه اردوغان و نزدیکانش منتشر شد و حزب عدالت و توسعه در وضعیت بدی قرار گرفته بود و مجبور به قربانی کردن چهار وزیر دولت به نام‌های اگمن باغیش، معمر گولر، ظفر چاغلایان و اردوغان بایراقدار شد اما اردوغان از آن معرکه جان سالم به در برد و نتایج انتخابات ترکیه پس از عملیات 17-25 دسامبر تغییر نیافت، اردوغان به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد و حزب عدالت و توسعه پیروز انتخابات سراسری شد. حزب جمهوریت خلق با تبلیغات علیه دولت با عناوین رشوه و فساد مالی، توفیقی در انتخابات به دست نیاورد.

در حال حاضر همین جریان در حال اتفاق افتادن است. حزب جمهوریت خلق از شکست گذشته درس نگرفته است و همان تاکتیک را ادامه می‌دهد و تبلیغات رشوه و فساد مالی علیه مقامات دولت ترکیه را ادامه می‌دهد و به جای اینکه برای حاکمیت و اداره ترکیه برنامه ارائه دهد به افشا و پرونده‌سازی علیه مقامات دولتی روی آورده است. اتفاقاً حزب جمهوریت خلق این بار نقش بدتری را بازی می‌کند، به طوری که هم‌زمان با عملیات آمریکا علیه دولت ترکیه با محاکمه رضا ضراب، به افشای فسادهای دیگری از دولت ترکیه با هماهنگی آمریکا اقدام می‌کند. حزب عدالت و توسعه که برگزاری انتخابات زودهنگام را منتفی دانسته بود با این اشتباه استراتژیک حزب جمهوریت خلق، دوباره به فکر برگزاری انتخابات زودهنگام افتاده است.

در واقع آمریکا قصد دارد با استفاده از سنگ رودخانه، پرنده آن را هدف قرار دهد و حزب جمهوریت خلق به‌صورت داوطلبانه نقش سنگ رودخانه را پذیرفته است. برای آمریکا شکست حزب جمهوریت خلق مهم نیست بلکه منافع ملی آمریکا در اولویت قرار دارد، به همین خاطر این حزب را برای منافع خود خرج می‌کند. لازم به یادآوری است که یکی از مسئولان سابق پنتاگون و مشاور کاخ سفید در سفری که در سال 2014 به ترکیه داشته بود تأکید کرده بود که «از حزب جمهوریت خلق برای آمریکا آبی گرم نمی‌شود اما این حزب را نباید از خودمان دور کنیم و بایستی همواره در کنار خود داشته باشم». شواهد نشان می‌دهد که آمریکا به این هدف خود رسیده است و حزب جمهوریت خلق به در دام قلاب آمریکا افتاده است. اما نباید فراموش کرد که آمریکا به هر ماهی‌ای که با قلابش بگیرد، غذا نمی‌دهد.

اردوغان و حزب عدالت و توسعه در هر تحولی که علیه آن‌ها صورت می‌گیرد بسیار زیاد از این جمله: «فریبمان دادند» استفاده کردند. به نظر می‌رسد حزب جمهوریت خلق هم به زودی از این جمله زیاد استفاده خواهند کرد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •