دستگاه فرهنگی استان نیاز به همدلی و همراهی دارد/ باید مکانی در شأن هنرمندان ‌آذربایجان به حوزه‌ی هنری تخصیص داده شود
 • 1396/09/20 18:29
 • 94725
مدیر کل امور استان های حوزه هنری عنوان کرد؛

دستگاه فرهنگی استان نیاز به همدلی و همراهی دارد/ باید مکانی در شأن هنرمندان ‌آذربایجان به حوزه‌ی هنری تخصیص داده شود

مصلحی گفت: تنها با همدلی می‌توان کارهای فرهنگی را پیش برد به ویژه در مدیریت کلان استان به همراهی نیاز دارد.

به گزارش آناج، مجید مصلحی در آیین تودیع و معارفه رئیس حوزه هنری استان اظهار داشت: ماموریت ما به عنوان یک نهاد بر آمده از دل انقلاب این است که شناخت، تولید و احیای پیام‌های انقلاب اسلامی از زبان هنر داشته باشیم.

وی ادامه داد: وقتی ما از انقلاب اسلامی سخن به میان آوریم چنین نیست که تنها ساختار سیاسی تغیر یافته باشد بلکه ارکان مختلف اجتماعی و فرهنگی با هویتی مستقل و عناصر مختلف را شامل می‌شود و با این نگاه است که ماموریت ما شکل می‌گیرد.

مدیر کل امور استان‌ها و مجلس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه برای احیای پیام‌های انقلاب اسلامی از زبان هنر نیازمند این هستیم که از ابزار بهره ببریم، گفت: باید بتوانیم به سیله‌ی اهالی هنر و دلسپردگان ایران اسلامی به تولید پیام اقدام نماییم.

مصلحی بیان کرد: ما به لحاظ عده و عُده تعداد کمی هستیم اما به لحاظ آمال، آروز و ماموریتی که برای حوزه‌ی هنری تعریف کرده‌ایم مطالبات کلانی داریم و اگر شرایط تحقق حاصل نشود با آنچه که تعریف کرده‌ایم فاصله‌ی بسیاری خواهیم داشت.

وی اذعان کرد: لازمه‌ی این کار وجود نیروی انسانی است که با نیت حَسنه وارد شوند و کسانی که دلسپرده نظام باشند قاعدتا خستگی ناپذیر در این مجموعه خواهند توانست اثرگذاری داشته باشند.

مدیر کل امور استان‌ها حوزه هنری تاکید کرد: البته از نظر بودجه نیز در مضیقه هستیم لذا نیروهای چند مهارتی در حوزه‌ی هنری بیشتر به کار گرفته می‌شوند.

در رقابت با هیچ دستگاهی نیستیم

وی ادامه داد: شاخصه‌ی دیگر که می‌تواند برای حوزه هنری نام ببریم این است که به دنبال رقابت با هیچ دستگاه و شخصی نیستیم، اعتقاد داریم به میزانی کار فرهنگی روی زمین مانده که اگر همه دستگاه‌ها بسیج شوند نخواهیم توانست کارهای روی زمین مانده را پیش ببریم.

مصلحی تصریح کرد: یکی از شرایط و الزملات تحقق کار ما این است که تعامل سازنده با مدیریت کلان فرهنگی استان و نیروی انسانی داشته باشیم و اگر محقق نشود منجر به هدر رفت انرژی‌ها خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه ماهیت حوزه هنری به وجود هنرمندان است، عنوان کرد: بر این اعتقاد هستم که مردم سرزمین ایران دلسپردگان به تاریخ گذشته تاریخی، آینده فرزندان خود و به حرکت توسعه‌ی روز افزون برای نسل‌های آینده هستند لذا حوزه‌ی هنری برای ماموریت اصلی خود راهی ندارد جز اینکه دفترش پاتوق هنرمندان باشد.

مدیر کل امور استان‌ها حوزه هنری با تاکید بر اینکه یکی از مطالبات اصلی ما این است که حوزه‌ی هنری محل رفت و آمد هنرمندان باشد، متذکر شد: حوزه‌ی هنری اگر می‌خواهد پاتوقی برای هنرمندان باشد باید جایگاهی داشته باشد در شأن افراد لذا ماموریت جدی ما این است که جای خوبی برای حوزه فراهم شود.

مصلحی خاطر نشان ساخت: حوزه ی هنری از جمله بخش‌هایی است که ما با کمیت کاری نداریم و کیفیت آن چیزی است که مشاهده می‌کنیم و اهمیت مضاعفی دارد.

در حوزه‌ی فرهنگ و هنر باید فرصت محور باشیم

وی ادامه داد: ما در دایره‌ی تهدید محوری برنامه می‌ریزیم اینکه دیگران آینده‌ی مستعمل خود را چگونه به ما دیکته کرده‌اند ما بر اساس این پیش می‌رویم که چگونه این تهدیدات را جبران کنیم، در حوزه فرهنگ این خطاست و باید فرصت محوری کرد.

مصلحی بیان کرد: مردم آنچه را که با فطرت خود متناسب باشد استقبال می‌کنند لذا ما باید آنچه حق است را ارائه دهیم و در خصوص ناحق موضع واحد بگیریم و برای اثرگذاری حقیقی از توان و بضاعت خود بهره ببریم.

 مدیر کل امور استان‌ها حوزه هنری تاکید کرد: تصویری که از تبریز و آذربایجان داریم تصویر بزرگی است و کمتر کسی است که عاقل باشد و به این بزرگی اغراق نکند، عقبه‌ی بزرگ علما، فرهیختگان، شاعران، سیاستمداران و مردم با طینت پاک می‌تواند مرجع ما برای ادامه راه باشد

نباید تنها هُنر ما یاد گذشته باشد

وی افزود: تنها با گفتن و افتخار به گذشته نمی‌شود کاری انجام داد، آیندگان کجا می‌خواهند ما را مثال بزنند ما باید سهم خود را در این برجستگی ایفا کنیم، برای نسل‌های آینده باید فکر کرد.

مصلحی عنوان کرد: اگر به دنبال اثر گذاری هستیم باید در حوزه‌ی فرهنگ عمل کنیم و از دل عمل تئوری را ارائه دهیم ، لازم نیست همواره حرف بزنیم.

 مدیر کل امور استان‌ها حوزه هنری متذکر شد: کسی از بیرون کاری برای ما نمی‌تواند انجام دهد، می‌توانیم حرف‌های خوب بزنیم آن حوزه که ما را نجات می‌دهد حوزه‌ی عمل است و فضای همدلی و همراهی را باید برجسته تر کرد تا به هدف های تعالی رسید.

وی تاکید کرد: دستگاه‌های فرهنگی نیاز به همدلی و همراهی دارند لذا اختلافات را باید به جلسات خصوصی بکشانیم، نباید کسی را محکوم نکنیم که چی شده بلکه ببینیم سهم خود ما در این جریان چه بوده است.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •