کارتن‌‌خوابی در دمای زیر صفر تبریز/ سرنوشت گرم‌‌خانه معتادین خیابانی به کجا ختم شد؟
 • 1396/09/19 09:09
 • 94635
بی‌‌پناهان زیر پوست شهر؛

کارتن‌‌خوابی در دمای زیر صفر تبریز/ سرنوشت گرم‌‌خانه معتادین خیابانی به کجا ختم شد؟

کارتن خوابی در شب‌‌های سرد تبریز مساله‌‌ای است که این روزها به درد مردم تبریز تبدیل شده و آنان را نگران مردان و زنانی کرده است که در سرمای تبریز سرپناهی برای سوز زمستان ندارند.

گروه اجتماعی آناج/فرناز پورعباس: دومین برف پاییزی بر روی زمین تبریز نشست و اگرچه مردم تبریز را خوشحال کرد اما بودند کسانی که از این زیبایی خرسند نبودند زیرا سقفی برای بالای سرشان و چهار دیواری برای گرم شدنشان ندارند.

در روزهایی که دمای تبریز به 11 درجه زیر صفر رسید و همگان در خانه‌‌هایمان از زیبایی برف به استقبال زمستان آمده نشسته بودیم مردان و زنانی در گوشه شهر تنها با یک پتو و آتشی که روشن کرده بودند خود را گرم می‌‌‌‌کردند.

کارتن خواب‌‌‌هایی که اکثرا معتاد به مواد مخدر هستند در این روزهای سرد بدون هیچ سرپناهی در خیابان‌‌‌های شهر دیده می‌‌‌‌شوند، موضوعی که دل بسیاری از مردم را به درد می‌‌‌آورد.

بارها و بارها شنیده‌‌ایم که معتادان مجرم نیستند و بیمارند اما سوالی که در ذهن ما به وجود می‌آید این افراد اگرچه معتاد اگرچه کارتن خواب اما سهمی از حقوق شهروندی ندارند؟ آماده کردن گرمابه‌‌ها برای این کارتن خواب‌‌ها مساله سختی به نظر نمی‌رسد اما دیدن صحنه مردان و معدود زنانی که در گوشه شهر از سرمای زمستان به آتش پناه می‌برند سخت و جانکاه برای مردم تبریز است.

مسئولین استانی و شهرداری زمانی که در خانه‌‌های گرمشان در کنار خانواده شب را به صبح می‌رسانند نباید فراموش کنند کسانی هستند در این شهر که شب تا صبحشان هزار سال می‌گذرد و جانشان به لبشان می‌رسد تا صبح شود البته اگر جانی در تنشان باقی بماند.

با شروع فصل سرد آذربایجان بارها و بارها مخاطبین آناج با ارسال عکس از وضعیت این کارتن خواب‌‌ها اظهار ناراحتی کرده‌‌اند و از مسئولین خواسته‌‌اند که فکری برای این وضعیت کنند.

قطعا کارتن خواب‌‌ها و معتادین فرزند ناتنی این شهر نیستند و گردش روزگار چرخیده است که امروز آنها گوشه خیابان خوابیده‌‌اند اما آنها نیز شهروند این شهر محسوب می‌شوند و بی توجهی به آنها بی توجهی به دردها و مشکلاتی است که دیگر زیرپوست شهر نیستند و غم و اندوه مردم تبریز را رقم می‌زند.

آماده کردن جایی برای اینکه شب هنگام سرپناه این بی پناهان که تعدادشان به قدری زیادی نیست که نتوان آن را فراهم کرد جزو وظایف مسئولان است و امیدوارم آنان فراموش نکنند برای همه مردم برف و سردی آن آنچنان هم زیبا نیست و برف مساوی است با جنگیدن با سرما برای یه شب زندگی بیشتر.

مردم نیز منتظرند تا خبرهای خوشی از طرف مسئولین به ویژه مسئولان شهرداری جهت اسکان این کارتن خواب‌‌ها بشنوند تا با تراژدی مرگ کسانی که به جرم اعتیاد و فقر در گوشه خیابان‌‌ها زندگی می‌کنند مواجه نشوند.

البته در طی سال‌های گذشته گرمابه‌‌هایی در تبریز میزبان این افراد بوده‌‌اند اما امسال نیز شاهد حضور تعدادی از این کارتن خواب‌‌ها در شهر هستیم که امیدواریم ماموران و مسئولین شهرداری با تلاش و دقت این افراد را با این گرم خانه‌‌ها آشنا کنند تا در این شب‌‌های سرد با صحنه دلخراش کارتن خوابی مواجه نشویم.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •