فرافکنی سایت «آذری‌‌ها» درباره اهانت ارامنه به مساجد در قره باغ اشغالی/ پاسخ‌‌های مستدل آناج به ندانم‌‌کاری‌‌های مدعیان
 • 1396/09/16 09:42
 • 94545
​ای مدعی از طعن تو ما را چه مَلالست!

فرافکنی سایت «آذری‌‌ها» درباره اهانت ارامنه به مساجد در قره باغ اشغالی/ پاسخ‌‌های مستدل آناج به ندانم‌‌کاری‌‌های مدعیان

ساده لوحی است که فکر کنیم با بولد کردن روابط با ارمنستان می‌توانیم در رابطه بین کشورها در منطقه موازنه ایجاد نماییم، ضعف دیپلماسی اقتصادی ما در منطقه باعث گردیده تا امروز بهبود روابط با کشوری با جایگاه ژئوپلتیکی مهم همچون آذربایجان را با رابطه با کشوری محصور همچون ارمنستان معاوضه کنیم.

گروه بین الملل آناج: بعد از سال‌‌های 1991 و جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بیست درصد از خاک جمهوری آذربایجان تحت اشغال ارامنه قرار گرفته است. سال‌‌ها سمپاشی بعضی رسانه‌‌ها که البته هویت نامعلوم و تحت اختیار دشمن هم دارند، سعی کرده‌‌اند تا فضای سیاسی بین ایران و آذربایجان را آشفته کنند و شاید هم از قسم زد و خوردهای رسانه‌‌ای نمدی برای خود ببافند.

سال‌‌ها پیش موضوع اهانت ارامنه به برخی مساجد و مظاهر مسلمانان در رسانه‌‌ها مطرح شد و البته در آن زمان هم جوابیه‌‌های زیادی در ردّ یا قبول موضوع طرح گردید. اینکه چرا بعد از سال‌‌ها، آناج دوباره موضوع را طرح می‌‌کند موضوع دیگری است که البته برای مخاطبان فهیم خود و نه چند جوانک مدعی در عرصه مدیریت روابط بین الملل به عرض خواهد رسید.

موضوع از آنجا شروع گردید که یکی از همین آقایان مدعی - شاید برای آنکه نامی برای خود دست و پا کند- با وزیر خارجه‌‌ی کشور خودخوانده، مصاحبه ترتیب داد و یک مقدمه سراسر جعل و دروغ برای آن مصاحبه نوشت که متن آن در اینجا قابل مشاهده است؛ البته جواب در خوری هم گرفت و از آقایان سفرا و وکلا گرفته تا کارشناسان دلسوز امر نسبت به این ماجرا واکنش نشان دادند و اظهار تعجب از این بی سلیقه‌گی رسانه‌‌ای کردند.

موضوع تا جایی پیش رفت که خبرگزاری "ایرنا" آن مصاحبه پر طعن و دروغ را از خروجی خود حذف کرد تا دیگر همین جوانک‌‌ها نتوانند به آن استناد کنند اما جریان راه افتاده باعث گردید تا روزنامه "قانون" بار دیگر در ورطه مظلوم نمایی ارامنه بیافتد و سعی کند تا از مواضع آن‌‌ها دفاع نماید. این روزنامه در گزارشی بازگشت به عقب داشته و موضوع اهانت به مساجد را تورّق زده و از وضعیت مناسب امروز مساجد صحبت کرده است.

طبیعی است که بعد از سال‌‌ها روابط مثبت با جمهوری اسلامی ایران،باید هم وضعیت مساجد هم در ارمنستان و هم در مناطق اشغالی مناسب باشد چرا که درغیر اینصورت حساسیت جامعه ایرانی برانگیخته می‌‌شد اما آیا وضعیت مناسب امروز مساجد ارمنستان و مناطق اشغالی می‌‌تواند صفحه ذهنی مسلمانان را از اهانت‌‌ها در سال‌‌های اولیه اشغال پاک نماید؟ هنوز هم هستند کسانی که با چشم خود دیده‌‌اند که در اطراف مساجد مناطق اشغالی بعضی از ارامنه اقدام به پاک کردن نجاسات با صفحات قرآنی کرده بودند و فقط برای عدم جریحه دار کردن احساسات مسلمانان این موارد را مسکوت گذاشته‌‌اند.

نقد کارشناسانه موضوع، مجالی فراخ می‌‌طلبد تا آقایانی که ادعای فهم و کارشناسی و درکی صحیح پیرامون مسائل امنیتی ایران دارند، در برابر کارشناسان و خبرگان امر بنشینند و صحبت کنند نه اینکه در تهران تحت تاثیر چند ارمنی نوشته‌‌ها و گفته‌‌های آنان را با قلم خودشان بیان کنند.

روز سه شنبه "آناج"نه برای یادآوری جنایات اطراف مسجد آغدام که فقط برای تلنگری به روزنامه "شرق" و "قانون" و مقدمه نویسانش، از وضعیت سال‌‌های پیش یادداشت کوچکی نوشته بود. ظاهرا این آقایان دوست دارند آسمان و ریسمان کنند و از کمالات خودشان بنویسند و شاید هم زیرکانه از سفر غیرقانونی به مناطق اشغالی آذربایجان بنویسند.

شاید اگر مجال بیشتری داشتند از مشروب فروش‌‌های شهر گرفته تا دیسکوبار های اطراف شهر را سیاهه می‌‌کردند که ایشان همه جا را میدانی بررسی کرده‌‌اند و می‌‌دانند!

این جاه طلبی را می گذاریم به اختیار مخاطبان فهیم آناج که خود شهادت دهند ماجرا از چه قرار بوده است اما بنظر می‌‌رسد چند ادعای کودکانه‌‌شان خالی از عریضه نباشد.

 • نویسنده نقد یادداشت آناج نوشته است:" باید پرسید این خوک‌‌هایی که در عکس دیده می‌‌شود از کجا آمده‌‌اند؟ ... می‌دانیم که خوک‌ها قادر نبودند سر خود پس از عقب نشینی با شکوه نیروهای باکو، محور کوهستانی خان کندی-عسکران - آغدام را بپیماید. شبه نظامیان ارمنی‌‌ها بیکار نبودند در حین ... خوک‌ها را بار بزنند و پس از 1 ساعت راه پیمایی وارد آغدام کنند..." برای پاسخ به این مقدمه چینی نویسنده مطلب به یک مثال ساده بسنده  می‌‌کنیم.
   
 • چند وقت پیش گذری به باغ وحش پارک ارم داشتم. همه جور حیوانی را ردیف کرده بودند.از سگ و خوک و ببر و پلنگ گرفته تا فیل و شیر و پاندا و قرقاول. بنظر شما اگر نویسنده این مطلب در سایت "آذری ها" به باغ وحش پارک ارم برود، خیال خواهد کرد این حیوانات برای یک دورهمی فامیلی در آنجا گرد آمده‌‌اند و از کیلومترها دورتر بلیط هواپیما و قطار و کشتی گرفته به آنجا آمده‌‌اند یا کسانی برای رسیدن به مقصد خود که همانا برپا کردن باغ وحش است، با هزینه‌‌های گزاف،این حیوانات را دور هم جمع کرده‌‌اند؟
   
 • در مطلب سایت آذری‌‌ها نوشته‌‌اند:" سایت آناج که روزگاری سایت خوبی بود، اکنون خودش را در حد رسانه‌‌های زردی مانند 40 میلیون ترک و گوناز فروکاسته سعی دارد از یک مناقشه سرزمینی دعوای کافر و مسلمان درست کند و با دمیدن بر تنور بنیادگرایی و همراستا شدن با چند بنیادگرای قومی به ورطه‌‌ای بیفتد که نتیجه اش از پیش مشخص است."

البته استفاده از نام آناج برای برخی شاید مطلوب باشد تا بتوانند از این قسم فکری به حال خود بکنند لکن یادآوری چند نکته بنظر لازم است:

اول: در همین روزگاری که امثال شما ادعای مشاوره برای وزارت خارجه را دارید، داد رسانه‌‌های فرومایه‌‌ای که نامشان را می‌‌برید، از اقدامات آناج برآمده است. سیاهه مطالبی که بارها در واکنش و مواجهه با نوشته‌‌های آناج منتشر شده است، موجود است و البته شما هم نیک این موضوع را می‌‌دانید اما ظاهرا به خیال خامتان قصد داشته‌‌اید تا کلماتی را ردیف کنید و آناج را تخریب نمایید. بدانید آناج و امثال آن امروز حلقوم مظلومیت شیعیان جمهوری آذربایجان شده است که شما با ندانم کاری هایتان هر روز آن را می‌‌فشارید!

دوم: امروز شما در کانال کوچک با مخاطبان اندکتان از عناوین "زرد" نظیر جمهوری باکو، ایران شمالی و ... دم می‌‌زنید. بدانید این کلمات بار معنایی دارد و ما که منتقد استفاده از کلماتی نظیر آذربایجان شمالی و جنوبی هستیم نباید از این قسم کلمات نیز استفاده کنیم.

سوم: مناقشه رزمینی ارامنه با جمهوری آذربایجان درابعاد مختلف آن ادامه یافته است. اگر شما منکر جنایات ارامنه در خوجالی و دیگرشهرها هستید، بد نیست در سفرهایتان بیشتر تحقیق کنید؛ چون ظاهرا گوش شما به شنیدن و قبول کردن ادعاهای ارامنه بیشتر عادت دارد! آناج درصدد دینی جلوه دادن مناقشه ی قره باغ نیست اما این مناطق را بخشی از خاک اسلام می داند که همه مسلمین موظف به دفاع از آن هستند.

 • ظاهرا در بخشی از نوشته های سایت "آذری ها" اتهام زنی شده است که آناج رسانه‌‌های مخالف را صهیونیست خطاب کرده است. سخن اول اینکه شما چرا هر مطلبی را به خودتان می گیرید؟ دوم ذکر چند نکته در رابطه با روابط صهیونیست ها با باکو.

-  صهیونیست‌‌ها برای حضور در منطقه قفقاز انگیزه‌‌های بسیار قوی دارند. خروج از انزوا،تاثیر بر روابط با ایران، فروش سلاح، تاثیرات فرهنگی و ...حضور صهیونیست‌‌ها در این منطقه نیازمند زمینه سازی مناسب بود. شاید اگر روابط با ارمنستان در طی این سال‌‌ها به درستی هدایت می‌‌شد، هرگز پای صهیونیست‌‌ها هم به منطقه باز نمی‌‌شد. رژیم اسرائیل همیشه سعی کرده است تا با دیپلماسی فعال در منطقه، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان تهدید معرفی‌‌کند و در این بین ادعای دوستی با ارامنه از طرف برخی رسانه‌‌ها هر روز شده است هیزم آتش بیگانگان.

- بازاریابی برای فروش سلاح توسط صهیونیست‌‌ها باعث شده است تا آنها تمایل به ادامه تنش‌ها و مناقشه‌‌ها در این منطقه داشته باشند. رژیم اشغالگر فلسطین در جریان درگیری‌‌های ارمنستان و آذربایجان، همین موضوع را دنبال و به هر دو طرف سلاح فروخته است. اتفاقا در درگیری های سال گذشته،گزارش استفاده از مهمات اسرائیلی بارها منتشر شد.

- اسرائیل جزو شرکای مهم اقتصادی آذربایجان می‌‌باشد و بعد از سال‌‌ها هنوز هم ایران نتوانسته است تا نقش مناسب خود را در قفقاز شکل دهد. این ساده لوحی است که فکر کنیم با بولد کردن روابط با ارمنستان می توانیم در رابطه بین کشورها در منطقه موازنه ایجاد نماییم.

ضعف دیپلماسی اقتصادی ما در منطقه که به دنبال ضعف دیپلماسی عمومی بوده است،باعث گردیده تا امروز ما بهبود روابط با کشوری با جایگاه ژئوپلتیکی مهم همچون آذربایجان را با رابطه با کشوری محصور همچون ارمنستان معاوضه کنیم.

در پایان بنظر می رسد راست گفتید شما که " نه هرکه چهره بفروخت قلندری داند"!

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۱۶ - ۱۰:۲۹
  هیچ فرقی بین آغزی ایری ها و آناج و شرق و قانون و تابناک نیست !
  خودتو خسته نکن ... ملت می دونه دوست و دشمنش کیه .
  1 + 1 -
 • بایراق
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۱۶ - ۱۱:۲۲
  سلام-حداقل از زمان وروداسلام چهارده قرن قبل در منطقه قفقاز و آذربایجان کشوری به نام ارمنستان در منطقه قفقاز وجود نداشته و مردم اغلب مسیحی از جمله ارامنه نیز اکثرا مانند دیگر زرتشتیان و...به تدریج مسلمان ودر بین اقوام مسلط فرهنگی منطقه مستحیل گشتند تا می رسیم به بعد از عقد قراردا ترکمانچای وگلستان که جلوها و ارامنه پراکنده را از مناطق مختلف قفقاز و آنا طولی و ایران و...در ایروان و...جمع کردند و این کشور جعلی را تاسیس کردند ایروان در دوره قاجارها هشتاد درصد جمعیتش مسلمان بودند عین همان قضیه قدس در اینجا اتفاق افتاده با توجه به احادیث اسلامی در مورد جنگ آذربایجانی ها با کفار ارمنی شک نکنید این جنگ شعله ور خواهد شد و خائنین که مردم آذربایجان را به جای جهاد با کفار ارمنی به صلح دعوت می نمایند رسوا خواهند شد همانگونه که سادات وسایر سازشکاران در قضیه فلسطین رسوا شدند اما این میوه کال است بگذارید برسد اقشار مردم آذربایجان جنوبی و بقیه شیعیان ایران هنوز از قضایا بی خبرند و آنگاه(بعد از فتح ایروان انشا الله مسلمانان برای فتح مسکو خائن به پیش خواهند رفت
  5 + 1 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •