حرکت به سمت لغو کامل روادید بین 5 کشور ساحلی خزر/تأسیس صندوق مشترک سرمایه‌گذاری
 • 1396/09/14 16:41
 • 94482
ظریف در هفتمین نشست وزرای خارجه 5 کشور ساحلی خزر در مسکو پیشنهاد کرد؛

حرکت به سمت لغو کامل روادید بین 5 کشور ساحلی خزر/تأسیس صندوق مشترک سرمایه‌گذاری

ظریف در مسکو پیشنهاد داد به موازات نهایی شدن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر درباره تأسیس صندوق مشترک سرمایه‌گذاری، ایجاد پنجره واحد، یکسان سازی تعرفه‌ها و رویه‌های گمرکی و حرکت به سمت لغو کامل روادید بین 5 کشور ساحلی رایزنی شود.

به گزارش آناج به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (سه‌شنبه) در هفتمین نشست وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر ضمن قدردانی از میزبانی و مهمان‌نوازی دولت روسیه، عنوان کرد: فرصت با ارزشی است تا در شهر زیبای مسکو در کنار همکاران خود، چشم‌اندازهای آینده خزر را ترسیم کنیم.

وی برگزاری نشست وزرای امور خارجه کشورهای حاشیه دریای خزر را نشان از پایبندی 5 کشور به اصل گفت‌‌وگو و تعامل دانست و افزود: گفت‌وگوهایی که از سطح مدیران کل و سپس معاونان وزرا آغاز و با نشست‌های وزرای خارجه ادامه یافت و سرانجام به اجلاس سران منتهی شد. چنین اهتمام جمعی تاکنون به برگزاری چهار دور اجلاس روسای جمهور، هفت دور مذاکرات وزرای امور خارجه، 49 دور گفت‌وگوهای گروه کاری و چندین نشست فوق‌العاده انجامیده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور ادامه داد: از مهم‌ترین دستاوردهای این مذاکرات، می‌توان به امضای کنوانسیون تهران و چندین پروتکل الحاقی زیست محیطی اشاره کرد. امضای موافقتنامه همکاری‌های امنیتی، موافقتنامه حفاظت از منابع زنده آبی، موافقتنامه آب و هواشناسی و موافقتنامه مقابله با شرایط اضطرار در دریای خزر از دستاوردهای شاخص به شمار می‌رود.

وی در عین حال گفت که در حال حاضر نیز بیش از 12 موافقتنامه و پروتکل در حال مذاکره و نهایی شدن است.

به گزارش فارس، ظریف از دیگر دستاوردها را تحکیم مبانی صلح و ثبات در این دریا، افزایش روزافزون اعتماد و کاهش دامنه اختلافات بین کشورهای ساحلی، گسترش تعاملات در زمینه دریانوردی و بندری، حمل و نقل و ترانزیت، همکاری‌ها در زمینه انرژی، امنیتی، مرزبانی، افزایش سرمایه‌گذاری‌های مشترک و گسترش روابط بین اتاق‌های بازرگانی، برگزاری مانورهای امداد و نجات دریایی، بازدیدهای متقابل ناوگروه‌های صلح و دوستی کشورهای ساحلی از بنادر یکدیگر، همکاری در حوزه جوانان، برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه‌های رسانه‌ای و فرهنگی برشمرد.

وزیر امور خارجه بیان کرد: امروز با پشتوانه چنین دستاوردهایی با افتخار اعلام می‌کنم که همه کشورهای ساحلی بر حل مسائل دریای خزر توسط خود، ممنوعیت در اختیار قرار دادن قلمرو خود برای اقدام نظامی علیه یکدیگر، ممنوعیت حضور نیروهای نظامی بیگانه، انحصار دریانوردی زیر پرچم 5 کشور، تعیین عرض مناطق دریایی و بخش اعظم پیش‌نویس کنوانسیون رژیم حقوقی خزر اتفاق نظر دارند.

ظریف ادامه داد: تداوم این دستاوردها در پرتو احترام به مواضع همه طرف‌ها و اتخاذ رویکردی قابل دفاع در سطوح ملی، به عنوان اصلی اساسی و موضعی منطقی، میسر خواهد شد.

وی گفت: با چنین رویکردی، موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در زمینه تعیین حدود بستر و زیربستر دریای خزر، مبتنی بر اصول احترام متقابل، انصاف و همچنین توجه به شکل سواحل کشورها به عنوان یک عامل ویژه و اثرگذار به شمار می‌رود. ما باور داریم اختلافات موجود در زمینه تحدید حدود مناطق دریایی را می‌توان با تعامل بیشتر و انعطاف متقابل همه طرف‌ها حل و فصل کرد.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به تاثیر مهم موقعیت خطوط مبدا بر تعیین عرض آب‌های داخلی و سرزمینی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران اعتقاد دارد اصول «انصاف» و «تناسب» و عوامل مهمی مانند «شرایط ویژه جغرافیایی» در ترسیم خطوط مبدا باید مورد توجه قرار گیرد.

ظریف اضافه کرد: ایران در زمینه حمل و نقل کالا، ترانزیت، انتقال انرژی نفت و گاز و همچنین دستیابی به آب‌های آزاد بین‌المللی، آمادگی کامل دارد تا به صورت متقابل و رعایت مقررات و منافع قانونی تسهیلات لازم برای دسترسی کشورهای ساحلی دریای خزر را از طریق قلمرو خود ، فراهم کند.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در راستای مفهوم توسعه پایدار و همچنین کنوانسیون محیط زیست تهران، باور دارد که همه طرف‌ها در تمامی پروژه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی مثل اکتشاف، استخراج و انتقال منابع هیدروکربن، باید ضمن رعایت استانداردهای زیست محیطی - که مورد توافق همه طرف‌ها قرار خواهد گرفت - متعهد به استفاده از فناوری روز در بهره‌برداری و انتقال در دریای خزر باشند.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد که تمام پروژه‌های طرح‌ریزی شده مستقر در خشکی یا در آب که دارای اثرات نامطلوب زیست محیطی فراسرزمینی باشند، نیازمند ارزیابی و بررسی جامع همه طرف‌ها است.

به گزارش فارس، ظریف با بیان اینکه آینده این پهنه آبی در گرو تصمیمات امروز ماست، گفت: در چشم انداز پیشرو سه هدف عمده را می‌توان با رویکردی درازمدت و مبتی بر منافع ملت‌ها و نسل‌های آینده پی گرفت. اول اینکه بی‌تردید مهم‌ترین و نخستین هدف، نهایی کردن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر است. در این کنوانسیون کلیاتی همچون تعیین عرض مناطق دریایی و مقررات حاکم بر آن، چگونگی اعمال حاکمیت، حقوق حاکمه و صلاحیت، حفاظت محیط زیست، دریانوردی، حفاظت و استفاده بهینه از منابع زنده آبی، وضعیت نظامی، امنیتی، انرژی تحقیقات دریایی، ترانزیت، دسترسی به آب‌های آزاد و دسترسی از آب‌های آزاد، ساز و کار همکاری‌ها و تاسیس نهادهای دائمی پیش‌بینی شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه در مورد بسیاری از این موارد، اختلافات حل و فصل شده، عنوان کرد: امیدواریم در این نشست در زمینه موضوعات مورد اختلاف باقیمانده نیز با هماهنگی و ابتکار عمل جمعی به تفاهم نائل شویم.

وی افزود: دومین هدف ما، پیگیری مذاکرات و نهایی کردن دیگر اسناد همکاری‌های پنج جانبه است که امیدواریم با امضای این اسناد و اجرای تمام و کمال توافقات، همکاری‌ها ادامه یابد.

ظریف درباره سومین هدف نیز بیان کرد: گرچه تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر از اهمیت بالایی برخوردار است، اما بی‌تردید هدف غایی ما نخواهد بود. گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های دیگر و به عبارتی ترسیم افق‌های جدید همگرایی چند وجهی، می‌تواند پایداری روابط دوستانه ما را تضمین کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان خطاب به حاضران در این نشست پیشنهاد داد که همزمان و به موازات نهایی شدن کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، تاسیس صندوق مشترک سرمایه‌گذاری، ایجاد پنجره واحد کمرگی، یکسان سازی تعرفه‌ها و رویه‌های گمرکی، همکاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، تاسیس شرکت‌های مشترک حمل و نقل، توسعه و تکامل روابط اجتماعی و فرهنگی، گسترش گردشگری، اعطای حداکثر تسهیلات برای صدور روادید و حرکت به سمت لغو کامل روادید بین 5 کشور حوزه دریای خزر را در صدر رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای آتی قرار دهیم.

ظریف بیان کرد: بی‌تردید اجلاس آینده سران کشورهای ساحلی دریای خزر در جمهوری قزاقستان، بستر مناسبی را برای همگرایی افزون‌تر منطقه‌ای و فرصتی با ارزش برای گفت‌وگو پیرامون این پهنه آبی فراهم خواهد آورد.

وی افزود: در حال حاضر نیز اسناد مهمی همچون موافقتنامه پیشگیری از حوادث، موافقتنامه همکاری‌های تجاری و اقتصادی، موافتنامه همکاری در زمینه حمل و نقل و پروتکل‌های الحاقی به موافقتنامه امنیتی در دست مذاکره هستند و امیدوارم در اجلاس روسای جمهور در آستانه شاهد امضای این اسناد باشیم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •